Rejestracja

Nieruchomości bankowe w Hiszpanii

Nieruchomości przejęte przez bank (tzw. bank repossession) z pewnością są okazją do zakupu apartamentu lub domu w Hiszpanii po atrakcyjnej cenie. Dlatego wielu klientów Casa en Sol zdecydowało się na zakup swoich posiadłości w Hiszpanii właśnie w ten sposób.

Banki w Hiszpanii postanowiły otworzyć dostęp do puli swoich nieruchomości. Nieruchomości bankowe stanowią atrakcyjny sposób nabycia posiadłości w Hiszpanii. Wielu miłośników gorących plaż Półwyspu Iberyjskiego marzy o tym, aby zakupić komfortowy, a jednocześnie tani apartament. Dobrą alternatywą dla takich klientów jest zakup nieruchomości pochodzącej z przejęć bankowych, których cena wynosi niejednokrotnie 40% oryginalnej wartości.


Należy podkreślić, że w Hiszpanii zakup nieruchomości zajętej przez bank jest wyjątkowo rozpowszechnioną formą nabywania domów i apartamentów. Banki hiszpańskie zadbały o to, aby zakup nieruchomości zajętych przez bank odbywał się według standardowej procedury zakupu z maksymalnym uproszczeniem formalności dla kupującego. Banki najczęściej wystawiają nieruchomość po cenie odpowiadającej wartości hipoteki danej nieruchomości, aby sprzedając ją na wolnym rynku uwolnić swój kapitał oraz nie doprowadzać do generowania strat poprzez długoterminowe obciążanie jej kosztami stałymi.


Sytuacja, o której mowa jest szczególnie widoczna w Hiszpanii, ponieważ w czasie boomu na rynku nieruchomości kredyty hipoteczne przyznawane były niezwykle szybko i łatwo, niekiedy bez gruntownej oceny ryzyka inwestycji. W ten sposób wielu obcokrajowców nabywało swoje nieruchomości nie mając realnego zabezpieczenia na pokrycie kredytu hipotecznego. Ta sytuacja w konsekwencji doprowadziła do tego, że kredytobiorcy nie będąc w stanie spłacić swojego zadłużenia musieli opuścić nieruchomość, która następnie została zajęta przez bank. W ten sposób nieruchomości bankowe zostają wstawiane na sprzedaż po cenie pozostałego do spłacenia zobowiązania.


Bankowe nieruchomości w Hiszpanii to atrakcyjna okazja do zakupu nieruchomości po dużo niższej cenie. Banki zachęcają do transakcji preferencyjnymi warunkami zakupu, otrzymania kredytu hipotecznego oraz konkurencyjnymi cenami. Oczywiście często jest tak, że nieruchomości zajęte przez bank to posiadłości stare, zaniedbane, w nieciekawej lokalizacji. Nasza agencja pomoże zainteresowanym klientom odnaleźć prawdziwe perełki wśród hiszpańskich nieruchomości, które będą spełniały najwyższe wymagania.

nieruchomosci bankowe hiszpania
Na stronie Casa en Sol prezentujemy tylko wybrane nieruchomości z puli bankowej, co do których jesteśmy przekonani, że są dobrą lokatą kapitału. Nie zawsze bowiem okazja cenowa jest okazją rynkową.
Zakup nieruchomości bankowych za pośrednictwem Casa en Sol
Pula nieruchomości bankowych jest tak duża, że z pewnością zespół Casa en Sol znajdzie coś odpowiedniego nawet dla najbardziej wymagającego klienta. Z drugiej strony poszukiwanie nieruchomości bankowej przez klienta na własną rękę jest oczywiście możliwe, jednakże niesie ze sobą kilka istotnych ryzyk.
nieruchomosci bankowe w hiszpanii
nieruchomości bankowe sprzedaż hiszpania

Przede wszystkim należy bardzo dokładnie wybrać odpowiednią nieruchomość. Apartamenty z puli bankowej niejednokrotnie nie spełniają oczekiwań klientów co do standardu wykończenia, wyposażenia oraz ogólnego stanu technicznego i kondycji budynku.

 

Ważna jest także lokalizacja obiektu – banki wyprzedają zarówno kompleksy położone w pierwszej linii brzegowej z rynku pierwotnego (z masy upadłościowej dewelopera), jak również położone z dala od linii brzegowej, na opustoszałych i zaniedbanych osiedlach.

 

Dlatego warto skonsultować się z działem sprzedaży Casa en Sol, aby przekonać się o słuszności wyboru nieruchomości pochodzącej z puli bankowej.

Procedura zakupu nieruchomości z puli bankowej jest bardzo zbliżona do standardowej. Banki uprościły tryb postępowania, który można porównać do klasycznej formuły kupna na rynku pierwotnym. Niewątpliwie dużą zaletą transakcji zawieranej z bankiem jest to, że oferuje kredytowanie wybranej nieruchomości do 100% jej wartości. W tym celu należy mieć już stosunkowo długą historię operacji z danym bankiem oraz legitymować się statusem rezydenta w Hiszpanii. Dla nierezydentów mieszkających w ramach Unii Europejskiej banki hiszpańskie oferują obecnie do 70% finansowania wartości nieruchomości. Warunkiem, który należy spełnić jest bardzo dobra kondycja finansowa klienta, który kupuje nieruchomość na kredyt. Udokumentowanie takiego stanu rzeczy jest z punktu widzenia banku kluczową kwestią przy badaniu zdolności kredytowej klienta.
Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości bankowej oferowany jest na preferencyjnych warunkach
Firma Casa en Sol jako pierwsza w Polsce podpisała bezpośrednio umowy z wiodącymi bankami hiszpańskimi, które oferują nieruchomości nie tylko na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale także na Wyspach Kanaryjskich, Balearach czy w głębi kontynentu. Banki posiadają obecnie w swoim portfelu zarówno lokale mieszkalne: domy wolnostojące, domy szeregowe, apartamenty, jak i użytkowe: lokale komercyjne, biura, hotele itd., a także liczne, fantastycznie położone działki.

Zakup nieruchomości za pośrednictwem banku niesie ze sobą następujące korzyści:

 

Bezpieczeństwo transakcji: bank jest wiarygodnym partnerem

Transparentność proceduralna: każdy krok prowadzący do zakupu jest zestandaryzowany na podstawie przepisów bankowych

Atrakcyjna cena: nieruchomości przejęte przez bank sprzedawane po cenie pozostałego zadłużenia hipotecznego poprzedniego właściciela. Stąd cena może być niższa nawet o 30%-40% od ceny wyjściowej

Łatwość oraz dostępność kredytów hipotecznych dla nabywców nieruchomości bankowych: finansowanie nawet do 100% wartości nieruchomości na preferencyjnych warunkach

Możliwość wynajmu nieruchomości przed jej zakupem: tak zwany wynajem z opcją kupna

Bezpośrednia współpraca firmy Casa en Sol z bankiem hiszpańskim: pozwala pominąć pośredników w Hiszpanii i tym samym nieobciążać nabywcy jakąkolwiek prowizją za obsługę transakcji

bankowe nieruchomości w hiszpanii
nieruchomości bankowe sprzedaż hiszpania

Nieruchomości będące własnością banku można podzielić na następujące rodzaje:

 

  1. Inwestycje z rynku pierwotnego sfinansowane przez bank
    Są to nieruchomości, na które inwestor otrzymał finansowanie w banku. Jeśli klient zdecyduje się na finansowanie nieruchomości poprzez kredyt hipoteczny w tym samym banku dostaje bardzo dobre warunki, najczęściej relatywnie niskie oprocentowanie kredytu hipotecznego, brak prowizji od otworzenia linii kredytowej itd.
  2. Nieruchomości z rynku wtórnego przejęte przez bank
    Są to nieruchomości, które zostały przejęte przez bank dlatego, że właściciel, który zaciągnął kredyt hipoteczny na daną nieruchomość nie był w stanie w pewnym momencie spłacać swojego zadłużenia. W ten sposób bank przejął nieruchomość na własność i teraz chce odsprzedać dany obiekt. Klient dokonuje zakupu nieruchomości po cenie wystawionej przez bank (jeśli zaproponuje cenę niższą nieruchomość trafia na licytacje bankowe). Najczęściej jest to cena niespłaconego kredytu hipotecznego przez klienta. Jeśli klient jest zainteresowany zakupem danej nieruchomości powinien wypełnić „Wniosek o kupno” [Solicitud de compra] lub „Umowę opcji kupna” [Contrato de Compra-Venta = Contrato de arras]. Na podstawie tego dokumentu wpłaca najczęściej 3.000 EUR lub 10% wartości nieruchomości oraz wysyła kopię swojego paszportu wraz z numerem N.I.E. (Número de Identificación de Extranjeros – Numer Identyfikacji Obcokrajowców). Jeśli klient nie ma rozdzielności majątkowej oboje małżonków powinno podpisać Wniosek o kupno/ Umowę opcji kupna.
Zobacz ofertę nieruchomości z rynku pierwotnego >>

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?
Napisz do nas