Facebook logo

Hiszpania

Trudno przedstawić walory Hiszpanii w kilku słowach. To kraj nowoczesny, ale przesycony wielowiekową historią, którą widać w architekturze i sztuce. Górzysty i zalesiony, ale z pięknymi, piaszczystymi plażami. Gorący na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego, chociaż chłodny zimą i deszczowy w głębi kraju.

 

Hiszpanię warto odwiedzać, o czym wiedzą miliony turystów z całego świata, ale można też w niej zamieszkać i cieszyć się pysznym jedzeniem, sąsiedztwem przyjaznych Hiszpanów, słońcem i ciepłą wodą w morzu przez okrągły rok.

 

Historia i informacje o kraju


Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, czyli ludów, które zajmowały tereny dzisiejszej Hiszpanii już 1000 lat p.n.e. Hiszpania na przestrzeni swoich długich dziejów wiele razy była podbijana, a mapa jej granic zmieniała się dynamicznie, dlatego na jej terenie widoczne są wpływy Celtów, Fenicjan, Rzymian, Arabów, a greckie motywy, Słupy Heraklesa, czyli nazwa Skały Gibraltarskiej, widoczne są nawet na hiszpańskiej fladze.

 

Już w VI wieku p.n.e. część Hiszpanii zajęli Kartagińczycy, a między III a I wiekiem p.n.e. Rzymianie zaczęli podboje tego rozległego kraju. Wpływy rzymskie odnaleźć można w kulturze i języku Hiszpanii, ale Rzymianie musieli ustąpić na początku V wieku podbijani przez plemiona Wandalów. W 710 roku na teren Hiszpanii przedarły się oddziały arabskie, które opanowały niemal cały Półwysep Iberyjski i założyły państwo Al Andalus.

 

Od roku 1469 nastąpił przełom w tworzeniu się hiszpańskiego państwa: zyskiwało ono coraz większe wpływy i w 1492 roku zniszczyło arabską twierdzę Grenadę. Później przez kilka wieków państwo było pod panowaniem Habsburgów. W XIX wieku po najeździe francuskich wojsk Hiszpania osłabła, a w 1936 wybuchła krwawa wojna domowa i nastąpił początek ery dyktatora generała Francisco Franco. Generał Franco twardą ręką rządził do 1975 roku ustanawiając się regentem monarchii.

 

Pod koniec życia Franco na tron Hiszpanii powrócili Burbonowie, a po jego śmierci zmieniono ustrój kraju ustanawiając monarchię parlamentarną. To król Juan Carlos I przeprowadził demokratyzację i reformy, a uchwalona konstytucja z 1978 sprawiła, że Hiszpania stała się krajem demokratycznym i mogła z czasem przystąpić do Unii Europejskiej i NATO. Obecnie na tronie zasiada Filip VI Burbon, syn Juana Carlosa.

 


Stolicą Hiszpanii jest Madryt, najliczniejsze miasto na Półwyspie Iberyjskim. Językiem urzędowym jest hiszpański. Na powierzchni 504.645 km² (z Balearami, Wyspami Kanaryjskimi, Ceutą i Melilą) mieszka 48 milionów ludzi. Walutą jest euro. Podobnie jak w naszym kraju, numer alarmowy to 112, a napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 230V/50Hz.

 


W Hiszpanii są dwie strefy czasowe:

 

 • Wyspy Kanaryjskie - czas zachodnioeuropejski (Western European Time - WET, w Wlk. Bryt. zwany Greenwich Mean Time - GMT, inaczej uniwersalny czas koordynowany UTC+0, a czas letni UTC+1),
 • Hiszpania kontynentalna, Baleary - czas środkowoeuropejski (Central European Time - CET, inaczej uniwersalny czas koordynowany UTC+1, a czas letni UTC+2).

Regiony Hiszpanii

Hiszpania dzieli się na 17 jednostek terytorialnych, które kojarzyć się mogą z naszymi województwami. Jednak regiony w Hiszpanii mają o wiele większą niezależność, także tę dotyczącą podatków, prawa, systemu szkolnictwa, a nawet języka.

 

Do najbardziej wyrazistych regionów Hiszpanii należą:

 

 • Kraj Basków,
 • Katalonia,
 • Andaluzja i Galicja.

Hiszpania to także wyspy rozłożone na dwóch archipelagach:

 

 • Wyspy Kanaryjskie,
 • Baleary.

Inne ciekawe, godne zwiedzenia regiony to:

 

 • Aragonia,
 • Asturia (Księstwo Asturii),
 • Kantabria,
 • Kastylia-La Mancha,
 • Kastylia i León, Estremadura,
 • La Rioja,
 • Madryt (Wspólnota Madrytu),
 • Murcja (Region Murcji),
 • Nawarra,
 • Walencja.

Regiony na wschodzie i południu kraju znane są przede wszystkim z pięknych plaż, rozwiniętej turystyki, oceniane są jako idealne do letniego wypoczynku lub jako miejsca, w których warto posiadać mieszkanie czy dom. O atrakcyjnym wybrzeżu i wyspach dowiesz się więcej TUTAJ 

 

Najpopularniejsze miasta i zabytki hiszpańskie

Hiszpanię można zwiedzać miesiącami, a wciąż jej dobrze nie poznać. Na mapie kraju i hiszpańskich miast widać wpływy celtyckie, rzymskie, arabskie i chrześcijańskie, które odcisnęły swoje piętno w przepięknej architekturze. Przyjemny klimat, pyszna kuchnia i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy to dodatkowa motywacja do podróży i spędzenia wczasów w którymś z licznych regionów kraju. Oto miasta i zabytki, nierzadko obecne na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, których w Hiszpanii nie można nie zobaczyć.

 

Kordoba

Jedno z najstarszych miast w całej Europie. Za czasów rzymskich było kolebką naukowców, filozofów i artystów, a za panowania Arabów nastąpił największy rozkwit miasta. Po tym okresie pozostał do dzisiaj Wielki Meczet Mezquita. Innym zabytkiem wartym zobaczenia w Kordobie jest zespół fortyfikacji Alcazar i Puente Romano, czyli 16-łukowy most na rzece Gwadalkiwir. Wiosną każdego roku przez 12 dni odbywa się w Kordobie święto La Fiesta de los Patios.

 

Toledo

Przepiękne i słynące z produkcji białej broni oraz marcepanu miasto, które znajduje się 60 kilometrów od stolicy. Rozłożone jest na dwunastu wzgórzach i z trzech stron otoczone głębokim wąwozem rzeki Tag. W Toledo znajduje się jedna z najważniejszych katedr w kraju, ale też bogato zdobione zabytkowe meczety, synagogi, pałace i budowle warowne.

 

Alicante

Stolica prowincji o tej samej nazwie. Miasto położone jest na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. To miejsce idealne do wypoczynku, kąpieli słonecznych i w Morzu Śródziemnomorskim. Nie brakuje w nim jednak takich zabytków jak Castillo de Santa Bárbara, Barrio de Cruz, Concatedral de San Nicolás de Bari.

 

Ronda

To andaluzyjska stolica wina, ale turyści kochają też zapierający dech w piersiach widok z ogromnego, stromego klifu. Nad głębokim wąwozem o nazwie El Tajo rozpięto masywny, most, który jest znakiem rozpoznawczym Rondy.

 

Pampeluna

To tutaj każdego roku organizowane są fiesty ku czci patrona miasta, świętego Fermina, w czasie których odbywają się encierros, czyli gonitwy byków po ulicach.

 

Barcelona

Stolica Katalonii, najbardziej inspirująca metropolia na świecie. Katedra Sagrada Familia to znak rozpoznawczy miasta.

 

Kadyks

Miasto położone nad brzegiem oceanu, najstarsze miasto na kontynencie. Serce Kadyksu to plac San Juan de Dios.

 

San Sebastian

Miasto w Kraju Basków, znane z najlepszych restauracji na świecie.

 

Sewilla

Najgorętsze hiszpańskie miasto słynące z pokazów flamenco i wspaniałej, monumentalnej architektury.

 

Madryt

Stolica kraju i największe miasto w Hiszpanii. Przez całą dobę toczy się tutaj bujne życie artystyczne i kulturalne.

 

Wschodnie wybrzeże

Walory architektoniczne i historyczne oczywiście przyciągają turystów, ale nie zapominajmy, że Hiszpania to także znakomity kraj do leniwego wypoczynku. Wschodnie i południowe wybrzeża oraz wyspy są mekką letników spragnionych słońca, miękkiego piasku i ciepłej morskiej wody. O miejscach, w których wypoczywać można przez cały rok warto poczytać TUTAJ.

 

Gospodarka

Hiszpańska gospodarka zajmuje 13 miejsce na świecie i piąte w Europie, gdy chodzi o wysokość nominalnego PKB. Największe znaczenie dla jej rozwoju ma przemysł spożywczy, chemiczny, motoryzacyjny i turystyczny, ale zyski przynosi też obcy kapitał. Do rozwoju kraju po zmianach ustrojowych i demokratyzacji ustroju przyczyniły się inwestycje amerykańskie, brytyjskie, niemieckie i francuskie oraz rozbudowa turystycznej infrastruktury.

 


Hiszpanie czerpią ogromne zyski z turystyki międzynarodowej. Obecnie kraj ten odwiedza ponad 80 mln turystów rocznie, przede wszystkim wybrzeże Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Blanca oraz wyspy: Baleary i Kanaryjskie. Ważnymi rejonami turystycznymi są też Sierra Nevada czy pasmo Sierra de Guadarrama słynące z ośrodków do uprawiania sportów zimowych. Kraj dysponuje znakomitą bazą hotelową.

 

Transport

Nowoczesny kraj, jakim jest Hiszpania, umożliwia wygodne i szybkie podróżowanie, pomimo odległości dzielących największe miasta kraju. Do kraju dotrzemy samolotem, a po samej Hiszpanii możemy przemieszczać się dobrymi drogami asfaltowymi. Dane z 2016 roku potwierdzają, że w kraju tym ekspresowe drogi rozciągają się na przestrzeni 17109 km. Większość autostrad i dróg ekspresowych w rejonach turystycznych jest bezpłatnych.

 

Osoby bez samochodu mogą podróżować czystymi i bezpiecznymi pociągami oraz klimatyzowanymi autobusami i autokarami. Połączenia są przemyślane, a ceny za bilety niewygórowane. Podczas dłuższego pobytu w Hiszpanii warto wziąć pod uwagę wypożyczenie samochodu. To niedrogi i bardzo praktyczny sposób poruszania się po kraju.

 

Ekonomia i rynek pracy

Hiszpania odnotowuje obecnie szybkie tempo rozwoju, chociaż stopa bezrobocia od kilku lat jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. Gospodarka jednak się rozwija i znajduje się w grupie najbardziej liczących się na świecie. Hiszpańscy pracodawcy są bardzo otwarci na przybyszów z Polski, cenią naszych rodaków za rzetelność, wszechstronność i pracowitość.

 

Ważnym warunkiem znalezienia pracy jest jednak znajomość języka hiszpańskiego. I chociaż nie ma w Hiszpanii aż tylu ofert pracy co w Wielkiej Brytanii czy Holandii, to jednak pracownicy z zewnątrz zatrudniają się w przemyśle stoczniowym, samochodowym, chemicznym, w rolnictwie, budownictwie i turystyce. Dobrze płatne zajęcie bez problemu znajdą pracownicy z branży informatycznej, lekarze, architekci.

 

Ceny i koszty życia w Hiszpanii

Hiszpania wbrew pozorom nie jest krajem drogim. Krótki pobyt w tym kraju i płacenie w euro po kursie powyżej 4 zł może na początku wydawać się obciążające, jednak osoby, które mieszkają na stałe w Hiszpanii, zauważają, że utrzymanie domu, mieszkania i kupowanie wyżywienia wcale nie nadwyręża budżetu. Hiszpańskie zarobki swobodnie wystarczają na opłacenie czynszu za dom czy mieszkanie lub na regularne spłacanie rat kredytu hipotecznego.

 

Niewielu mieszkańców tego kraju musi ograniczać wyjścia do kina, teatru, a nawet dla nich jedzenie w restauracji to hiszpańska codzienność. Ceny żywności w Hiszpanii nie odbiegają od cen żywności w naszym kraju, wiele z codziennych produktów (np. owoce morza, warzywa i owoce) jest nawet tańszych.

 

Rynek nieruchomości w Hiszpanii

Hiszpania przyciąga inwestorów, którzy decydują się na zakup posiadłości, domów czy mieszkań na Półwyspie Iberyjskim oraz na hiszpańskich wyspach. Nowych mieszkańców do zakupu domów i apartamentów przekonują nie tylko atrakcyjne ceny nieruchomości, ale także kurorty z szerokimi plażami, palmami, ciepły klimat, piękno przyrody i architektury.

 

Hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego jest bardzo popularnym miejscem wśród Europejczyków, w tym naszych rodaków, zarówno gdy chodzi o wczasy, ale także miejsce do mieszkania przez cały rok lub sezonowo. Hiszpańskie prawo umożliwia budowanie apartamentów i domów na całym wybrzeżu Hiszpanii, a Costa Blanca to region cieszący się największym zainteresowaniem kupców.

 

Nieruchomości w Hiszpanii mają korzystne ceny, mieszkańcy nie mogą narzekać na kłopoty z transportem, wiele regionów chronionych przed powstawaniem ośrodków przemysłowych i dzięki temu zachowały swoje ekologiczne walory. Mieszkanie i praca w Hiszpanii pozwala cieszyć się słońcem, a emerytura w tym kraju jest niezwykle przyjemna i bezpieczna.

 

Służba zdrowia

Osoby planujące przeprowadzkę do Hiszpanii są zainteresowane nie tylko pracą, kosztami życia i jakością mieszkań czy domów, ale także systemem opieki zdrowotnej. Opieka zdrowotna jest darmowa dla rezydentów, którzy w Hiszpanii płacą podatki oraz dla seniorów w tym kraju zarejestrowanych. Tutaj można dowiedzieć się więcej.

 

W każdym hiszpańskim mieście znajduje się pogotowie, które działa na podobnej zasadzie jak to w naszym kraju, natomiast dzieci poniżej 14 roku życia kierowane są do specjalistycznych centrów medycznych, zajmujących się jedynie leczeniem dzieci. Hiszpańska służba zdrowia jest na wysokim poziomie, a znajomość języka angielskiego często wystarczy, by sprawnie porozumieć się z personelem szpitala czy przychodni.

 

Sport w Hiszpanii

Hiszpański sport zdominowany jest przez piłkę nożną, koszykówkę, kolarstwo, tenis, sporty motorowe i piłkę ręczną, wielu Hiszpanów uprawia też lekkoatletykę. Real Madrid Club de Fútbol – najsłynniejszy na świecie klub sportowy, który powstał w 1902 roku.

 

Drużyna piłkarska Real Madryt najwięcej razy w historii (na maj 2018 12 razy) najważniejsze rozgrywki klubowe w Europie, ale uznawane za najbardziej prestiżowe w na świecie, czyli Ligę Mistrzów UEFA.

 

Niewiele mniej utytułowany Futbol Club Barcelona - klub sportowy założony w 1899 przez grupę Szwajcarów, Anglików i Hiszpanów to niemalże katalońska instytucja, której twarzą jest w ostatnich latach genialny argentyński zawodnik Lionel Messi. Drużyna piłkarska z Barcelony ma na koncie między innymi dwadzieścia dwa mistrzostwa Hiszpanii i dwadzieścia sześć Pucharów Króla Hiszpanii.

 

Poza piłką nożną Hiszpanie uwielbiają także grę w golfa czy żeglowanie, a w Pirenejach czy w Sierra Nevada można także pojeździć na nartach czy snowboardzie.

 

Pogoda i temperatura

Hiszpania kojarzy się głównie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, a jednak i tutaj, zwłaszcza na północy czy w głębi kraju temperatura może spaść poniżej zera i wtedy nawet sypie śnieg. Najprzyjemniejszy klimat, który charakteryzuje się wysokimi temperaturami i niskimi opadami panuje na we wschodniej i południowej części Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich i Balearach.

 

Naukowcy z uniwersytetu Syracuse udowodnili, że klimat, który dominuje w Las Palmas de Gran Canaria, jest najbardziej sprzyjającym ludziom klimatem na świecie. Średnia temperatura wynosi w tych rejonach od 18 do 24 ºC.

 

Wakacje w Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z najbardziej lubianych kierunków urlopowych nie tylko Polaków, ale mieszkańców całej Europy. Z Polski do Hiszpanii wycieczki oferują biura podróży. Tanie loty do Alicante, Madrytu, Malagi czy Barcelony kosztują od 100 do 300 zł, a samoloty różnych linii lotniczych startują z wielu polskich lotnisk. Podróżowanie po kraju jest bezpieczne, a wynajęcie apartamentu czy domu na pobyt krótko lub długoterminowy nie przysparza żadnych trudności.

 

Turystów ściąga oczywiście ciepło i egzotyka hiszpańskich wysp, ale także gościnność, barwne fiesty, charakterystyczna muzyka, flamenco i oczywiście przepyszna kuchnia. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego są otwarci, uśmiechnięci, towarzyscy, dni pod słonecznym niebem płyną wolno, a nawet w nocy panuje gwar.

 

Najbardziej cenione są wśród turystów takie miasta jak Madryt, Barcelona i rejony Costa Brava, Costa del Sol, Costa Blanca, Wyspy Kanaryjskie, Baleary (Ibiza i Majorka). W Hiszpanii turyści nie tylko zwiedzają zabytki, ale także opalają się na pięknych plażach, uprawiają sporty wodne, tańczą w klubach i degustują pyszne dania złożone z ryb, warzyw i soczystych owoców, a do każdego posiłku można zażyczyć sobie dzbanek krzepiącego wina.

 

Kuchnia Hiszpańska

Uchodzi za jedną z najbardziej różnorodnych i najciekawszych na świecie. Jest jednak bardzo zróżnicowana ze względu na klimat i region, z którego się wywodzi. Tam, gdzie jeździmy najczęściej, czyli nad Morzem Śródziemnym i na wyspach przeważają dania z owoców morza, chłodniki np. gazpacho, ryż, oliwki.

 

Koniecznie jednak należy spróbować: Tortilla de patatas - omlet z jajek i smażonych ziemniaków z cebulą, czasami z papryką, grzybami, a nawet z krewetkami. Gazpacho - chłodnik warzywny na bazie zmiksowanych pomidorów, papryk i ogórków, z oliwą, czosnkiem i przyprawami, podawany z chlebem. Paella - potrawa na bazie ryżu z zielonymi warzywami, mięsem, owocami morza, fasolą, przyprawami.

 

Ważnymi składnikami są szafran (najdroższa przyprawa świata) oraz oliwa. Oliwa i oliwki to produkty, które warto przywieźć ze sobą do Polski. Warto też spróbować kiełbasy chorizo - wyrabianej z wieprzowiny, wędzonej, wewnątrz mocno czerwonej od papryki.

 

W smaku może być bardzo ostra, ale też łagodniejsza, słodka. Tapas - przekąski na zimno lub na ciepło składające się zwykle z owoców morza, wędlin, warzyw i serów, zazwyczaj bogato przyprawione. Jamon serrano - suszona, dojrzewająca szynka. Sherry - wzmacniane wino z regionu Andaluzji, produkowane z białych winogron. Więcej o hiszpańskim jedzeniu i zwyczajach związanych z jedzeniem można przeczytać tutaj

 

Kultura

Mieszkańcy Hiszpanii

Hiszpanie podczas spotkania całują się w oba policzki. I nie ma znaczenia, czy witają się mężczyźni, kobiety czy kobieta z mężczyzną. W sklepach sprzedawcy zwracają się do klientów bardzo bezpośrednio, używają zwrotów “ty” czy “skarbie”. Mężczyźni głośno komentują, zawsze pozytywnie, urodę kobiet. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego są bardzo towarzyscy, jadają przeważnie na mieście, bawią się od późnych godzin nocnych do porannych, by na koniec zjeść churros, czyli smażone na głębokim tłuszczu ciastka moczone w gorącej czekoladzie.

 

Bar, w którym można dobrze zjeść, nierzadko nosi tego ślady na swojej podłodze, ponieważ leżą tam zwykle serwetki, które klienci bez większej rozterki rzucają na ziemię. To oznacza, że jedzą w nim rodowici Hiszpanie, więc można liczyć na to, że dania będą smaczne, sycące i niedrogie. Rodowici mieszkańcy Hiszpanii zachowują się spontanicznie, czasami wydają się głośni, ale przy tym są niezwykle pogodni i serdeczni. Wszyscy są otwarci i bardzo uczuciowi, ale wadą mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego jest niestety niepunktualność i niesłowność. Kwadrans spóźnienia nikogo w Hiszpanii nie dziwi.

 

Sztuka malarstwa i rzeźby

Państwo hiszpańskie było przez wieki pod wpływem Celtów, Greków, Rzymian, Arabów, a następnie kultury chrześcijańskiej, co ma odbicie w architekturze i sztuce. Obok Greków i Włochów, Hiszpanie stworzyli ciekawą warunki do rozwoju sztuki na najwyższym światowym poziomie. El Greco, Salvador Dali, Francisco Goya, Pablo Picasso czy Diego Velázquez to tylko niektóre z nazwisk największych hiszpańskich twórców, których obrazy można podziwiać w wielu hiszpańskich galeriach, szczególnie w Madrycie czy Barcelonie.

 

Dzisiaj w Hiszpanii do wielu muzeów wstęp jest bezpłatny, a odwiedziny w galeriach sztuki wpisane są w program nauki szkolnej. Rozwój kultury wspiera nie tylko państwo, ale też organizacje i firmy prywatne.

 

Corrida

Corrida de toros (correr – „biegać”, toro – „byk”) to tradycyjna walka z bykiem, widowisko kontrowersyjne, ale wciąż popularne w Hiszpanii. Niektórzy twierdzą, że zwyczaj ten został przeszczepiony przez Arabów, inne źródła podają, że przez Kartagińczyków lub Rzymian. Niegdyś w walkach brali udział nawet królowie, dzisiaj występują w nich torreadorzy, którzy w kraju mają status gwiazd, porównywalny z popowymi wykonawcami muzyki.

 

Corrida składa się z trzech etapów:

 

 1. wypuszczenie byka na arenę i drażnienie go przez torreadorów,
 2. wbicie lancy w kark byka przez jeźdźca na koniu,
 3. zabicie zwierzęcia szpadą w taki sposób, by przerwać rdzeń kręgowy.


Takie walki rozgrywają się na specjalnie przygotowanych arenach w wielu hiszpańskich miastach, zwłaszcza w Andaluzji, Madrycie, czy Walencji. W Pampelunie natomiast co roku w lipcu odbywa się fiesta San Fermin. To niebezpieczna, chociaż ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem śmiałków gonitwa byków po ulicach miasta.

 

Flamenco

Flamenco zaistniało na Półwyspie Iberyjskim dzięki Gitanos, czyli cyganom niegdyś zamieszkującym tereny Andaluzji. Wiele orientalnych elementów flamenco wskazuje na to, że była to ludność hinduska, która do Hiszpanii dotarła w XVI wieku z terenów Flandrii. Nigdy nie zasymilowała się ze społeczeństwem, ale przyjęła wiele elementów kultury arabskiej, chrześcijańskiej czy żydowskiej.

 

Flamenco to połączenie charakterystycznego śpiewu, muzyki i tańca. Cante, czyli śpiew jest ekspresyjny, pełen emocji, zarówno w tekstach piosenek, jak i w głębokim akcentowaniu słów. Cantaor to osoba śpiewająca flamenco. Toque, czyli muzyka. Muzykę we flamenco przede wszystkim tworzy gitara. Towarzyszą jej inne instrumenty, ale też specyficzne wyklaskiwanie rytmu.

 

Gitara do flamenco przypomina klasyczną, ale ma węższe i płytkie pudło rezonansowe oraz struny zamocowane blisko progów. Wykonana jest z drewna cyprysowego. Tocaor to gitarzysta. Baile, czyli taniec. Najbardziej widowiskowy element sztuki. Choreografia wydaje się naturalna i niewymuszona. Bailaores to tańczący flamenco mężczyzna, bailaora to kobieta. Występy flamenco można zobaczyć w barach i restauracjach o nazwie tablao.

 

Ciekawostki o Hiszpanii

 • Madryt jest najbardziej zieloną stolicą w Europie.
 • W Hiszpanii produkuje się najwięcej wina w Europie, a nie we Włoszech czy Francji.
 • Na Półwyspie Iberyjskim jest około 200 rezerwatów przyrody, 12 parków narodowych, a aż 30% kraju pokrywają lasy.
 • Hiszpańskie plaże rozciągają się na długości 8000 km.
 • Aż do lat 60. XX wieku Hiszpania uznawana była za kraj bardzo biedny.
 • Hiszpanie korzystają ze słońca i produkują bardzo dużo energii słonecznej.
 • Językiem hiszpańskim posługuje się aż 328 milionów ludzi na świecie.
 • Nazwa “Hiszpania” wywodzi się od słowa “Ispania” oznaczającego “ziemię królików”
 • Hiszpanie masowo grają na loterii.
 • To Hiszpanie wymyślili mop oraz beret.
 • W Maladze znajduje się najmniejszy kościół na świecie. W Santa Isabel de Hungaria mieszczą się tylko cztery osoby.
 • Corrida to często nieakceptowane przez przyjezdnych zjawisko, ale również w samej Hiszpanii budzi wiele kontrowersji. Nie wypada jednak negatywnie się o niej wyrażać.