Facebook logo

Język

Duża liczba obcokrajowców mieszkających na co dzień w Hiszpanii spowodowała,
że jest możliwe codzienne funkcjonowanie tym kraju bez znajomości języka hiszpańskiego.

mieszkania hiszpania

Mieszkając tam musimy jednak rozstrzygać kwestię w jakim stopniu chcemy zintegrować się z otoczeniem, zrozumieć miejscowe zwyczaje, mentalność, liczne i popularne uroczystości i święta, aż wreszcie jak bardzo zależy nam na tym, aby rozumieć, co nas otacza w sklepie, na przystanku, w kinie itd.

Na szczęście hiszpański nie jest trudnym językiem, jego nauka najczęściej nie przysparza wielu trudności osobom chcącym się go nauczyć niezależnie od wieku. Innym istotnym faktem jest to, że już po kilku lekcjach hiszpańskiego można się przekonać jak duża ilość słów jest już znana z innych języków (nawet z angielskiego).

Wszystkim klientom Casa en Sol polecamy poznanie podstawowych wyrażeń w języku hiszpańskim, które ułatwią im funkcjonowanie w nowym hiszpańskojęzycznym środowisku, szczególnie w pierwszym okresie pobytu w codziennych sytuacjach: w sklepie, w kawiarni, w banku itd.

apartamenty hiszpania

Jak zacząć się uczyć?

W Hiszpanii bez problemu znaleźć można wiele szkół językowych konkurujących ze sobą relatywnie niską ceną za kursy językowe stacjonarne, zaoczne, wakacyjne...

Na wybrzeżach Costa Brava, Costa Blanca czy Costa del Sol sieć szkół językowych jest szczególnie rozwinięta ze względu na ilość obcokrajowców, którzy mieszkają tam na stałe. Oczywiście warto zasięgnąć informacji o danej szkole językowej w internecie czy wśród znajomych, gdyż poszczególne szkoły mają różną renomę oraz sposoby nauczania. Idealnie, jeśli dana szkoła zaprasza na lekcję poglądową nieodpłatnie, żeby przyszły uczeń mógł zorientować się jak funkcjonuje szkoła i podjąć ostateczną decyzję o nauce. Właściwie każda szkoła przed przyjęciem ucznia pod swoje skrzydła ocenia jego zdolności oraz dotychczasową wiedzę i kieruje do odpowiedniej grupy zaawansowania. Jakkolwiek początki będą z pewnością trudne, nie należy tracić ani siły ani zapału, gdyż to naprawdę ważna i potrzebna umiejętność w Hiszpanii. Z drugiej strony Hiszpanie bardzo ciepło przyjmują obcokrajowców próbujących porozumieć się w ich języku, wiele lepiej niż turystów anglojęzycznych. Choćby z tego powodu warto rozpocząć naukę.

Kilka potrzebnych zwrotów:

Hola. Cześć (na powitanie).
Buenos días. Dzień dobry (do godz. 13).
Buenas tardes. Dzień dobry (po godz. 13).
Buenas noches. Dobry wieczór.
Hasta luego. Do zobaczenia.
Adiós. Do zobaczenia
Hasta mañana. Do jutra.
¿Qué tal? Co słychać?
¿Cómo estás? Jak się masz?
Gracias. Dziękuję
De nada. Nie ma za co.

¿Cómo te llamas? Jak masz na imię?
¿De dónde eres? Skąd jesteś?
No entiendo. Nie rozumiem.
No hablo español. Nie mówię po hiszpańsku.
¿Hablas inglés? Mówisz po angielsku?
¿Puedes hablar más despacio, por favor? Możesz mówisz wolniej?
¿Puedes repetir? Możesz powtórzyć?
¿Cuántos años tienes? Ile masz lat?
. Tak.
No. Nie.
Perdón. Przepraszam.

nieruchomości hiszpania