Facebook logo

Nieruchomości bankowe

Nieruchomości bankowe

Nieruchomości przejęte przez bank (z ang. bank repossession) z pewnością mogą być dobrą okazją do zakupu apartamentu lub domu w Hiszpanii po atrakcyjnej cenie. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w wiekszości są to nieruchomości, kórych nie udało się sprzedać właścicielom przed zajęciem przez bank, tak więc w każdym przypadku należy dobrze się zastanowić czy są rzeczywistą okazją rynkową. Ocenę ich potencjału inwestycyjnego warto zlecić specjalistom o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu. Długoletnia obecność Casa en Sol na hiszpańskim rynku nieruchomości gwarantuje profesjonalną obsługę tego tupu transakcji.

 

Nieruchomości bankowe na pewno stanowią interesującą alternatywę, ale trzeba być bardzo uważnymBanki najczęściej wystawiają nieruchomość po cenie odpowiadającej wartości jej hipoteki, aby sprzedając ją na wolnym rynku uwolnić swój kapitał oraz zredukować koszty stałe generowane przez  przejęte nieruchomości. Zdarza się, że oferowana cena nieruchomości pochodzącej z przejęć bankowych to jedynie 40-60% oryginalnej wartości. Pytanie tylko czy cena wyjściowa np. w z okresu boomu pierwszej dekady XXI wieku była adekwatna do walorów użytkowych nieruchomości... Drugą ważną kwestią jest obecny stan techniczny takiej nieruchomości. Śledzimy ten rynek od lat i nasze doświadczenie pozwala skutecznie zweryfikować atrakcyjność każdej oferty z rynku nieruchomości w Hiszpanii. Na zlecenie możemy też przeprowadzić pełne due diligence wybranej nieruchomości w Hiszpanii w odniesieniu do innych dostępnych na rynku opcji inwestycyjnych.

 

Na stronie Casa en Sol prezentujemy tylko wybrane nieruchomości z puli bankowej, co do których jesteśmy przekonani, że są dobrą lokatą kapitału. Nie zawsze bowiem okazja cenowa jest okazją rynkową.

 

Czy na pewno warto decydować się na zakup nieruchomości bankowej?

Nieruchomości bankowe w Hiszpanii
Nieruchomości
z puli bankowej czasem nie spełniają oczekiwań Klientów odnośnie standardu wykończenia, wyposażenia oraz ogólnego stanu technicznego czy kondycji budynku i otoczenia. Bardzo ważna jest również lokalizacja obiektu – zdarza się, że banki wyprzedają kompleksy położone w pierwszej linii brzegowej z rynku pierwotnego (z masy upadłościowej dewelopera), ale częściej próbują się pozbyć mało atrakcyjnych nieruchomości położonych z dala od linii brzegowej, na opustoszałych i zaniedbanych osiedlach. Dlatego warto skonsultować się z Casa en Sol, aby dokonać właściwego wyboru nieruchomości z puli bankowej. Zakup nieruchomości za pośrednictwem banku, szczególnie na własną rękę, może też być obarczony sporym ryzykiem ze względu na charakterystykę przejmowanych przez banki obiektów. Wiąże się to z historią ostatnich 20 lat na rynku nieruchomości w Hiszpanii. Trzeba pamiętać, że w czasie boomu na rynku nieruchomości kredyty hipoteczne przyznawane były niezwykle szybko i łatwo, niekiedy bez gruntownej oceny ryzyka inwestycji i wiarygodnej wyceny rzeczywistej wartości kredytowanego obiektu. W ten sposób wielu kredytobiorców, zwłaszcza niezorientowanych w realiach obcokrajowców, nabywało dość przypadkowe i nieatrakcyjne nieruchomości, dodatkowo często nie mając realnego zabezpieczenia w swoich dochodach na pokrycie spłaty kredytu hipotecznego. Ta sytuacja w konsekwencji doprowadziła do tego, że kredytobiorcy nie byli w stanie lub nie chcieli spłacać hipotek nieruchomości, których realna wartość spadła o kilkadzisiąt procent wraz z zakończeniem boomu budowlanego z pierwszej dekady XXI wieku. Konsekwencją tego było masowe przejmowanie nieruchomości przez banki i wstawiane na sprzedaż po cenie pozostałego do spłacenia zobowiązania.

 

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości bankowej

Firma Casa en Sol jako pierwsza w Polsce podpisała bezpośrednio umowy z wiodącymi bankami hiszpańskimi, które oferują nieruchomości nie tylko na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale także na Wyspach Kanaryjskich, Balearach czy w głębi kontynentu. Banki posiadają obecnie w swoim portfelu zarówno lokale mieszkalne: domy wolnostojące, domy szeregowe, apartamenty, jak i użytkowe: lokale komercyjne, biura, hotele itd., a także liczne, fantastycznie położone działki.

 

Zakup nieruchomości za pośrednictwem banku niesie ze sobą następujące korzyści:

Bezpieczeństwo transakcji: bank jest wiarygodnym partnerem.

Transparentność proceduralna: każdy krok prowadzący do zakupu jest zestandaryzowany na podstawie przepisów bankowych.

Cena: nieruchomości przejęte przez bank zazwyczaj sprzedawane po cenie pozostałego zadłużenia hipotecznego poprzedniego właściciela. Stąd cena może być niższa od ceny wyjściowej nawet o ok. 50%.

Łatwość oraz dostępność kredytów hipotecznych dla nabywców nieruchomości bankowych: finansowanie nawet do 70% wartości nieruchomości na preferencyjnych warunkach.

Możliwość wynajmu nieruchomości przed jej zakupem: tak zwany wynajem z opcją kupna.

Bezpośrednia współpraca firmy Casa en Sol z bankiem hiszpańskim: pozwala pominąć pośredników w Hiszpanii i tym samym uniknąć płacenia prowizji.

 

 

Zainteresowanych zapraszamy do współpracy.

Kontakt: e-mail casaensol@casaensol.pl lub telefony +48 512 355 734 i +48 510 078 757.