Facebook logo

Wynajem nieruchomości

Krótkoterminowy wynajem nieruchomości w Hiszpanii

 

Wraz ze wzrostem cen nieruchomości w Polsce obserwujemy coraz większe zainteresowanie nieruchomościami przeznaczonymi na wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii. Czym zatem jest i jakim regulacjom podlega „krótkoterminowy wynajem” hiszpańskich nieruchomości wakacyjnych? Pojęcie to odnosi się do umeblowanych i wyposażonych w AGD nieruchomości mieszkalnych (apartamentów, domów, szeregówek itp.) dostępnych do krótkoterminowych pobytów (do 31 dni), przy czym koszt podatków i mediów zawiera się zwykle w cenie wynajmu. Wyżej wymienione obiekty posiadają najczęściej wyposażenie podobne do tego, jakie znajdziemy w tradycyjnym hotelu, ale z dodatkową przestrzenią, wygodą i prywatnością, zupełnie jak w domu, dzięki czemu podczas wakacji turyści mogą poczuć się swobodniej. W nieruchomościach przeznaczonych na wynajem wakacyjny znajduje się zawsze odpowiednio wyposażona kuchnia ze zmywarką i pralką, większe niż w hotelu pokoje dzienne oraz oddzielne sypialnie. Jest to standard, którego nie oferują zwyczajne pokoje hotelowe. W zależności od jakości obiektu otrzymamy również dodatkowe usługi takie jak: dostęp do basenów, spa, siłowni, ewentualnie baru, restauracji, miejsca do spotkań, przestrzeni coworkingowej. Nieruchomości przeznaczone na wynajem krótkoterminowy muszą spełniać też określone normy i są klasyfikowane według ich standardu.

 

Tutaj pojawia się bardzo istotna kwestia, czyli przepisy prawne, które regulują rynek wynajmu wakacyjnego. Hiszpańskie prawo wymaga bowiem, żeby właściciel zarejestrował swoją nieruchomość w Rejestrze obiektów turystycznych prowadzonym przez poszczególne Autonomiczne Wspólnoty, czyli np. w przypadku Costa Blanca będzie to urząd Registro de Turismo de la Comunitat Valenciana (www.turisme.gva.es) z siedzibą w Alicante, 03003, calle Churruca 29. Urząd ten nie tylko przyjmuje i merytorycznie bada wnioski o rejestrację, ale też pełni funkcję nadzoru wobec wszystkich obiektów turystycznych. Jedną z funkcji kontrolnych jest zapobieganie tzw. dzikiemu wynajmowi, czyli prowadzenia działalności w obiektach bez licencji i/lub obiektach niespełniających odpowiednich norm np. nieklimatyzowanych, czy też w nieruchomościach położonych na terenach wyłączonych z wynajmu krótkoterminowego na podstawie decyzji władz lokalnych. Część miast np. Palma de Mallorca nie zezwala na tego typu wynajem, ponieważ zakłóca on spokój stałym mieszkańcom. Innym powodem ograniczania wydawania zezwoleń na wynajem jest nadmierny wzrost cen nieruchomości w centrach hiszpańskich miast masowo kupowanych w celach inwestycyjnych przez obcokrajowców. W związku z powyższym inwestując w nieruchomość na wynajem w Hiszpanii za każdym razem należy sprawdzić w miejscowym urzędzie gminy czy też w urzędzie Registro de Turismo czy dany rejon jest dostępny do prowadzenia krótkoterminowego wynajmu i czy uzyskamy niezbędną licencję. Wielu inwestorów o tym nie wie i lokują swoje oszczędności w miejscach, gdzie wynajem jest zakazany lub mocno ograniczony, jak na przykład na starym mieście w Alicante. Od niedawna w Hiszpanii za prowadzenie komercyjnej działalności turystycznej bez licencji grożą bardzo wysokie kary sięgające kilkudziesięciu lub w rażących przypadkach nawet kilkuset tysięcy Euro (źródło: Articulo 92-94, Ley 15/2018, 7 de junio, de la Generalitat, de turismo, ocio y hospitalidad de la Comunitat Valeciana), zwłaszcza jeśli urząd wykryje ogłoszenia skierowane do szerokiego rynku na popularnych portalach takich jak Booking.com czy Airbnb. Na szczęście inaczej traktowane jest udostępnianie własnego lokalu rodzinie czy znajomym.

Dodatkowo nieruchomości przeznaczone na krótkoterminowy wynajem muszą spełniać określone normy, dlatego przy składaniu wniosku o licencję należy urzędowi przedstawić wydawane przez gminę zaświadczenie o zgodności nieruchomości z planem. Urząd nie wyrazi zgody na prowadzenie wynajmu komercyjnego w obiektach, które są przestarzałe, nie spełniają norm lub nie posiadają sprawnej klimatyzacji. Hiszpania, która żyje z turystyki musi dbać o swoją reputację oraz o bezpieczeństwo turystów. Stąd też ostatnio zaostrzone wymagania wobec obiektów, które mogą prowadzić wynajem turystyczny.

 

Wyposażenie nieruchomości w Hiszpanii przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy z reguły obejmuje następujące elementy:

  • W pełni wyposażona kuchnia (zmywarka i pralka / suszarka).
  • Jedna lub więcej oddzielnych sypialni lub w apartamentach typu studio wyznaczone miejsce do spania.
  • Salon z jadalnią (zwykle otwarty na kuchnię).
  • Łazienka lub łazienki.
  • TV, Wi-Fi.
  • Wszystkie media wliczone w cenę, czyli woda i energia elektryczna.

 

Obecnie na rynku funkcjonują  następujące obiekty do wynajmu krótkoterminowego:

  • Aparthotel - apartamenty na wynajem w jednym obiekcie, który oferuje usługi hotelowe z 24-godzinną recepcją. Zwykle obiekty tego typu oferują dodatkowe udogodnienia jak zwykły hotel.
  • Apartament serwisowany - samodzielne lokale obsługiwane przez operatora, zwykle z położonym w pobliżu z punktem obsługi klienta, w którym odbiera się klucze i kontaktuje się z obsługą w określonych porach. Niektóre obiekty mogą nawet oferować bezkluczykowy dostęp - wejście przez smartfony lub inne technologie.
  • Dom serwisowany - w pełni umeblowany i wyposażony, dom wolnostojący lub szeregówka (bliźniak) udostępnione do najmu lub dzierżawy na tygodnie.

 

Wielu turystów dostrzega zaletę tego rodzaju zakwaterowania, ponieważ pozwala ono w bardziej naturalny sposób spędzać wakacje. W przeciwieństwie do hoteli, tego typu obiekty oferują możliwość gotowania, bardziej intymnego i kameralnego odpoczynku oraz elastycznego planowania czasu niezależnie od godzin pracy hotelu. Ten sektor usług turystycznych generuje coraz większe przychody, ponieważ turyści zauważają, że nieruchomości na wynajem krótkoterminowy stanowią konkurencyjną cenowo i coraz bardziej komfortową alternatywę wobec tradycyjnych hoteli. Są one szczególnie ekonomiczne przy dłuższych pobytach, podróżowaniu w grupie lub wyjazdach rodzinnych. Dzięki rozwojowi usług operatorskich i objęciu tego sektora usług nadzorem udało się przekonać liczną rzeszę konsumentów do bezpieczeństwa i jakości pobytów w apartamentach czy domach wakacyjnych w Hiszpanii.