Boże Narodzenie w Hiszpanii i zaskakujące tradycje

Cudowna rodzinna atmosfera, zapach wykwintnych potraw i spektakularne dekoracje sprawiają, że święta Bożego Narodzenia to z pewnością najpiękniejszy czas w roku.

24.12.2022

Cudowna rodzinna atmosfera, zapach wykwintnych potraw i spektakularne dekoracje sprawiają, że święta Bożego Narodzenia to z pewnością najpiękniejszy czas w roku. Mimo, że zarówno Polacy, jak i Hiszpanie czerpią wiele z religii katolickiej, to każdy naród obchodzi ten czas na swój własny i  wyjątkowy sposób. W związku z tym, niektóre bożonarodzeniowe zwyczaje mogą być zaskoczeniem dla Klientów CASA EN SOL spędzających święta w słonecznej Hiszpanii. Przedstawiciele naszej agencji nieruchomości mieszkający m.in. na Costa del Sol czy na Costa Blanca doskonale wiedzą, że dla Hiszpanów Boże Narodzenie to równie ważny czas w roku jak dla Polaków, jednakże celebrują go stosunkowo dłużej - za okres świąteczny uważa się bowiem czas od 22 grudnia aż do 6 stycznia. Choć hiszpańskie tradycje bożonarodzeniowe różnią się od naszych polskich zwyczajów, są równie piękne i pozwalają poczuć prawdziwego ducha świąt. Jak wygląda okres świąteczny w Hiszpanii? 

El Gordo (Grubas)

El Gordo to jedna z najhuczniejszych hiszpańskich tradycji. To loteria, która niezmiennie  transmitowana jest rankiem 22 grudnia o godzinie 9.00 i rozpoczyna okres świąteczny w Hiszpanii. Jest to wyjątkowe wydarzenie, jako że daje szansę na wygranie nawet miliardów euro, i jednocześnie  stać się najlepszym prezentem gwiazdkowym w życiu. Co najciekawsze, zwycięskie numery są obwieszczane przez dzieci ze szkoły San Ildefonso w Madrycie, które wyśpiewują wygrywające liczby i nagrody. 

Wigilia (Nochebuena)

Bardzo łatwo się można domyślić, że na hiszpańskim stole wigilijnym nie znajdziemy barszczu, kapusty z grzybami czy naszych słynnych pierogów. Co zatem tego wieczoru jedzą Hiszpanie? Przede wszystkim liczba potraw nie ma żadnego znaczenia, a dania mają po prostu przypaść do gustu wszystkim domownikom. Do najpopularniejszych potraw w tym dniu należą oczywiście owoce morza, w szczególności królewskie krewetki, ośmiorniczki, kalmary czy małże. Nie może zabraknąć również szynki serrano. Spożywa się także ryby, baraninę, nadziewanego indyka lub pieczoną jagnięcinę. Co może zaskoczyć Klientów CASA EN SOL spędzających okres świąteczny w Hiszpanii? Fakt, że podczas kolacji wigilijnej spożywa się również alkoholowe napitki np. popularną anyżówkę, wyborne wina czy nawet szampana (cava). Po zakończeniu wigilii Hiszpanie odwiedzają domy swoich najbliższych, a młodzi spędzają ten czas ze znajomymi w otwartych do rana barach lub klubach.

Kto rozdaje prezenty?

W Polsce oraz wielu innych miejscach na świecie prezenty rozdaje Święty Mikołaj po Wigilii lub w nocy z 24 na 25 grudnia. Natomiast w Hiszpanii, zwyczaj dawania prezentów przypada dopiero na 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli (Tres Reyes Magos). To właśnie oni, zgodnie z hiszpańską tradycją, obdarowywują wszystkich prezentami. Jednakże, co raz częściej zdarza się, że dzieci w Hiszpanii dostają prezenty zarówno w 25 grudnia, jak i 6 stycznia. 

Hiszpańskie bożonarodzeniowe słodycze

Podczas, gdy Polacy pieką makowca i ozdabiają pierniki, Hiszpanie przygotowują mnóstwo innych słodkości. Najpopularniejszy jest turrón, czyli nugat sprzedawany w wielu różnych wariantach, a także marcepan czy robiące furorę andaluzyjskie ciasteczka polvorones wyrabiane z mąki, cynamonu i co ciekawe, ze smalcu. Ponadto, w święto Trzech Króli typowym przysmakiem jest Roscón de Reyes, czyli ciasto z kandyzowanymi owocami i bitą śmietaną, a także figurką w środku. Tradycja mówi, że osoba która znajdzie figurkę otrzyma zaszczyt noszenia korony, a ta która znajdzie fasolkę, będzie musiała zapłacić za roscón w następnym roku.

Świąteczne dekoracje

Hiszpanie z pewnością kochają ozdoby. Od początku grudnia całe miasta opiewają w spektakularne świąteczne oświetlenie i przeróżne bożonarodzeniowe dekoracje. W domach zaś najważniejszą ozdobą świąteczną jest nie choinka, a szopka betlejemska. Co ciekawe, najbardziej popularna postać w szopce to „el caganer”, który ma przynieść radość i szczęście, a nie umiejscowienie go w szopce niesie ze sobą ryzyko nieszczęścia w przyszłym roku. 

El Día de los Inocentes – Prima  Aprilis w grudniu

Co może nas także nieźle zaskoczyć, w Hiszpanii dzień płatania sobie figli przypada na okres świąteczny, dokładnie na 28 grudnia. Dzień Świętych Niewiniątek to odpowiednik naszego kwietniowego Prima Aprilis. W tym dniu należy zachować szczególną czujność, jako że nawet hiszpańskie media bardzo często potrafią podawać nieprawdziwe informacje.


La Nochevieja, czyli Sylwester w Hiszpanii

Choć hiszpańskie pożegnanie starego, a powitanie nowego roku zbliżone jest do polskiego świętowania, również i tego dnia nie może zabraknąć specjalnych zwyczajów. Podczas, gdy zegar wybija godzinę dwunastą, Polacy otwierają szampana i składają sobie życzenia na Nowy Rok, Hiszpanie próbują zjeść 12 winogron zanim zegar przestanie bić. W przypadku, gdy nie uda się zjeść ich wszystkich, tradycja głosi, że będzie się miało pecha w przyszłym roku.


Okres hiszpańskiego Bożego Narodzenia to wspaniały czas w roku, pełen pięknych zwyczajów, radości i wewnętrznego spokoju, a Klienci naszej agencji nieruchomości CASA EN SOL posiadający swoje drugie domy w Hiszpanii, mają okazję zaznajomić się z tą cudowną kulturą i niecodziennymi tradycjami. Ponadto, mogą przekonać się, że hiszpańskie Boże Narodzenie to nie tylko czas ucztowania w rodzinnym gronie, ale i dobrej zabawy.