Facebook logo

Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii

CASA EN SOL to nie tylko nieruchomości w Hiszpanii. Nasi Klienci chcąc inaczej niż zwykle spędzić Święta Bożego Narodzenia często decydują się na Hiszpanię – swój drugi dom. Cieszy nas, że wybierają śródziemnomorski styl życia, którym od lat staramy się „zarazić” jak najwięcej osób interesujących się inwestycjami w nieruchomości.

Czas świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy moment w hiszpańskiej tradycji. Mnogość oryginalnych zwyczajów Hiszpanów, liczne wydarzenia związane z obchodzeniem świąt „na ulicy”, z rodziną i przyjaciółmi z pewnością pozytywnie wpływają na integrowanie się lokalnych społeczności wokół tradycji. Jedną z nich, z pewnością wartą zainteresowania są tak zwane żywe szopki, czyli odpowiednik polskich jasełek. Tradycja tych przedstawień jest jednakże w Hiszpanii na tyle popularna, że nie tylko dzieci biorą w niej udział. Co więcej, dla dorosłych to zaszczyt móc zagrać Maryję czy Józefa. Niemalże każde miasteczko w Hiszpanii organizuje żywą szkopkę, w której aktorzy-amatorzy przebierają się za świąteczne postaci i grają bożonarodzeniowe sceny znane z biblii. Hiszpanie nie nigdy nie przepuszczą okazji do świętowania – żywe szopki są pretekstem do uczestnictwa w lokalnym święcie, w którym sami mieszkańcy przygotowują tradycyjne potrawy i wyroby kulinarne, które potem można skosztować w sąsiedzkim gronie.


Największe, a jednocześnie najbardziej znane żywe szopki odbywają się w niewielkiej odległości od Madrytu, w mieście Buitrago, w którym nieprzerwanie od 1988 każdego roku szopka liczy ponad 200 aktorów. Oprócz Jezusa, Maryi i Józefa wśród aktorów znajdziemy Trzech Króli, pasterzy, wędrowców, aniołów itd. Drugim miejscem zasługującym z pewnością na odwiedzenie w świątecznym czasie są okolice Kadyksu – miasteczko Arcos de la Frontera, gdzie ulice miasta są przepięknie ozdobione palmami i kwiatami (które kwintą nawet w grudniu), a mieszkańcy odgrywają sceny związane z narodzeniem Jezusa.


Dla amatorów Costa Brava polecamy wycieczkę do Bàscara (Girona), gdzie przygotowuje się prawdziwy żłóbek nieprzerwanie od 1973 roku. W żywej szopce bierze udział ponad 300 osób – duże, aktorskie przedsięwzięcie, które sprawi, że nawet dorośli poczują prawdziwy klimat Świąt Bożego Narodzenia sprzed ponad 2000 lat. Jednym słowem – jeśli zależy Państwu na prawdziwie świątecznym czasie, pełnym oczekiwania, zadumy, a potem wielkiej radości z okazji narodzin Jezusa – zapraszamy do Hiszpanii.