Facebook logo

2016-03-09 Najtaniej na południu Hiszpanii

Zdjecie glówne

Podział na północ i południe kształtuje nie tylko w makroskali gospodarkę światową, ale jak widać na opisanym poniżej zjawisku również w mikroskali odzwierciedla poziom kosztów utrzymania, a co za tym idzie poziom życia mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego.


W porównaniu kosztów utrzymania oraz standardów mieszkaniowych pomiędzy północą a południem kraju, to właśnie regiony południowe są najbardziej opłacalne. Na południu bowiem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez kelisto.eu za tę samą cenę można kupić lepszy standard niż na północy (best value for money – lepszy standard za tę samą cenę). Według badania portalu koszty utrzymania i wynajmu domu lub apartamentu w Barcelonie są o 30,17% wyższe w porównaniu do reszty kraju, podczas gdy w miastach południowych takich jak Jaen lub Caceres o 12% niższe.

Jeśli chodzi o zakup nieruchomości w Hiszpanii, potencjalni nabywcy znajdą lepszą ofertę na południu, gdzie zarówno koszty utrzymania nieruchomości (czynsze), jak i ceny za m2 są dużo niższe. Przykładowo 80m2 hiszpańskiego apartamentu w  Barcelonie, San Sebastian lub Bilbao oscyluje wokół kwoty 241.000 – 328.000 EUR. Za ten sam metraż na południu należy zapłacić średnio tylko 131.000 EUR. W ocenie kosztów utrzymania kelisto.eu wzięło pod uwagę wszystkie opłaty dodatkowe związane z mieszkaniem w danej okolicy, takie jak wysokość podatków, ceny komunikacji miejskiej, koszty czynszów, ceny paliw oraz przedmiotów pierwszej potrzeby, a także średnie koszty związane z rozrywką np. cena biletu do kina, obiadu dla dwóch osób lub szklanki piwa. Kalkulacji było poddanych 50 hiszpańskich miast.


Badanie ponadto wykazało silną korelację pomiędzy kosztami utrzymania a wysokością zarobków. Na przykład, koszty utrzymania w północnym San Sebastian są o 27% wyższe w porównaniu do przeciętnych kosztów utrzymania na terytorium reszty kraju –  twierdzi Estefania Gonazales – rzecznik prasowy kelisto.eu. Dodaje ponadto, że przychód na gospodarstwo domowe też jest także o 25% wyższy niż przeciętnie. To samo odnosi się do niektórych miast o najniższych kosztach utrzymania. W Teruel, 10. najtańszym mieście w kraju, koszty utrzymania są 8,29% poniżej średniej krajowej, ale ich dochód jest również 10,88% niższy od średniego wynagrodzenia w kraju.


Powyższe argumenty jednoznacznie potwierdzają, że nie tylko względy klimatyczne powinny skłaniać zainteresowanych nabyciem nieruchomości w Hiszpanii ku południu tego kraju, ale również koszty utrzymania, które niejednokrotnie są porównywalne, a nawet niższe  niż bieżące wydatki Polsce.

Oprac. na podstawie: yourviva.com