Rejestracja

Co kupować?

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć zanim rozpocznie się proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest to, jakiego typu nieruchomość będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom oraz który region Hiszpanii będzie dla nas najodpowiedniejszy pod względem warunków klimatycznych, finansowych i logistycznych.
W Hiszpanii spotkamy się z niezwykle bogatą ofertą na rynku nieruchomości zarówno na jej licznych wybrzeżach, na wyspach jak i w głębi Półwyspu Iberyjskiego. Poniżej możecie się Państwo zapoznać z listą podstawowych rodzajów nieruchomości dostępnych na rynku (w nawiasie podano nazwy angielskie oraz hiszpańskie):
Każdy z podanych powyżej typów nieruchomości ma swoją specyfikę i posiada odmienne walory użytkowe. W związku z powyższym klient powinien wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania biorąc pod uwagę takie aspekty jak metraż, przeznaczenie, częstotliwość planowanych pobytów itd. Jeżeli planujemy zakup jedynie rezydencji wakacyjnej optymalny zapewne będzie apartament lub niewielki dom szeregowy, którymi w okresie naszej nieobecności zaopiekują się wspólnoty mieszkaniowe. Taką nieruchomość jest też relatywnie łatwo wynająć innym turystom. Jeśli planuje się zakup nieruchomości do długoterminowych pobytów np. w okresie zimowym, wtedy warto rozważyć zakup nieco większego obiektu tj. domu z ogrodem, trochę dalej położonego od linii brzegowej, w spokojnej okolicy, tak aby uniknąć hałaśliwego sąsiedztwa turystów. Taki dom też można wynająć, szczególnie w okresie letnim, zwłaszcza jeśli posiada ogród z basenem. Planowana długość pobytów będzie determinowała optymalną lokalizację dla naszej nieruchomości.
Jeżeli zamierzamy zamieszkiwać dom przez dłuższy okres w czasie zimy, powinniśmy wybrać południowe wybrzeże Hiszpanii lub najlepiej Wyspy Kanaryjskie, gdzie pogoda od grudnia do marca przypomina naszą wiosnę i początek lata, ale za to przelot samolotem, ze względu na położenie koło zwrotnikowej Afryki, zajmie nam najdłużej. Jeżeli naszym celem są kilkudniowe, krótkie wypady to ze względów logistycznych nieruchomość powinna być położona w okolicy lotniska, które obsługuje bezpośrednie połączenia z Polską, szczególnie tanimi liniami np. Alicante, Malaga. Wszystkie te czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę, a następnie porównać je z cenami, które odpowiadają poszczególnym typom nieruchomości w różnych regionach Hiszpanii. Najbardziej prestiżowe, najlepsze pod względem sprzyjającego klimatu i dogodnej logistyki wybrzeże Costa del Sol jest z oczywistych względów najdroższym regionem Hiszpanii. Niemniej jednak w obecnych realiach rynkowych warto rozważyć zakup nieruchomości na południu Hiszpanii, ponieważ najdroższe nieruchomości w Marbelli, Maladze, Esteponie znacznie staniały w ostatnich latach, nic nie tracąc przy tym nic ze swojego potencjału pod kątem możliwości wynajmu.

Atrakcyjnie położone apartamenty (w pierwszej i drugiej linii brzegowej) zawsze będą cieszyć się zainteresowaniem wynajmujących, szczególnie w miesiącach wakacyjnych. Tym samym, po znacznej przecenie w latach 2009-13, zwrot z podobnej inwestycji dokonuje się szybciej niż w przypadku inwestycji dokonanych wcześniej. Ze względu na najcieplejszy klimat i kontynentalne położenie Costa del Sol jest najbardziej obleganym przez turystów wybrzeżem. Rokrocznie przyjeżdża tam największa liczba odwiedzających całą Hiszpanię. Nieco tańsze, ale również dogodnie położone wybrzeże to Costa Blanca – położona nieco dalej na północny-wschód od Costa del Sol. Klimat Costa Blanca również sprzyja wypoczynkowi nad morzem, ale charakteryzuje się nieco niższymi średnimi temperaturami, co ma swoje dobre strony podczas letniej spiekoty, ale może dla chcących przebywać tam zimą być pewną wadą. Tam również ceny nieruchomości po pęknięciu bańki spekulacyjnej doszły już do racjonalnych poziomów, co wraz z dogodną logistyką i pięknym krajobrazem sprawia, że jest to najczęściej wybierany przez naszych klientów region.

 

 

Inną atrakcyjną lokalizacją jest Costa Brava, głównie ze względu na popularność stolicy regionu - Barcelony oraz ze względu na dogodną siatkę połączeń lotniczych (3 lotniska: Barcelona, Reus, Girona). Niemniej jednak północne położenie oraz siła ekonomiczna regionu Katalonii sprawia, że zarówno klimat (dość chłodne zimy), jak i poziom cen nie są dla naszych rodaków zachęcające.

 


Osobną kwestią wartą rozważenia, szczególnie dla osób chcących przenieść się na stałe w łagodniejszy klimat, to Wyspy Kanaryjskie, gdzie przez cały rok jest panuje pogoda wiosenno-letnia. Ceny nieruchomości są niższe niż na kontynencie, ale skomunikowanie z Polską i z Europą jest mniej dogodne. W związku z tym na kupno tam nieruchomości decydują się zwykle osoby, które wykonują swoją pracę w Polsce sezonowo lub nie mają stałych obowiązków służbowych wymagających częstej obecności w kraju.

 

Oczywiście oprócz położenia regionu na mapie Hiszpanii ważna, a często najważniejsza jest topografia w miejscu położenia danej nieruchomości. Z reguły czym bliżej morza, tym lepiej. Najwyżej wyceniane nieruchomości zajmują pierwszą linię brzegową. Czasem bliskość morza rekompensuje panoramiczny widok na morze lub góry z malowniczo położonych wzniesień, jakich nie brakuje na hiszpańskim wybrzeżu. Ważne jest sąsiedztwo, cisza, bezpieczeństwo i dostęp do infrastruktury miejskiej. Bezpośrednia bliskość klubów nocnych czy bliskie położenie przy drodze szybkiego ruchu nie wpłynie korzystnie na komfort wypoczynku. Należy też sprawdzić, jak prezentuje się otoczenie danej nieruchomości w sezonie i poza nim. Są bowiem miejsca, które diametralnie zmieniają swój charakter po okresie wakacyjnym, kiedy turyści i pracownicy sezonowi je opuszczają życie zamiera na pół roku, czyniąc okolicę mało atrakcyjną do dłuższego pobytu. W przypadku apartamentów, które zwykle dają najlepszą stopę zwrotu z wynajmu, istotna jest jakość strefy wspólnej przypisanej naszej inwestycji. Musi być ona dobrze wyposażona, czysta i bezpieczna. Najlepiej, żeby posiadała 2 baseny (dla dorosłych i dla dzieci), kort do gry w tenisa, boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną itp. Zlokalizowanie w strefie wspólnej osiedla centrum spa z odnową biologiczną, basenem krytym i centrum fitness będzie na pewno dodatkowym argumentem, aby zachęcić turystów do wynajęcia apartamentu, nawet poza głównym sezonem. Generalnie im więcej atrakcji w strefie wspólnej, które nadmiernie nie zakłócają spokoju mieszkańcom, tym lepiej korzystniej dla inwestora.

Innym ważnym czynnikiem, który często determinuje decyzję o zakupie jest wyposażenie i umeblowanie, jakie jest przypisane do domu lub apartamentu. Zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym znajdziemy wiele propozycji nabycia kompletnie lub częściowo wyposażonych nieruchomości. Dzieje się tak z dwóch powodów.

Na rynku wtórnym często sprzedającymi są obcokrajowcy, którzy z oczywistych względów po wyprowadzeniu się nie chcą transportować całości wyposażenia do swojego kraju, często pozostawiając do dyspozycji nowego właściciela piękne meble czy wysokiej jakości AGD. Natomiast charakterystyka rynku pierwotnego w Hiszpanii sprawia, że deweloperzy w standardzie oferują wyposażenie kuchni i łazienki, a czasem za stosunkowo niewielką cenę urządzają mieszkanie "pod klucz" według propozycji z katalogu. Jakość tego wyposażenia nie tylko wpłynie na komfort mieszkania przyszłego właściciela, ale jest też istotnym czynnikiem, którym kierują się potencjalni wynajmujący – im bardziej luksusowo, tym chętniej turyści zdecydują się na wynajem.

Jak już wspomnieliśmy powyżej ważną kwestią, którą trzeba brać pod uwagę jest to czy chcemy kupić nieruchomość nową czy używaną, czyli z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego. Obie opcje mają swoje dobre i złe strony. Własne ryzyka i własny potencjał na udaną inwestycję. Na pewno na obu rynkach znajdziemy znakomite inwestycje, zarówno pod kątem użytkowym, jak i finansowym. Na rynku wtórnym wiele osób jest zmuszona sprzedawać swoje, często bardzo zadbane, dużymi nakładami wyposażane nieruchomości, z różnych, nieprzewidzianych wcześniej względów. Na rynku pierwotnym duża konkurencja wśród deweloperów powoduje, że mamy tam do czynienia z rynkiem nabywcy. Dzięki temu jakość oferty od kilku lat nieprzerwanie podnosi się. Już nikt nie buduje nowych apartamentowców w szczerym polu, daleko od morza i centrów miast.

W Hiszpanii powstaje wiele nowych, interesujących obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie pierwszej linii brzegowej. W modzie jest odkupowanie atrakcyjnych działek od państwa czy od kościoła i wstawianie tzw. „plomb” w dotychczasową tkankę urbanistyczną. W związku z powyższym obecnie kupić w rozsądnej cenie nie znaczy kupić daleko od plaży i morza. Rynek wtórny daje za to szansę na wynegocjowanie znacznej obniżki ceny wyjściowej wobec dużej podaży używanych nieruchomości, co nie jest takie proste na rynku pierwotnym, gdzie ceny skalkulowane są w oparciu o realny koszt inwestycji.

Casa en Sol pomagając klientom w wyborze nieruchomości zawsze na pierwszym miejscu stawia ich oczekiwania. Wiemy, że tylko zadowolony klient poleci naszą firmę swoim znajomym. Z założenia nie prowadzimy agresywnego marketingu opierając swoją strategię na przekonaniu, że w branży nieruchomości kluczowe jest zaufanie oparte na dobrej opinii o firmie. Nasze bogate doświadczenie na tym rynku na pewno pozwoli wybrać nieruchomość optymalnie dopasowaną do Państwa potrzeb, dlatego warto się z nami skontaktować już na etapie wstępnych poszukiwań, choćby po to, aby dokładnie określić swoje potrzeby w kontekście aktualnej oferty rynkowej. Zespół Casa en Sol podejmuje się również sprawdzania pod względem formalno-prawnym nieruchomości, które klienci sami wybrali np. podczas swojego pobytu w Hiszpanii czy też zaoferowano im je inną drogą. Jeśli klient pokazuje nam nieruchomość swoich marzeń Casa en Sol z przyjemnością pomoże w ich realizacji. Jesteśmy otwarci na nowe miejsca, nowe wyzwania oraz penetrowanie wszystkich zakątków hiszpańskiego wybrzeża i hiszpańskiego interioru.
Zapraszamy do współpracy oraz do odwiedzenia zakładki Informacje o regionie, znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o konkretnych lokalizacjach. Lektura zakładki Informacje o regionie często pomaga naszym klientom w podjęciu ostatecznej decyzji o miejscu, w którym chcieliby zamieszkać.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?
Napisz do nas