Facebook logo

Podróże

Podróż autobusem
Autobusem w Hiszpanii podróżuje się wygodnie i komfortowo. Ten środek transportu polecamy szczególnie osobom, które przebywają w Hiszpanii turystycznie, a nie biznesowo. Po pierwsze autobusy jadą relatywnie długo, odwiedzają niemalże każdą miejscowość po drodze, by zabrać pasażerów i niestety – często się spóźniają.
 

Najczęstszy problemem, z jakim trzeba się zmierzyć podróżując hiszpańskim autobusem jest nieznajomość języka angielskiego przez kierowców. Większość z nich posługuje się tylko językiem hiszpańskim, dlatego przed podróżą lepiej przygotować się językowo do zakupu biletu. Jakkolwiek liczne spóźnienia, klimat podróży rodzinnych oraz liczne przystanki sprawiają, że podróżowanie autobusem w Hiszpanii jest nie lada doświadczeniem antropologicznym, warto wybrać się na taką przejażdżkę, gdyż pomimo wspomnianych niedogodności jest nowocześnie i komfortowo. Ważnym czynnikiem decydującym o wybraniu podróży autobusem jest koszt. Cena biletu autobusowego jest relatywnie niska i z pewnością podróż jest bardziej opłacalna niż podróż taksówką. Terminale dworcowe są w każdym dużym mieście w Hiszpanii, stamtąd odjeżdżają autobusy do wielu miast i miasteczek. Nawet bez znajomości hiszpańskiego podróżowanie autobusem jest możliwe, a nawet przyjemne. Dodatkowo trzeba wspomnieć o bezpieczeństwie. Hiszpańskie autobusy są nowe, a zatem bezpieczne. Podróż takim autobusem nawet po wąskich uliczkach na stokach górskich wydaje się nieobarczona niebezpieczeństwem. Trasy autobusów są wyznaczone w sposób przemyślany – podróż trwa najczęściej około godziny. Autobusy są czyste i zadbane. Dla tych, którzy chcą skosztować hiszpańskiej rzeczywistości, bardzo polecamy podróżowanie autobusem nie tylko po wybrzeżu, ale również po najodleglejszych zakątkach kraju.

podróże po hiszpanii
podróże

Rady dla podróżujących autobusem:

 

  • jeśli nie porozumiewasz się w języku hiszpańskim, przed rozpoczęciem swojej podróży warto nauczyć się przynajmniej poprawnej hiszpańskiej wymowy miasta, do którego podróżujesz, żeby ułatwić sobie komunikację z kierowcą,
  • bilet można kupić u kierowcy zawsze z jednym znaczącym wyjątkiem – jeśli podróżujesz na lotnisko. Bilet na lotnisko można kupić tylko w kasie dworca. Kierowca takiego biletu nie sprzeda. Tym bardziej nie pozwoli na jazdę bez biletu.
  • co do zasady wsiada się przednimi drzwiami autobusu, natomiast wysiada się środkowymi. Tylne właściwe nie są w użyciu, chyba, że wysiada większa liczba osób, wtedy kierowca otwiera drugie, tyle drzwi, służące również do wysiadania,
  • standardy zachowania się w hiszpańskich w autobusach są bardzo zbliżone do polskich: ustępuje się miejsca osobom starszym, niepełnosprawnym oraz kobietom w ciąży. Przed otworzeniem okna, warto zapytać o to osobę siedzącą obok. Nie zajmuje się miejsca od przejścia, jeśli wolne jest przy oknie. I najważniejsze – przed miejscem docelowym często trzeba nacisnąć przycisk stop umieszczony w autobusie, by dać kierowcy sygnał, żeby zatrzymał się na danym przystanku. Warto przygotować się wcześniej do wysiadania.
 
Podróż samochodem

Jazda samochodem w Hiszpanii jest o wiele bardziej komfortowa niż w Polsce głównie ze względu na sieć autostrad, która oplata cały kraj.

 

Autostrady w Hiszpanii są płatne, z jednym wyjątkiem. Region Andaluzji (Costa del Sol) posiada bezpłatne autostrady ze względu na trudne warunki życia (upalna lata), które zmniejszają możliwość produkcji i uprawy. Aby wynagrodzić mieszkańcom te obiektywne trudności, rząd hiszpański postanowił, że autostrady w Andaluzji będą bezpłatne. Inną kwestią do rozważenia przed decyzją o tym, żeby usiąść za kółkiem w Hiszpanii jest specyficzne zachowanie Hiszpanów, widoczne głównie na niewielkich, lokalnych drogach. Hiszpanie oprócz tradycyjnych pozdrowień w trakcie jazdy, zatrzymują samochód niejednokrotnie bez racjonalnego uzasadnienia z naszego punktu widzenia. Z ich perspektywy napić się kawy w ulubionym barze, kupić w kiosku papierosy czy pogadać chwilę ze znajomym to wystarczające powody do tego, żeby zablokować ruch na całej ulicy. Hiszpanie nie mają tego za złe innym kierowcom, gdyż znają takie zachowania z autopsji. W innych sytuacjach potrafią być agresywni i aroganccy, dlatego warto wziąć pod uwagę specyficzny narodowy koloryt kierowców w tym regionie Europy.

podróże w hiszpanii
podróżuj po hiszpanii

W Hiszpanii trzeba też zwrócić większą uwagę na skutery oraz na motocykle poruszające się dosłownie wszędzie. Szczególnie zaskakujące i poniekąd niebezpieczne dla polskich kierowców jest to, że skutery oraz motocykle, których ilość jest naprawdę imponująca, poruszają się między samochodami, szczególnie jeśli tworzą się korki. Jakkolwiek korki w Hiszpanii zdarzają się rzadko ze względu na występujące autostrady, najczęściej w okresie letnim zdarza się, że na lokalnych drogach dojazdowych do plaży ilość samochodów powoduje zatory, które nie trwają dłużej niż kilkanaście minut.

 

Innym problemem, który nie pomaga w szybkim rozładowaniu korka jest ilość turystów poruszających się pieszo w niewielkiej odległości od linii brzegowej, plaży, hoteli itd. Zasady ruchu pieszego w Hiszpanii są traktowane bardzo luźno, więc nie jest niczym zaskakującym spotkać pieszego poruszającego się między samochodami, przechodzącego przez ulicę w niedozwolonym miejscu itd.

Niewątpliwie dużym problemem, z którym zmagają się kierowcy w Hiszpanii jest parkowanie samochodu w centrach miast. Miejsc parkingowych jest pod tym względem zdecydowanie za mało, co powoduje, że znalezienie wolnego miejsca postojowego przy plaży graniczy z cudem. W Hiszpanii parkuje się bardzo ścisło, samochód tuż przy samochodzie, co powoduje, że parkingi miejskie są wypełnione do ostatniego wolnego centymetra. W tym względzie należy zachować bardzo dużo cierpliwości i przewidzieć pewien znaczący zapas czasowy, jeśli zależy nam na tym, żeby dotrzeć na spotkanie na czas. Z drugiej strony niewielkie spóźnienie się w Hiszpanii jest tolerowane, traktowane jako coś naturalnego, być może właśnie ze względu na warunki komunikacyjne panujące w tym kraju.

 

Samochody najczęściej wypożycza się w międzynarodowych wypożyczalniach aut zlokalizowanych w Hiszpanii. Warto przed wylotem do Hiszpanii zarezerwować samochód przez internet, gdyż jest to rozwiązanie korzystniejsze ekonomiczne niż wypożyczenie tuż po wylądowaniu samolotu w biurze operatora. Innym rozwiązaniem jest zakup samochodu w Hiszpanii lub, co częściej praktykowane przez naszych klientów, transport własnego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, do Hiszpanii.

podróże hiszpania
 
Podróż taksówką

Podróżowanie taksówką w Hiszpanii jest bardzo bezpieczne, komfortowe, ale niestety, w porównaniu z cenami polskimi, drogie. Wszystkie taksówki w Hiszpanii są białe, a zielony kolor z napisem libre informuje o tym, że taksówka jest wolna. Ocupado oznacza, że jest zajęta. Podróżowanie taksówkami w Hiszpanii jest korzystne, również gdy nie znamy dokładnej lokalizacji miejsca docelowego naszej podróży. Taksówkarze dokładnie znają region, w którym pracują i z pewnością zawiozą nas pod wskazany adres. Nie zdarzają się ponadto oszustwa czy nadużycia ze strony taksówkarzy, którzy korzystają na przykład z nieznajomości regionu ani jeżyka swoich pasażerów wybierają dłuższą trasę podróży albo podwyższają koszty przejazdu.

 
taxi w hiszpanii

Taksówkami można dostać się do miejsc oddalonych od siebie nieznacznie, jak również w dalsze podróże w ramach jednego wybrzeża. Taką taksówkę najlepiej zamówić odpowiednio wcześniej. Taksówki świadczą też swoje usługi transferowe na lotnisko i z lotniska.

 

W Hiszpanii można spotkać się także z firmami przewozowymi, które nie mają logo taksówek, ale świadczą usługi transportowe. Najczęściej dotyczy to dłuższych podróży. Ten rodzaj transportu polecamy osobom, znającym realia hiszpańskie, język, oraz mają zaufaną osobę, która ten transport poleciła. Często hotele polecają usługi transportowe zaprzyjaźnionej firmy. Korzystanie z tego typu pomocy jest jak najbardziej bezpieczne.

 
Podróż pociągiem

Chyba nie można sobie wyobrazić lepszego transportu w Hiszpanii niż właśnie pociąg. Podróżowanie pociągiem w Hiszpanii jest wyjątkowo komfortowe, bezpieczne, a przede wszystkim pewne – pociągi w Hiszpanii bardzo rzadko się spóźniają. Szybkie pociągi AVE oplatają cały kraj, więc bez najmniejszego problemu można dostać się nawet z jednego skraju kraju na drugi. Wszystkie informacje dotyczące kursowania pociągów, jak również możliwość zakupu biletu on-line jest bardzo czytelna, jasna i dostępna nawet dla osób, nie znających języka hiszpańskiego. Strona internetowa hiszpańskiej kolei to: www.renfe.es.

 
pociągi w hiszpanii

Najszybszy pociąg, który kursuje z Costa del Sol, a konkretnie z Sewilli do stolicy Madrytu jest wyjątkowo wygodny, z podróż trwa zaledwie 2,5 h. Wszystkie pociągi w Hiszpanii są klimatyzowane, a miejsca numerowane. Zamierzeniem rządu hiszpańskiego jest stworzenie takiej sieci pociągów, która umożliwiłaby transport do Madrytu z każdej części kraju w krócej niż cztery godziny. Z tego powodu uruchomiono szybkie pociągi, które osiągają prędkość nawet 300 km/h. W ten sposób podróż np. z Malagi do Madrytu jest krótsza właśnie pociągiem niż samolotem.

 

Istnieją również w Hiszpanii pociągi, które kursują po danych regionach, tzw. cercanias. Są to pociągi, które mają za zadanie rozwieźć pasażerów po mniejszych miastach danej prowincji. Są tak samo wygodne oraz bezpieczne, jak szybkie pociągi AVE. Ten środek transportu jest szeroko rozwinięty i bardzo często używany przez obcokrajowców, jak i samych Hiszpanów. Innym typem pociągów są tak zwane pociągi regionalne (regional), które kursują ze znacznie mniejszą prędkością, są tańsze i pokonują mniejsze odległości. Sieć AVE jest to sieć pociągów dalekobieżnych tzw. largo recorrido.

 

Bardzo polecamy korzystanie z transportu pociągami po Hiszpanii, Jest to bardzo szybki i łatwy sposób dostania się w określone miejsce w kraju. Najczęściej w dużych miastach dostępne jest wygodne połączenie pomiędzy stacją kolejową a lotniskiem, co umożliwia transport łączony.