Przeprowadzka do Hiszpanii

PLAN PRZEPROWADZKI
przeprowadzka
Przygotowanie
Warto przystąpić do tego niewątpliwie bardzo trudnego zadania pod względem logistycznym przygotowując się do realizacji kolejnych kroków.
 
Po pierwsze każdy, kto decyduje się na wyjazd na stałe do Hiszpanii powinien wiedzieć że nie jest ani pierwszym ani ostatnim, który to robi. Jakkolwiek Polacy nie są jeszcze na tym etapie co Brytyjczycy, Niemcy czy Holendrzy jeśli chodzi o ilość osób przenoszących się na stałe do cieplejszego kraju, trzeba pamiętać, że nie jest to wyzwanie, któremu nie można sprostać. Hiszpania od lat jest bardzo popularnym krajem, jeśli chodzi o przeprowadzki, szczególnie wśród starszych osób które chcą mieszkać w cieplejszym kraju ze względów choćby zdrowotnych. Ostanie badania na ten temat dowiodły jednakże, że w minionych pięciu latach znacznie wzrosła liczba młodych osób, poniżej 30 roku życia, w tym rodzin z dziećmi, które przenoszą się na Półwysep Iberyjski. Od marzeń i planów czas więc przejść do realizacji, dlatego postaramy się, aby ten proces przybliżyć i uczynić go bardziej realnym niż na początku mógł się wydawać.
 
Poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji oraz dostępnych nieruchomości
Obecnie roi się od różnych informacji, które można zdobyć w sposób tradycyjny – przewodnik, oraz bardziej nowoczesny – internet o danym regionie w Hiszpanii.
 
Prawdziwość tych danych jest nie do sprawdzenia, dlatego lepiej posłużyć się naszą wyszukiwarką regionów, gdzie znajdują się bardzo dokładne opisy poszczególnych regionów w Hiszpanii, które powstały na podstawie doświadczeń naszych klientów, którzy mieszkają w Hiszpanii na stałe. Dodatkowo w naszej wyszukiwarce można bardzo ławo zdobyć informację o dostępnych nieruchomościach, co daje od samego początku lepszy, a przede wszystkim bardziej kompleksowy obraz sytuacji. Wartość nieruchomości zależy bowiem nie tylko od jej parametrów, ale przede wszystkim od położenia (nie tylko linia brzegowa ale i wybrzeże robi znaczną różnicę).
 
Czas na decyzję gdzie chciałbyś zamieszkać, co kupić lub wynająć
Na tym etapie przeprowadzki do Hiszpanii warto zastanowić się nad tym czy lepiej wynająć czy kupić nieruchomość, w której chce się zamieszkać.
 
Zespół CASA EN SOL oczywiście jest w tym zakresie bardzo pomocny. Wynajem nieruchomości jest korzystny pod tym względem, że pozwala przyzwyczaić się do realiów panujących w danym regonie, jak również pozwala na wstępną orientację w codziennych warunkach przebywania na stałe w wybranym regionie. Niejako jest to baza do dalszych poszukiwań. CASA EN SOL pomaga swoim klientom znaleźć nieruchomość pod wynajem, niezależnie od długości. Preferowany jest tutaj wynajem długoterminowy, gdyż dopiero wtedy można się zorientować w warunkach zarówno logistycznych (sklep, szkoła, apteka, szpital itd.), jak i klimatycznych w danym regionie, nie wspominając już o względach typowo indywidualnych, takich jak zamiłowanie do jednego regionu czy wybrzeża. Niektórzy z naszych klientów wolą od razu kupić nieruchomość w regionie, który wcześniej wybrali – jest to rzecz bardzo indywidualna. Istnieje też opcja – wynajem z opcją zakupu, którą bardzo polecamy naszym klientom. Daje to możliwość pełnego rozeznania w regionie oraz dostępnych usługach, a jednocześnie nie generuje dodatkowych kosztów (renta z wynajmu, która została zapłacona na rzecz właściciela zostaje odliczona od całości kwoty zakupu). Zakup nieruchomości jest o tyle korzystny, że przeprowadzka odbywa się raz i zazwyczaj jest to proces szybki i sprawny. Polecamy firmę CASA EN SOL, jeśli chodzi o logistyczne dopracowanie przeprowadzki do Hiszpanii.
 
Opieka zdrowotna
Jest to chyba jeden z najistotniejszych aspektów przy przeprowadzce do innego kraju.
 
Decyzja o zamieszkaniu poza terytorium Polski wiąże się z kilkoma ważnymi sprawami, w tym sprawami związanymi z opieką zdrowotną. Szczegółowe informacje na temat opieki zdrowotnej w Hiszpanii można uzyskać w zakładce: Opieka zdrowotna. Przed wjazdem na stałe do Hiszpanii warto zapoznać się z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi opieki zdrowotnej płatnej i bezpłatnej dla osób ubezpieczonych w ramach UE. Dodatkowo warto zasięgnąć informacji na temat kosztów leczenia oraz ewentualnie na temat możliwości płacenia składek na ubezpieczenia społeczne w kraju aktualnego zamieszkania. W Hiszpanii na bardzo wysokim poziomie jest prywatna opieka zdrowia – bardzo zachęcamy do korzystania z niej.
 
Edukacja
Ważne, aby przed wjazdem na stałe do Hiszpanii zapewnić swoim dzieciom łatwy dostęp do edukacji w miejscu zamieszkania.
 
W Hiszpanii jest bardzo wiele szkół o profilu międzynarodowym, szczególnie na wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie odsetek mieszkających na stałe obcokrajowców jest naturalnie dużo większy niż w kontynencie. Oczywiście istnieje możliwość edukacji w szkole typowo hiszpańskiej – jest t o tyle korzystne rozwiązanie, że dziecko od samego początku ma naturalny kontakt z jeżykiem, bardzo szybko przyswaja słownictwo i często jest pomocne rodzicom w załatwianiu spraw formalnych, np. w urzędach ze swoją znajomością języka. Z drugiej strony dużą zaletą edukacji w szkołach międzynarodowych jest możliwość zdawania międzynarodowej matury, co daje bardzo szerokie możliwości studiowania właściwie w każdym zakątku świata.
Język hiszpański – nauka i praktyka
Jakkolwiek po angielsku właściwie mówi obecnie większość Hiszpanów, szczególnie młodego pokolenia, warto rozpocząć naukę języka hiszpańskiego już na wczesnym etapie planowania przyjazdu na stałe do Hiszpanii.
 
Jest to pewna wartość dodana płynąca z lepszego zrozumienia hiszpańskiej kultury oraz realiów, w jakich się obecnie funkcjonuje. Co więcej, znajomość hiszpańskiego pozwala na sprawne i szybkie komunikowanie się z samymi Hiszpaniami, co w wielu przypadkach prowadzi do rozpoczęcia długiej i bardziej bliskiej relacji sąsiedzkiej czy przyjacielskiej. Na naszej stronie Język znajdują się ważne informacje dotyczące samej nauki jak i języka hiszpańskiego. Znajdują się tam także przydatne zwroty ułatwiające podstawową komunikację na początku swojego pobytu w Hiszpanii. Zachęcamy również do konsultowania się z pracownikami CASA EN SOL – zawsze chętnie pomożemy w rozwiązaniu niejasności językowych. Współpracujemy także z wieloma tłumaczami przysięgłymi w przypadku konieczności tłumaczenia dokumentów formalnych.
 
Praca w Hiszpanii
Warto przygotować się do podjęcia pracy w Hiszpanii.
 
Jest bardzo wiele zawodów, którymi Polacy mogliby zaimponować Hiszpanom swoim profesjonalizmem, sumiennym podejściem oraz dokładnością wykonania. Oczywiście bardzo ważna jest znajomość języka hiszpańskiego. Praca sezonowa jest w Hiszpanii stosunkowo łatwa do zdobycia, lecz niestety ze swej natury, bywa krótkotrwała (sezon w Hiszpanii trwa od Świąt Wielkanocnych do końca października).  Rekomendujemy wstępne poszukiwanie zatrudnienia w Hiszpanii z Polski poprzez liczne portale hiszpańskie oraz międzynarodowe zajmujące się pośrednictwem pracy, a następnie skuteczne działania na miejscu. CASA EN SOL chętnie wskaże miejsca oraz portale, gdzie poszukiwanie pracy przez obcokrajowców w Hiszpanii jest możliwe.
Wstępna orientacja
Transport publiczny w Hiszpanii funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie. Jest szybki, punktualny, a przede wszystkim bezpieczny.
 
Podróżując lokalnymi środkami transportu, takimi jak choćby autobus, można w bardzo prosty, a przede wszystkim niedrogi sposób dobrze poznać bliższą i dalszą okolicę. W ten sposób też w dużej mierze dokonywany jest wybór dotyczącego stałego miejsca zamieszkania; po objechaniu wiosek i miasteczek klienci CASA EN SOL sami decydują gdzie chcą mieszkać i wskazują nam nieruchomości, które szczególnie im się spodobały. Dodatkowo można kupić lub wypożyczyć własny samochód, aby bez przeszkód poruszać się po wybrzeżu. CASA EN SOL bardzo chętnie zarezerwuje dla swoich dotychczasowych oraz przyszłych klientów samochód na krótsze pobyty wakacyjne, jak również doradzi w jaki sposób kupić i zarejestrować samochód w Hiszpanii. Zachęcamy do przeczytania zakładki Podróże– ta znajdują się cenne wskazówki dotyczące podróżowania po Hiszpanii z podziałem na środek transportu oraz sposób komunikacji.
 
Urządzanie domu i mieszkania w Hiszpanii
Natychmiast po otrzymaniu kluczy do swojej nowej nieruchomości w Hiszpanii zaczyna się proces urządzania oraz meblowania. Jakkolwiek standardem w Hiszpanii są mieszkania w stanie „pod klucz” często należy dobrać indywidualne dodatki, elementy dekoracyjne, aby poczuć się jak u siebie w domu.
 
Na rynku pierwotnym deweloperzy oddają mieszkania z wyposażoną i umeblowaną kuchnią oraz łazienkami, szafami wnękowymi zamontowanymi w sypialniach, jak również z gotowymi podłogami. Najczęściej deweloperzy oferują kilka możliwości umeblowania do wyboru. Ze swojej strony CASA EN SOL może polecić swoim klientom sprawdzone, lokalne firmy zajmujące się urządzaniem oraz wykańczaniem mieszkań, jak również zaproponować usługi architekta. Istnieje możliwość urządzania mieszkania lub willi z Polski – nasz zespół architektów pracuje zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii, co jest wyjątkowo korzystne dla klientów i pomaga w komunikacji. CASA EN SOL zajmuje się też kompleksowo zlecaniem remontów oraz bieżących napraw, konserwacji, utrzymaniem zieleni i basenów itd. dla naszych Klientów, którzy za naszym pośrednictwem kupili dom w Hiszpanii.
 
 
SPRAWY FORMALNE
przeprowadzka do hiszpanii
Czas przeprowadzki
Zaraz po wyborze odpowiedniej nieruchomości przychodzi czas podjęcia bardzo trudnej decyzji: czy rzeczywiście warto przenieść się do Hiszpanii? Jest to szczególnie trudna decyzja w przypadku rodzin z małymi dziećmi, które mają już swoje zobowiązania, takie jak: szkoła, zajęcia pozaszkolne id. Warto również uświadomić sobie, że wyjazd do Hiszpanii na stałe, to nie jest to samo co pobyty wakacyjne. Warto zrobić sobie listę priorytetów, którą należałoby skrupulatnie realizować, aby przeprowadzka stała się mało kłopotliwa, a przede wszystkim przyniosła spodziewany efekt.
 
Dodatkowo warto przed przyjazdem do Hiszpanii zorientować się w dostępnych usługach na miejscu, szczególnie ważne w przypadku rodzin z dziećmi. Spokój oraz opanowanie w trakcie przeprowadzki to wartości, nie do przecenienia, tak więc mając zaplecze logistyczne za sobą temat sam się rozwinie w pożądanym kierunku. Zespół CASA EN SOL zawsze przed przeprowadzką swoich klientów na stałe do Hiszpanii, lub nawet wiedząc o takim zamiarze stara się pomóc na wszelkich możliwych etapach; Wybór firmy przeprowadzkowej, dostępne punkty handlowo-usługowe pomocne w pierwszych dniach aklimatyzacji, wsparcie przy montażu mebli, zakładaniu telewizji, internetu, podłączanie mediów – jednym słowem wszystko to, co uczyni przeprowadzkę spokojniejszą i łatwiejszą. Co innego przeprowadzenie procedur związanych z zakupem nieruchomości – do tego należy podejść bardzo rozważnie.
 
Numer N.I.E.
Numer N.I.E. to numer identyfikacji obcokrajowca. W teorii każdy, kto przebywa na terytorium Hiszpanii dłużej niż 3 miesiące powinien ubiegać się o numer identyfikacyjny.
 
Numer NIE można wyrobić zarówno poprzez ambasadę Hiszpanii w Polsce, jak i w Hiszpanii na dowolnym komisariacie policji. Dodatkowo numer N.I.E. będzie niezbędny przy podjęciu jakiejkolwiek pracy zarobkowej w Hiszpanii. W Hiszpanii oczywiście kancelarie doradztwa prawnego oferują pomoc w założeniu numeru NIE. CASA EN SOL przygotowała dla Polaków identyczny druk aplikacyjny o numer N.I.E. w w ersji przetłumaczonej. Daje to możliwość porównania obu wersji i bez trudu można wypełnić wniosek samodzielnie.
 
Zakładanie konta bankowego
Założenie konta bankowego w banku hiszpańskim jest niezbędna zarówno przy zakupie apartamentu czy willi (kredyt hipoteczny), jak i do obsługi samej nieruchomości. Procedura zorganizowania oraz przepływu dokumentów potrzebnych do otworzenia i prowadzenia konta w hiszpańskim banku w ostatnich latach uległa dużemu uproszczeniu.
 
Po pierwsze konto bankowe można otworzyć w polskim oddziale w Warszawie lub, rzecz jasna, na miejscu w Hiszpanii. Zarządzanie środkami na koncie jest możliwe on-line z każdego miejsca na świecie. Polecamy usługi CASA EN SOL w zakresie założenia konta bankowego w Hiszpanii.
 
Zaufaj doświadczanemu agentowi
Jakkolwiek nieruchomość w Hiszpanii można nabyć bez jakiegokolwiek udziału pośrednika z agencji nieruchomości, jest to bezpłatne, a okazuje się bardzo pomocne.
 
Po pierwsze należy pamiętać, że agent polski jest wynagradzany przez stronę hiszpańską, nie pobieramy prowizji od klienta kupującego. Agenci CASA EN SOL są jednocześnie najczęściej tłumaczami z języka hiszpańskiego, co niewątpliwie stanowi bardzo dużą wartość przy dokonywaniu wszelkich operacji zmierzających do nabycia nieruchomości w Hiszpanii. Opieka agenta jest szczególnie istotna w przypadku nieruchomości z obciążeniami hipotecznymi, w przypadku nieruchomości niewybudowanych (sobre plano) oraz generalnie w przypadku transakcji zawieranych na rynku wtórnym.
 
Pomyśl o prawniku
Niektórzy z naszych klientów korzystają również z obsługi prawnej zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Zdecydowanie polecamy usługi prawnika, gdy klientowi zależy na nabyci nieruchomości bez wychodzenia z domu.
 
Nasz prawnik, na mocy odpowiednich pełnomocnictw jest w stanie dokonać wszelkich czynności formalnych na miejscu, aby klient stał się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości. Takie transakcje są bardzo częste, szczególnie jeśli klienci nie mają możliwości częstego podróżowania do Hiszpanii (zakup nieruchomości na firmę). Oprócz tego zakup nieruchomości z pomocą prawnika jest z pewnością bezpieczny i przebiega bardzo sprawnie.
 
Hipoteka
CASA EN SOL negocjuje w imieniu swoich klientów warunki kredytów hipotecznych na nieruchomości w bankach hiszpańskim. Dzięki sieci naszych współpracowników oraz kontrahentów porównujemy oferty kilku banków, aby przedstawić klientowi rzetelny obraz sytuacji możliwości kredytowani jego nieruchomości.
 
Sytuacja każdego klienta oraz każdej nieruchomości jest inna, dlatego dokładamy wszelkiej staranności, aby wynegocjowane warunki spełniały wymagania klienta i były dostosowane do jego sytuacji finansowej (dynamika wpływów). Obecnie najczęściej mamy do czynienia z transakcjami 50/50, czyli 50% wartości nieruchomości wkładu własnego, a 50% finansowane z kredytu hipotecznego. Taka forma jest jedną z bezpiecznych z puntu widzenia banku i w większości przypadków bank udziela finansowania.
 
Zamień swoją nieruchomość w DOM POD SŁOŃCEM z CASA EN SOL
W naszej pracy najważniejszy jest klient. Cenimy sobie kontakty z klientami już po zakończeniu formalnej drogi nabycia nieruchomości. Nasi pierwsi klienci są obecnie naszymi przyjaciółmi, których odwiedzamy w Hiszpanii.
 
Taka filozofia i styl pracy pozwoliły CASA EN SOL na miano jednej z najprężniej rozwijających się agencji nieruchomości na polskim rynku. Naszym głównym celem jest znalezienie klientowi takiej nieruchomości, o jakiej marzy. W związku z tym staramy się gruntownie śledzić nowości rynkowe, okazje z rąk samych Hiszpanów i przekazywać je naszym klientom, aby mieli poczucie dobrej i rzetelnej obsługi na każdym etapie transakcji. W końcu kochamy życie w Hiszpanii i mamy nadzieje, że nasi klienci za naszymi namowami i przykładem, również uczynią Hiszpanii swój drugi, lepszy dom.
 
 
ORGANIZACJA PRZEPROWADZKI
organizacja przeprowadzki do hiszpanii
Wskazówki
Jakkolwiek przeprowadzka w ramach jednego kraju nie nastręcza tylu kłopotów, przeprowadzka poza granice może wywołać niepotrzebne nerwy i stres. Bazując na doświadczeniach naszych klientów przygotowaliśmy kilka wskazówek, aby proces przebiegł bez zakłóceń:
 
  • Porównanie oferty kilku firm przeprowadzkowych. CASA EN SOL może polecić kilka zaufanych firm, które współpracują z nami od wielu lat i które rekomendujemy naszym klientom.
  • Warto zorientować się w sprawach prawno-podatkowych: gdzie i jak się rozliczać. Czy w kraju rezydentury czy w kraju pochodzenia? Klienci CASA EN SOL w zależności od specyfiki racy, którą wykonują decydują się na rozliczenia w Hiszpanii albo w Polsce. Polecamy im usługi znanej i renomowanej firmy, która poruszy wszystkie te aspekty przed wyjazdem, aby klient mógł podjąć spokojnie ostateczna decyzję. Część z naszych klientów decyduje się przenieść swój biznes do raju podatkowego jakim jest w Hiszpanii Gibraltar – w tym zakresie również my i nasi partnerzy możemy być bardzo pomocni.
  • Trzeba zdobyć informacje dotyczące opieki zdrowotnej, w tym bezpłatnej opieki zdrowotnej dla emerytów i rencistów, którzy rezydują poza granicami kraju.
  • To samo dotyczy informacji dotyczących składek zdrowotnych odprowadzanych przez pracodawcę w Polsce.
  • Upewnij się, że posiadane dokumenty są aktualne, chodzi głównie o dowód osobisty, paszport, etc.
  • Jeśli zabiera się ze sobą zwierzęta domowe warto mieć na uwadze ich zdrowie i poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w trakcie podróży samolotem, jak i po przyjeździe do nowego domu. Zapewnienie profesjonalnej opieki pupilom również może leżeć w kompetencjach po-sprzedażowych CASA EN SOL.
 
Przeprowadzka
Przynajmniej na sześć miesięcy przed planowaną przeprowadzką należy zadbać o kilka drobnych szczegółów. Jednym z nich jest znalezienie dobre, godnej zaufania firmy przeprowdzkowej o międzynarodowym działaniu.
 
Większość z naszych klientów zleca firmom rekomendowanym przez CASA EN SOL organizację i logistykę przeprowadzki. Nasi lokalni partnerzy mają w tym wieloletnie doświadczenie, przeprowadzają zarówno małe gospodarstwa domowe, jak i całe firmy, więc ich serwis z pewnością będzie świadczony na najwyższym poziomie. Dodatkowo warto porównać kilka ofert, tak ab uzyskać najlepszą cenę nie rezygnując z jakości. Jeśli zaś zdecydujesz się na samodzielny wybór firmy przeprowadzkowej, radzimy upewnić się, że posiada ona odpowiednie ubezpieczenie do przewożenia cennych rzeczy poza granice kraju – jest to bardzo istotne.
 
Po przyjeździe
W pierwszych dniach po przyjeździe do Hiszpanii możesz być lekko zdezorientowany, ale CASA EN SOL zapewnia, że to tylko chwilowe. Po pierwsze z naszą pomocą możesz łatwo i szybko odnaleźć się w nowych realiach, ponadto nie należy zapominać, że Hiszpania jest bardzo otwartym i przyjaznym dla obcokrajowców krajem.
 
W pierwszych dniach warto się zadbać o to, co najważniejsze, czyli podłączenia, zarówno prądu, jak i wody. Dzięki naszej gruntownej znajomości warunków funkcjonowania codziennego w Hiszpanii zaraz po zakupie nieruchomości uruchamiamy naszym klientom dostęp do mediów tak, aby byli spokojniejsi. Następnie należy zadbać o telefon, internet oraz telewizję. Tutaj jest to wyboru wiele firm konkurujących na rynku nie tylko ceną, ale i jakością usług. W następnej kolejności należy zainteresować się najbliższymi punktami usługowymi, takimi jak: szkoła, ośrodek zdrowia, firma ogrodnicza, sklep meblarski itd. Wiemy wszystko nie tylko o tym, ale także o restauracjach, barach, sklepach znajdujących się w najbliższej okolicy i tylko czekamy, aby się tymi informacjami podzielić.
 
Osiedlenie się w Hiszpanii
Z pewnością zajmie chwilę osiedlenie się w Hiszpanii na dobre, tak, aby poczuć się jak w domu. Jak tylko skończysz wypakowywać rzeczy z pudełek, możesz zacząć czuć się jak w swoim domu w kraju pełnym uśmiechów sąsiadów, słońca oraz pachnących cytryn.
 
W zależności od okoliczności, w jakich zdecydowałeś się przyjechać do Hiszpanii, zespół CASA EN SOL jest pewny, że z czasem uznasz, że o była najlepsza decyzja w życiu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, brakuje ci czegoś lub chciałbyś uzyskać nieco bardziej szczegółowe informacje na temat codziennego funkcjonowania w Twoim regionie – po prostu napisz do nas.
 
Emerytura
Być może przeprowadzasz się do Hiszpanii na emeryturę – nic lepszego nie mogłeś w swoim życiu zrobić.
 
Po pierwsze Hiszpania to znakomity kraj do spędzenia emerytury – jest ciepło, słonecznie, a przede wszystkim powietrze oraz dieta śródziemnomorska sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji i dobrego zdrowia. Warto zorientować się w szeregu zagadnień formalnych, aby być dobrze przygotowanym na czas emerytury w Hiszpanii. CASA EN SOL udzieli wszelkich niezbędnych wskazówek w tym zakresie.
 
Praca
Jeśli przeprowadziłeś się do Hiszpanii jako osoba pracująca lub poszukująca pracy możemy przygotować listę portali oraz miejsc wartych polecenia oraz godnych odiwedzenia na miejscu., zarówno w przypadku poszukiwania pracy sezonowej, jak również pracy stałej, na pełen etat. Podjęcie pracy w Hiszpanii przez obcokrajowca nie wymaga specjalnie trudnej procedury, jednakże z pewnością generuje pewne wymogi formalne, które warto znać wcześniej, przez przyjazdem na stałe.
 
 
Moje życie w Hiszpanii
Jak już dobrze wiesz zakup nieruchomości w Hiszpanii to nie tylko nieruchomość położona niemalże na drugim końcu Europy, ale także, a może przede wszystkim zupełnie nowy – śródziemnomorski styl życia. Ten właśnie komunikat pragnie wszystkim swoim klientom przekazać CASA EN SOL – z naszego doświadczenia wynika, że życie w Hiszpanii przynosi bardzo wiele radości, optymizmu, a przede wszystkim pogody ducha wszystkim, którzy zdecydowani się na ten odważny krok.
 

Po pierwsze słońca w Hiszpanii jest dużo więcej niż w Polsce, co ogólne bardzo pozytywnie wpływa na dobry humor oraz stan emocjonalny człowieka. Ponadto wysokie pasma górskie występujące niemalże na terenie całej Hiszpanii sprzyjają wszelkiego typu sportom, wymienić można choćby: wspinaczkę górską, jazdę rowerem, nordic-walking, bieganie itd. , a zimą: jazdę na nartach, snowboardzie, wszelkie sporty zimowe itd. Najbardziej warto wybrać się do Sierra Nevada, gdzie jednocześnie można szusować na nartach, by za dwie godziny opalać się na plaży nad brzegiem Morza Śródziemnego w pełnym słońcu. Jeśli chodzi o dietę śródziemnomorską jest to przede wszystkim jedzeni zdrowe i lekkie. Wszyscy nasi klienci, szczególnie ci w starszym wieku bardzo sobie chwalą wpływ diety śródziemnomorskiej na serce, układ krwionośny, układ trawienny, a nawet wzrok czy obniżenie wagi. Nie od dziś wiadomo, że dieta bogata w ryby, owoce morza, warzywa wysokiej jakości, owoce nieprzetworzone chemiczne to samo dobro, które sprawi, że człowiek jest w lepszej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Wszystkie te korzyści można odczuć mieszkając w Hiszpanii i odżywiając się każdego dnia wysokiej jakości produktami spożywczymi.

 

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik ułatwi wszystkim, tym którzy chcą zamieszkać w cieniu drzew oliwnych przeprowadzkę do Hiszpanii. W końcu najważniejsze jest to, aby dobrze się poczuć w swoim nowym domu i żyć świadomością mądrego wyboru na lata. Takim doświadczeniem chcemy się dzielić z klientami CASA EN SOL.