Nieruchomości bankowe

Nieruchomości bankowe

Nieruchomości przejęte przez bank (z ang. bank repossession) z pewnością są okazją do zakupu apartamentu lub domu w Hiszpanii po atrakcyjnej cenie. Niemniej jednak trzeba, że w wiekszości są to nieruchomości. kórych nie udało się sprzedać właścicielom przed zajęciem przez bank, a więc ich atrakcyjność może być wątpliwa.

 

Banki w Hiszpanii postanowiły otworzyć dostęp do puli swoich nieruchomości. Nieruchomości bankowe na pewno stanowią interesującą alternatywę, ale trzeba być bardzo uważnym. Banki chcą się pozbyc niepotrzebnych im aktywów wyprzrdając je za cenę hipoteki. Zdarza się, że cena nieruchomości pochodzącej z przejęć bankowych 40% oryginalnej wartości. Pytanie tylko czy cena wyjściowa np. w z okresu boomu pierwszej dekady XXI wieku była rynkowa... Aby mieć pewność warto skonsultować się ze spacjalistami Casa en Sol. Śledzimy ten rynek od lat i nasze doświadczenie pozwala na zweryfikować atrakcyjność każdej oferty z rynku nieruchomości w Hiszpanii.


Należy podkreślić, że w Hiszpanii zakup nieruchomości zajętej przez bank jest wyjątkowo rozpowszechnioną formą nabywania domów i apartamentów. Banki hiszpańskie zadbały o to, aby zakup nieruchomości zajętych przez bank odbywał się według jasnej procedury z maksymalnym uproszczeniem formalności dla kupującego. Banki najczęściej wystawiają nieruchomość po cenie odpowiadającej wartości hipoteki danej nieruchomości, aby sprzedając ją na wolnym rynku uwolnić swój kapitał oraz redukować koszt długoterminowego obciążania kosztami stałymi, jakie generuje nieruchomość.

 

Na stronie Casa en Sol prezentujemy tylko wybrane nieruchomości z puli bankowej, co do których jesteśmy przekonani, że są dobrą lokatą kapitału. Nie zawsze bowiem okazja cenowa jest okazją rynkową.

 

Procedura zakupu nieruchomości bankowej


Nieruchomości
z puli bankowej czasem nie spełniają oczekiwań klientów odnośnie standardu wykończenia, wyposażenia oraz ogólnego stanu technicznego i kondycji budynku. Ważna jest także lokalizacja obiektu – banki wyprzedają zarówno kompleksy położone w pierwszej linii brzegowej z rynku pierwotnego (z masy upadłościowej dewelopera), jak również położone z dala od linii brzegowej, na opustoszałych i zaniedbanych osiedlach. Dlatego warto skonsultować się z Casa en Sol, aby dokonać właściwego wyboru nieruchomości z puli bankowej.

 

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości bankowej

Firma Casa en Sol jako pierwsza w Polsce podpisała bezpośrednio umowy z wiodącymi bankami hiszpańskimi, które oferują nieruchomości nie tylko na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale także na Wyspach Kanaryjskich, Balearach czy w głębi kontynentu. Banki posiadają obecnie w swoim portfelu zarówno lokale mieszkalne: domy wolnostojące, domy szeregowe, apartamenty, jak i użytkowe: lokale komercyjne, biura, hotele itd., a także liczne, fantastycznie położone działki.

 

Zakup nieruchomości za pośrednictwem banku niesie ze sobą następujące korzyści:

Bezpieczeństwo transakcji: bank jest wiarygodnym partnerem

Transparentność proceduralna: każdy krok prowadzący do zakupu jest zestandaryzowany na podstawie przepisów bankowych

Cena: nieruchomości przejęte przez bank sprzedawane po cenie pozostałego zadłużenia hipotecznego poprzedniego właściciela. Stąd cena może być niższa nawet o 30%-40% od ceny wyjściowej

Łatwość oraz dostępność kredytów hipotecznych dla nabywców nieruchomości bankowych: finansowanie nawet do 70% wartości nieruchomości na preferencyjnych warunkach

Możliwość wynajmu nieruchomości przed jej zakupem: tak zwany wynajem z opcją kupna

Bezpośrednia współpraca firmy Casa en Sol z bankiem hiszpańskim: pozwala pominąć pośredników w Hiszpanii i tym samym nieobciążać nabywcy jakąkolwiek prowizją za obsługę transakcji

 

Zakup nieruchomości za pośrednictwem banku, szczególnie na własną rękę, może też być obarczony sporym ryzykiem. Wiąże się to z historią ostatnich 20 lat na rynku nieruchomości w Hiszpanii. Trzeba pamiętać, że w czasie boomu na rynku nieruchomości kredyty hipoteczne przyznawane były niezwykle szybko i łatwo, niekiedy bez gruntownej oceny ryzyka inwestycji. W ten sposób wielu kredytobiorców nabywało swoje nieruchomości nie mając realnego zabezpieczenia w swoich dochodach na pokrycie spłaty kredytu hipotecznego. Ta sytuacja w konsekwencji doprowadziła do tego, że kredytobiorcy nie będąc w stanie spłacić swojego zadłużenia musieli opuścić nieruchomości, które następnie zostały zajęte przez banki. W ten sposób nieruchomości bankowe zostały wstawiane na sprzedaż po cenie pozostałego do spłacenia zobowiązania.

 

Banki zachęcają do transakcji preferencyjnymi warunkami zakupu, otrzymania kredytu hipotecznego oraz konkurencyjnymi cenami. Oczywiście często jest tak, że nieruchomości zajęte przez bank to posiadłości stare, zaniedbane, w nieciekawej lokalizacji. Nasza agencja pomoże zainteresowanym Klientom odnaleźć prawdziwe okazje wśród hiszpańskich nieruchomości bankowych.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?
Napisz do nas