Rejestracja

Rynek wtórny

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego w Hiszpanii jest niewątpliwie dobrą okazją do nabycia swojego wymarzonego domu lub apartamentu po niskiej cenie.

Hiszpańską riwierę od wielu lat zamieszkuje rekordowa ilość cudzoziemskich rezydentów, zatem wolumen dostępnych na rynku nieruchomości jest naprawdę olbrzymi. Dodatkowo Hiszpanie zamieszkujący interior tradycyjnie również posiadają drugi dom na wybrzeżu, w którym spędzają letnie wakacje, święta i inne dni wolne od pracy. Ludzie kupują, sprzedają, przeprowadzają się, zamieniają nieruchomości na większe, bardziej komfortowe, tańsze itp. Tym samym obecnie na rynku znajduje się spora ilość obiektów (domów i apartamentów) należących Hiszpanów, Brytyjczyków, Niemców, Skandynawów, Holendrów, Belgów Francuzów czy nawet bogatszych Rosjan.

 

Okazji rynkowych nie brakuje, ale trzeba wiedzieć, jak je odnaleźć i jak rzetelnie wycenić daną nieruchomość. Specyfiką rynku jest to, że bardzo rzadko możemy spotkać się z bezpośrednią sprzedażą nieruchomości, bowiem znakomita większość sprzedających korzysta z pośrednictwa agencji nieruchomości. Dobrą stroną tego stanu rzeczy jest jednak to, że ciężar wynagrodzenia za obsługę transakcji spada zawsze na sprzedającego. Nabywca w Hiszpanii nigdy nie płaci prowizji, chyba że zleca wyszukanie bardzo unikalnej nieruchomości.

Casa en Sol posiada sprawdzoną sieć współpracujących agencji na wszystkich wybrzeżach Hiszpanii. Są to firmy rzetelne, profesjonalne i wielokrotnie sprawdzone w działaniu, które dysponują dużym wolumenem ofert. Niemniej jednak nie zawężamy kręgu poszukiwać do naszych stałych współpracowników. Znając rynek i mając bezpośredni kontakt z Klientem często wyszukujemy nieruchomości z innych źródeł, tak aby przedstawić naszym Klientom możliwie najszerszą ofertę do wyboru.

 

Na rynku wtórnym rekomendujemy kupno domów jednorodzinnych o szczególnym charakterze i wyszukanym położeniu. Apartamenty i domy szeregowe lepiej kupować od dewelopera ze względów finansowych i eksploatacyjnych (gwarancje, remonty). Jeżeli ktoś poszukuje czegoś charakterystycznego, ładnie usytuowanego, z pięknym ogrodem i własnym basenem, wtedy bogatszy wybór spotkamy na rynku wtórnym. Istnieją oczywiście firmy deweloperskie budujące domy na oddzielnych działkach, na zamówienie lub z katalogu, ale ich oferta jest dość ekskluzywna i niestety stosunkowo droga. Na rynku wtórnym, gdzie zbywcy kierują się różnymi motywami, czasem sprzedają z konieczności lub też pod presją czasu, przy wnikliwych poszukiwaniach można znaleźć coś atrakcyjnego i relatywnie taniego.

 

Podczas naszych wyjazdów rekonesansowych często odnajdujemy prawdziwe perły inwestycyjne położone w pierwszej linii brzegowej czy posiadające niesamowity widok lub inne walory użytkowe. Spotyka się domy i rezydencje latami wyposażone przez poprzednich właścicieli w przepiękne meble i oryginalne elementy dekoracyjne, czasem z niesamowitym gustem i smakiem. Jako, że pierwsza linia brzegowa jest w Hiszpanii praktycznie w całości zabudowana ze względu na masowe budownictwo apartamentów od lat 60 ubiegłego wieku, domy w pierwszej linii z bezpośrednim widokiem na morze i w rozsądnej cenie trafiają się niezwykle rzadko. Z tego powodu, w przypadku takich zamówień należy skupić się na penetrowaniu rynku wtórnego.

Procedura zakupu nieruchomości na rynku wtórnym wygląda bardzo podobnie do tej z rynku pierwotnego. Podstawową różnicą jest to, że na rynku wtórnym mamy do czynienia zawsze z nieruchomością wybudowaną i nie musimy sprawdzać wiarygodności finansowej zbywającego, ale trzeba skupić się na sprawdzeniu stanu nieruchomości, jej statusu prawnego i ewentualnych obciążeń hipotecznych. W niektórych prowincjach Hiszpanii np. na Costa Blanca koszty dodatkowe transakcji będą niższe, bowiem stawka podatku od przeniesienia prawa własności nieruchomości jest niższa niż wartość podatku VAT od nowo wybudowanych inwestycji.
Mimo bogactwa wyboru znalezienie optymalnej nieruchomości na rynku wtórnym nie należy do łatwych zadań. Wymaga ono sporo czasu i dużo cierpliwości bowiem rzeczywisty wygląd nieruchomości często odbiega in minus od prezentowanych poprzez internet ofert fotograficznych. Nie zawsze też będzie nam odpowiadać lokalizacja czy sąsiedztwo. Generalnie oprócz gruntownej znajomości regionu, warto także wiedzieć jakie "niespodzianki" mogą nas spotkać przy kupnie domu z drugiej ręki. Zespół Casa en Sol przeprowadza bardzo wiele transakcji na rynku wtórnym i doskonale wiemy, jak pomóc naszym klientom w odnalezieniu dokładnie tego, czego szukają.
Zobacz ofertę nieruchomości z rynku wtórnego >>

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?
Napisz do nas