Nieruchomości Costa Blanca

Region Costa Blanca

Costa Blanca to obecnie najbardziej popularny region wśród polskich inwestorów na rynku nieruchomości w Hiszpanii.

O wybrzeżu

Białe Wybrzeże, bo tak można przetłumaczyć pochodzącą od jasnej barwy spotykanego tam piasku i kamienia nazwę Costa Blanca, to pasmo 244 km wyjątkowo malowniczej i zróżnicowanej linii brzegowej pełnej pięknych plaż, lazurowych zatok i monumentalnych klifów. Costa Blanca na północy rozpoczyna się od historycznego miasta Denia i ciągnie się aż do miejscowości Pilar de la Horadada na granicy z Costa Calida. Stolicą regionu jest ponad 330 tys. Alicante (po walencku: Alacant), miasto portowe, z piękną promenadą i imponującą mariną oraz z górującym nad zabytkowym starym miastem charakterystycznym zamkiem św. Barbary, z którego roztacza się niesamowity widok na rozłożystą zatokę Alicante.

Na Costa Blanca można znaleźć całą okazałość świata śródziemnomorskiego - wspaniałe łańcuchy górskie, przepiękne skalne formacje zatopione w morzu, urocze, zabytkowe miasteczka, pełne jachtów i łodzi nadmorskie mariny oraz gwarne kurorty i ciągnące się kilometrami złociste plaże. Jednak nie tylko niesamowity krajobraz sprawia, że najczęściej tam decydujemy się na zakup swojego domu czy apartamentu w Hiszpanii. Osoby poszukujące nieruchomości wakacyjnej na hiszpańskim wybrzeżu biorą tak naprawdę pod uwagę tylko kilka najważniejszych czynników. 

Pierwszym z nich jest klimat, a ten na Costa Blanca jest wymarzony. Szacuje się, że ten region Hiszpanii oferuje ponad 320 słonecznych dni w roku. Woda w morzu jest wyjątkowo ciepła – latem dochodzi, aż do 26 st. C i do listopada utrzymuje temperaturę powyżej 20 st.. Dni są długie i pogodne. Letnie upały nie dokuczają, ponieważ łagodzi je morska bryza, co sprawia, że w sezonie na wybrzeżu właściciele hiszpańskich nieruchomości cieszą się stabilną, ciepłą temperaturą powietrza oscylującą wokół 30 st. C. 

Sezon turystyczny zaczyna się już na Wielkanoc i trwa do końca października. Jednak największy popyt na wakacyjne nieruchomości na Costa Blanca najemcy domów i apartamentów generują w szczycie sezonu, czyli od połowy czerwca do końca września. Innym ważnym aspektem, którym kierują się inwestorzy na rynku nieruchomości w Hiszpanii, jest infrastruktura turystyczna i komunikacja. Lotnisko Alicante – Elche jest znakomicie skomunikowane z Polską. Liczne bezpośrednie połączenia z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Poznania sprawiają, że z niektórych polskich lokalizacji szybciej znajdziemy się w swojej nieruchomości w Hiszpanii, do której leci się niewiele ponad 3 godziny, niż dojedziemy samochodem nad Bałtyk. Dodatkowo północne Costa Blanca może korzystać też z popularnego lotniska w Walencji, a południowe z otwartego wiosną 2019 roku międzynarodowego portu lotniczego w Murcji. Należy też pamiętać, że Alicante jest połączone szybką koleją z Madrytem. Komfortowy pociąg AVE pokonuje 420 km w niespełna 2 godziny i 20 minut! Takie połączenie, obok sieci autostrad sprawia, że wielu mieszkańców Madrytu i środkowej Hiszpanii regularnie przyjeżdża wypoczywać w swoich lub wynajmowanych nieruchomościach na Costa Blanca, nawet na sam weekend. To również pozytywnie wpływa na atrakcyjność inwestycji w nieruchomości na Costa Blanca.

 

Ceny nieruchomości na Costa Blanca 

Kolejnym i oczywiście bardzo istotnym aspektem, który biorą pod uwagę inwestorzy, są oczywiście ceny domów i apartamentów w danym regionie Hiszpanii. W tej konkurencji znowu Costa Blanca wypada bardzo dobrze, ponieważ jest wybrzeżem stosunkowo tanim. Ceny, które tam spotkamy, są podobne do cen za nieruchomości w największych polskich miastach, a przy tym są dużo bardziej konkurencyjne w porównaniu do poziomów cenowych z Costa del Sol, Majorki czy też okolic Barcelony. 

Costa del Sol jest najpopularniejszym i najbardziej prestiżowym wybrzeżem, więc co zrozumiałe wycena nieruchomości w okolicach ekskluzywnych kurortów takich jak Marbella, Puerto Banus czy Sotogrande będzie odpowiednio wyższa. Katalonia i Majorka są droższe niż Costa Blanca, ponieważ siła nabywcza Katalończyków znacznie przewyższa możliwości mieszkańców południowej Hiszpanii. Dodatkowo popyt napędza bliskość Europy Zachodniej i wielu inwestorów, którzy chętnie kupują nieruchomości położone bliżej swoich domów, gdzie można szybko dolecieć samolotem czy też w krótkim czasie dojechać samochodem, jak chociażby na Costa Brava i do Barcelony. Z Lyonu na Costa Brava jest tylko 500 km, z Paryża 930 km, podobna odległość jest z południowo-zachodnich Niemiec, a ze szwajcarskiej Genewy jest tylko 650 km. Położenie Costa Blanca dalej na południe sprawia, że dojazd samochodem wiąże się z podróżą co najmniej dwudniową. Dla polskich inwestorów pół godziny dłuższego lotu nie stanowi znaczącej różnicy, a zarówno klimat, jak i ceny za nieruchomości na Costa Blanca zdecydowanie przechylają szalę na rzecz tego regionu Hiszpanii.

 

Jak znaleźć wymarzoną nieruchomość na Costa Blanca?

Poszukiwania swojej wymarzonej nieruchomości na Costa Blanca warto rozpocząć od gruntownego przemyślenia czego tak naprawdę potrzebujemy, ponieważ pod słowem dom w Hiszpanii nad morzem kryje się wiele różnych typów nieruchomości. Czym innym jest rustykalna wiejska posiadłość typu finca, a czym innym szeregówka na grodzonym osiedlu ze wspólnym basenem, a jeszcze inne walory posiadają standardowe apartamenty. Ceny domów wystawionych na sprzedaż na Costa Blanca są dość zróżnicowane. Stare domy do remontu mają niewygórowaną cenę, a ich wartość to przede wszystkim działka, na której się znajdują. Nowe domy w dobrej lokalizacji to wydatek rzędu co najmniej 500 tys. Euro i więcej, jeżeli zechcemy znaleźć się bardzo blisko morza i miejskiej infrastruktury. Widok na morze też ma swoją wartość – najwyżej wyceniane są panoramiczne ekspozycje na wysoko położonej płaskiej działce, najlepiej w otulinie charakterystycznych dla tego wybrzeża zagajników pinii śródziemnomorskiej. Alternatywą dla willi na Costa Blanca są domy szeregowe, które cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje walory praktyczne i znaczące oszczędności, jakie oferuje ten rodzaj budownictwa. Do atutów szeregówek zaliczany jest przydomowy ogródek, czasem wyposażony w niewielki basen lub jacuzzi. 

Dom szeregowy na Costa Blanca daje większe poczucie swobody niż standardowa zabudowa wielorodzinna, ponieważ posiada najważniejsze zalety klasycznego domu jednorodzinnego. Jednak ze względu na swoją charakterystykę, czyli wspólny zarząd, zdejmuje z właścicieli obowiązek utrzymywania porządku na basenie, drodze dojazdowej, parkingu czy terenach zielonych.

 

 

Część północna

Marina Alta, czyli spotkanie gór z morzem

Północna część Costa Blanca to Marina Alta - Wysokie Wybrzeże. Wzdłuż linii brzegowej ciągnie się jeden z największych w Hiszpanii łańcuchów górskich. Strome urwiska o wysokości nawet do 150 metrów sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe. Spotyka się tu malownicze formacje skalne, jaskinie, klimatyczne zatoczki i monumentalne klify - głównie w takich miejscach jak okolice Javea i Moraira. Zaletą nieruchomości położonych w północnej części Costa Blanca jest z pewnością stosunkowo niewielka odległość do dwóch międzynarodowych lotnisk, w Alicante oraz w Walencji, to jest ok. 100 km odpowiednio w stronę południową oraz północną. Zarówno do lotniska w Alicante, jak i w Walencji wiedzie wygodna autostrada. Ponadto zarówno do Walencji, jak i Alicante można dostać się pociągiem lub autobusem. Czas trwania podróży wynosi około 1,5 h. Charakterystycznym punktem Marina Alta jest wzniesienie o nazwie Montgó wraz z otaczającym je parkiem krajobrazowym rozdzielające dwa piękne miasta: Denia oraz Javea. Marina Alta to region o bogatych tradycjach turystycznych. Odwiedzający ten region turyści z całej Europy są zachwyceni nie tylko pięknymi zabytkami, nawet z okresu starożytności, lecz przede wszystkim niesamowitą przyrodą. Marina Alta to miejsce bardzo przyjazne obcokrajowcom, w tym regionie mieszka spory odsetek Brytyjczyków, Skandynawów, Belgów, Holendrów i Niemców. Hiszpanie najczęściej posiadają tam swoje drugie domy wakacyjne, w których spędzają czas podczas letnich urlopów i w długie weekendy.

 

Ważniejsze miasta leżące w Marina Alta

Denia – piękne, nadmorskie miasteczko, utrzymane w hiszpańskim stylu. Denia znajduje się w odległości ok. 90 km na północ od Alicante i ok. 100 km na południe od Walencji. Dogodne, elastyczne i różnorodne połączenia komunikacją publiczną do Denii zapewniają: kolej (szybka i nowoczesna linia z Walencji i Barcelony), turystyczny tramwaj-pociąg z Alicante przez Benidorm oraz regularne połączenia autokarowe z największych hiszpańskich miast, m.in. z Madrytu i Barcelony. Niewątpliwą zaletą tej lokalizacji jest duża ilość połączeń lotniczych (ok. 3,5h lotu z Polski), jakie oferują dwa międzynarodowe lotniska w Alicante i Walencji. Dojazd do obu portów lotniczych zajmuje ok. 1h drogi samochodem, gdyż miasta te łączy autostrada numer A-7.

Denia to wspaniałe, portowe miasteczko o bardzo długiej tradycji, sięgającej czasów rzymskich. Dawniej była to antyczna osada rybacka, dziś jest to urokliwe portowe miasteczko, które tętni życiem przez cały rok. Dzieje się tak dlatego, że w Denii znajduje się duży port pasażerski, skąd codziennie kursują promy na Baleary: Majorkę, Minorkę i Ibizę. Rokrocznie do Denii przybywa wielu turystów. Ich celem jest nie tylko port, ale chęć zwiedzenia nieźle zachowanej starej rzymskiej twierdzy oraz pięknej, starej części miasta z typowo hiszpańskimi placami, skwerami osłoniętymi śródziemnomorską roślinnością, barami tapas oraz ulicznymi kawiarniami.

Mimo swoich uroków Denia wciąż pozostaje jednym z niewielu miast na Costa Blanca o zdecydowanej przewadze ludności miejscowej, które oparło się inwazji obcokrajowców masowo osiedlających się na Wybrzeżu. Dzięki temu Denia zachowała swój hiszpański charakter, oryginalnego ducha miasta z wielowiekową historią.

Dla lubiących aktywny wypoczynek okolice Denia oferują liczne szlaki górskie - piesze i rowerowe. Przede wszystkim miasto zapewnia możliwość uprawiania wszelkich sportów wodnych oraz wypożyczania jachtów, łódek i innego sprzętu pływającego w Club Nautico. Portowa część Denii tętni nieustannie życiem, które koncentruje się w licznych restauracjach oferujących świeże ryby i inne owoce Morza Śródziemnego. Od portu odchodzi najważniejsza i najbardziej popularna ulica w Denii – Marquez del Campo, na której znajduje się wiele sklepów, barów, restauracji i punktów usługowo-handlowych itd. Zaraz za portem zaczyna się unikalna dla górzystej części Costa Blanca, naturalna piaszczysta plaża ciągnąca się aż 20 km w kierunku północnym. Wzdłuż plaży znajdują się charakterystyczne dla hiszpańskiego wybrzeża zabudowania; domy letniskowe, apartamenty wakacyjne i niezbędna dla nadmorskiego wypoczynku infrastruktura turystyczna.

 

Javea (po walencku Xàbia) leży w północnej części Costa Blanca pomiędzy Cabo de San Antonio i Cabo de la Nao. Miasteczko na stałe zamieszkuje 30.000 mieszkańców, z czego ok. połowy populacji stanowią obcokrajowcy. Javea dzieli się na trzy części: Centro histórico (Stare Miasto), El Puerto (Port) i El Arenal (piaszczysta plaża wraz z promenadą). Najbardziej spektakularną i wartą obejrzenia jest stara część miasta, w której do najciekawszych obiektów należą: Ayuntamiento (Ratusz), el Mercado de Abastos (Targ), Centre d’Art CA Lambert (Centrum Sztuki Ca Lamberta), El Museo Arqueológico y Etnológico (Muzeum Archeologiczne i Etnologiczne) oraz Iglesia de San Bartolomé (Kościół Św. Bartłomieja).

Javea jest znana ze swojego międzynarodowego charakteru. To właśnie tam odbywają się liczne festiwale, przeglądy filmowe, koncerty, imprezy plenerowe i wiele, wiele innych. Od 1963 roku w Javea funkcjonuje jedna z największych w tym regionie przystani jachtowych, którą rozbudowano o nowoczesny Club Náutico Xàbia, w którym organizowane są kursy nurkowania, żeglowania, prowadzenia łodzi motorowych itd. Oprócz tego w mieście znajduje się jeden z najbardziej znanych na wybrzeżu klubów tenisowych firmowany nazwiskiem urodzonego w Javea słynnego, hiszpańskiego tenisisty Davida Ferrera.
Nie wolno zapomnieć o tym, że Javea to bardzo stare miasto, którego historia sięga czasów rzymskich. Obecnie na pamiątkę okresu średniowiecznej rekonkwisty tego regionu w mieście odbywają się widowiskowe "walki" pomiędzy rycerstwem chrześcijańskim a oddziałami Maurów, które przybierają postać lokalnej fiesty. Oczywiście za każdym razem wygrywają wojska Zjednoczonego Królestwa Kastylii i Aragonii przyłączając obszar Marina Alta do hiszpańskiej Korony.


Moraira leży w północnej cześci wybrzeża Costa Blanca i właściwie dzieli się na dwie części: część tzw. górna – Teulada oraz część dolna (dawna osada rybacka) – Moraira. Odległość do Alicante wynosi ok. 80 km, a do Benidorm ok. 40 km. Unikalny urok tego miejsca polega na połączeniu wspaniałego krajobrazu (piękne, zalesione piniami, białe formacje skalne wpadające wysokimi klifami do morza) z tradycyjną zabudową i dynamicznym rozwojem nowoczesnej infrastruktury turystycznej. Liczba stałych mieszkańców Morairy wynosi 13.000, ale osiedlających się tam rezydentów jest równie dużo. Moraira i otaczające ją wzgórza to miejsce prestiżowej, rezydencjalnej zabudowy, która charakteryzuje najwyższym standardem nieruchomości na całym Costa Blanca.

Wśród najważniejszych zabytków miasta należy wymienić późnogotycki kościół Santa Catalina pochodzący z XV wieku, wieżę strażniczą Cabo de Oro oraz imponującą Warownię Miejską tuż przy samej promenadzie i głównej plaży miasta - L’Ampolla. Moraira dysponuje też innymi atrakcyjnymi plażami i kąplieliskami, które warto odwiedzić: Playa del Portet, Playa Platgetes i urocze Cala L’Andragó, Cala Baladrar i dalej w kierunku Calpe - Cala Advocat i la Fustera.

 

Calpe (po walencku Calp) to znana turystyczna miejscowość na wybrzeżu Costa Blanca. Punktem orientacyjnym jest wzniesienie Peñón de Ifach widoczne z niemalże ze wszystkich zakątków miasta (jego wysokość wynosi 332 m n.p.m.). Ze wzgórza przy dobrej pogodzie można obserwować pobliską Ibizę. Calpe zachwyca swoim urokiem nie tylko turystów, ale także rezydentów, którzy mają w pobliżu swoje drugie domy. W przeszłości Calpe było prężnie rozwijającym się portem, zamieszkiwanym kolejno przez liczne cywilizacje, które ze względu na strategiczne położenie miasta w tej części Morza Śródziemnego. Według niektórych historyków już Fenicjanie zbudowali tu swoją osadę, a następnie osiedlili się tu Rzymianie, po których do dziś pozostały wspaniałe, wykute w skale naturalne baseny zwane „Baños de la Reina”. Również do dnia dzisiejszego widoczny jest wpływ Maurów na kulturę i architekturę tego regionu. Calpe to także, a może przede wszystkim, piękne piaszczyste plaże i gwarne promenady nadmorskie pełne barów i restauracji. Do najpopularniejszych kąpielisk zalicza się Arenal-Bol oraz Levante-Fossa, które gwarantują bezpieczny i komfortowy relaks i aktywny wypoczynek. W okolicach Calpe znajduje się również wiele małych, ustronnych plaż, zatoczek zwanych po hiszpańsku „la cala”, które latem dają schronienie od zgiełku turystycznego. Ze względu na swoje niezaprzeczalne walory krajobrazowe, Calpe stało się popularnym centrum turystycznym oraz miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców z całej Europy, w tym liczną rzeszę Polaków. 

 

Marina Baja, czyli słynny "Beni-York" i okolice

Dolne Wybrzeże, czyli Marina Baja (po walencku Marina Baixa), to obszar o znacznie łagodniejszym charakterze. Spotkamy tu wiele urzekająco pięknych, piaszczystych plaż (np. zachodni i wschodni Benidorm), a także skaliste urwiska z małymi zatoczkami wtopionymi w łańcuch górski Gelada i południowy Mascarat.

Największą oraz najbardziej charakterystyczną miejscowością tego regionu jest oczywiście Benidorm. Miejsce kosmopolityczne, z największym odsetkiem najwyższych budynków w całej Hiszpanii. Ze względu na tak nietypowe budownictwo w tej części wybrzeża, Benidorm odwiedzają nie tylko tłumy turystów, głównie z Wielkiej Brytanii, ale także rezydenci z części kontynentalnej Hiszpanii. Benidorm to z pewnością nie jest miejsce dla każdego. Szczególnie polecamy tę lokalizację osobom, którzy lubią miejski styl życia, dyskoteki, kasyna, centra handlowe etc. Pod względem inwestycyjnym nieruchomość w sercu Benidormu to doskonała lokata kapitału - renta z wynajmu gwarantowana. Benidorm tętni życiem w dzień i w nocy, o każdej porze roku. Nie przez przypadek przez Hiszpanów nazywany jet Beni-Yorkiem.

O wiele spokojniejsze są inne znane miejscowości Marina Baixa, jak pobliska, zabytkowa i niesamowicie klimatyczna Altea, od której na północy zaczyna się region Marina Baixa, a także zamykająca na południu tę część Costa Blanca - Villajoyosa. Miasto to jest przedsionkiem stolicy regionu (Alicante), a krajobraz wokół Villajoyosa jest już inny. Przesuwając się bowiem bardziej na południe góry są niższe, bardziej suche, a roślinność je pokrywająca coraz uboższa.

 

Alicante - stolica Costa Blanca

Alicante (po walencku Alacant) – drugie pod względem wielkości miasto, po Walencji, w Comunidad Valenciana, czyli we Wspólnocie Autonomicznej Walencji. Alicante jest najbardziej przemysłowym miastem zlokalizowanym na Costa Blanca. To duże, europejskie miasto, posiadające wielkomiejskie centrum o wysokiej zabudowie komercyjnej. Alicante, zachowując swój hiszpański charakter, ma wiele cech nowoczesnego miasta z właściwą mu infrastrukturą komunikacyjną i wielkomiejskim ruchem ulicznym. Port miejski wraz z mariną, które zlokalizowane są w centralnym punkcie miasta należą do największych kompleksów portowych na Costa Blanca, w którym cumuje imponująca liczba nowoczesnych jachtów i łodzi sportowych. Dodatkowo port w Alicante oferuje regularne połączenia promowe do krajów Magrebu i do północno-afrykańskich kolonii hiszpańskich. Warunki atmosferyczne panujące na Costa Blanca sprawiają, że Alicante przyciąga miłośników sportów wodnych z całego świata. Odbywają się tutaj nawet słynne, światowe regaty Volvo Ocean Race. Nad miastem góruje wzniesiony na najwyższej skale Zamek św. Barbary, spuścizna po okresie panowania Maurów na Costa Blanca. Miasto posiada klimatyczną starówkę i imponującą promenadę. Promenada, na której koncentruje się życie miasta, jest długa i niezwykle szeroka. Znaleźć tam można wiele ciekawych miejsc do spędzania wolnego czasu, w tym typowych dla Hiszpanii barów i restauracji ze specjałami kuchni iberyjskiej, zwłaszcza z tej śródziemnomorskiej. Promenada została zaprojektowana w stylu Antonio Gaudiego, na wzór spotykanych w stolicy Katalonii elementów architektonicznych rodem z Parku Güel. Uroku dodają liczne palmy i platany po dwóch stronach deptaka. Niewątpliwą zaletą Alicante jest bardzo szeroka, długa oraz piaszczysta Playa del Postiguet. Plaża została oznaczona niebieską flagą jakości - jest codziennie sprzątana, strzeżona i wyposażona w najlepszą infrastrukturę turystyczną.

 

Najpiękniejsze plaże Costa Blanca Płn.

 • Plaże w Alfaz del Pi: El Albir, Cala del Amerador, Caleta del Metge, Caleta la Mina.
 • Plaże w Alicante: San Juan, Cala de la Palmera, Cala Cantals, Cala dels Jueus, Cala del Martell, La Almadraba, La Albufera, Serragrossa, El Postiguet, Agua Amarga, Les Saladares, Puerto Viejo (Isla de Tabarca), Tabarca.
 • Plaże w Altea: Cala de la Barrra Grande, Marcarat Norte, Marcarat Sur: La Barreta, Solsida, La Olla, El Soyo, Cap Negret, La Roda, Cap Blanc.
 • Plaże w Benidorm: Cala Tio Ximo, Playa de Levante, Cala Del Mal Pas, Playa de Poniente.
 • Plaże w Benissa: El Baladrar, l’Advocat, La Llobella, Pinets, La Fustera.
 • Plaże w Benitachell: Los Tiestos, Moraaig, La Cala/Llebeig.
 • Plaże w Calpe: Cala de les Bassetes, Cala el Mallorquí, Caleta de Levante, Playa de Levante La Fossa, Cala del Penyal, Cala El racó, Cantal Roig, Morelló, El Arenal, La Manzanera, Puerto Blanco, Cala Les Urques, Cala Morro de Toix, Cala el Collao.
 • Plaże w Denii: Les Deveses, Sorts de Mar, La Almadraba, L’Estanyo, Racó de la Alberca, Molinos y Palmeras, Punta dels Molins, Les Bonetes, Les Marines, Nova, La Marineta Casiana, La Marge Roig, Les Rotes, Cala de Aigua Dolç.
 • Plaże w El Campello: Cala Monte Lanuza, Cala Lanuza, Cala Baeza/Cala D’Or/Cala La Merced, Cala del Cuartel, Cala del Barranco de Aguas, Cala Piteras, Cala de En Medio, Cala del Puerto/Cala Morro Blanco, El Amerador, La Almadraba, Banyets de la Reina, Carrer del Mar, Mutxavista.
 • Plaża w Finestrat: Cala Finestrat.
 • Plaże w Javea: Pope/Tango, La Grava, Primer Montañar, El Arenal, Segundo Montañar, Cala Blanca, Sardinera, Portichol/La Barraca, Cala La Barra, Ambolo, La Granadella.
 • Plaże w Teulada / Moraira: La Cala Llebeig, El Portet, l’Ampolla, Les Platjetes, El Andragó.

 

 

Część południowa

Bajo Vinalopó, czyli gaje palmowe i flamingi

Region Bajo Vinalopó znacząco różni się od północnej części wybrzeża Costa Blanca. Na pierwszy rzut oka widać, że w tej części regionu nie ma wysokich gór, a płaskie tereny zielone, bardzo bogate pod względem przyrodniczym.
 
 
Dwa największe miasta regionu Bajo Vinalopó to Elche i Santa Pola. Do Elche warto wybrać się na wycieczkę o charakterze przyrodniczym. Największą atrakcją tego miejsca jest bowiem Palmeral de Elche, czyli ogromny ogród palmowy, w którym znajduje się dziesiątki tysięcy palm. W całym mieście, słynnym w całej Hiszpanii z licznych nasadzeń palmowych, znajduje się ok. 200.000 tych tropikalnych drzew. Miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest z pewnością rozpoznawalnym symbolem regionu. Na amatorów bezpośredniego obcowania z przyrodą czekają inne interesujące parki przyrodnicze - Lagunas de la Mata (Jezioro w La Mata) i El Fondo w Elche, które zamieszkują unikalne gatunki ptaków, w tym liczne kolonie flamingów.
 
 
Ważnym atutem, który przekonuje wielu inwestorów do nabycia nieruchomości w tym rejonie Costa Blanca są przepiękne piaszczyste plaże, z jakich słynie Bajo Vinalopó. Już niedaleko na południe od Alicante, w okolicach Gran Alacant, znajdziemy przepiękną, dziką, wydmową plażę Carabassi, z której w bezchmurny dzień na horyzoncie widać wyłaniające z morza po drugiej stronie zatoki słynne drapacze chmur w Benidormie. Carabassi to długa plaża o złocistym piasku, z której możemy też podziwiać przepiękny, monumentalny klif oddzielający zatokę Alicante od zatoki portowego miasta Santa Pola, za którym dalej na południe znów znajdziemy wiele atrakcyjnych morskich kąpielisk.
 
 
Cechą charakterystyczną regionu Bajo Vinalopó są też jeziora solankowe o niesamowitych właściwościach leczniczych. Znajdujące się pod ścisłą ochroną, są celem licznych wycieczek turystycznych w ten region Hiszpanii, jak również są powodem osiedlania się tu wielu obcokrajowców, których w ten rejon ściągają nie tylko słońce i piękne, piaszczyste plaże, ale też nadzwyczajne walory zdrowotne okolicznych solanek.
 
 
Inną, znaczącą zaletą usytuowania nieruchomości na Costa Blanca, w regionie Bajo Vinalopó, jest bliskość lotniska w Alicante - Elche oraz łatwy dojazd do obu tych największych miast na Costa Blanca, w których koncentruje się życie całej prowincji Alicante i gdzie znajdziemy całą niezbędną infrastrukturę oraz wszystkie ważne do codziennego funkcjonowania punkty usługowo-handlowe. 
 
 
 
La Vega Baja, czyli las salinas - naturalne tężnie
 

La Vega Baja to niezwykle urokliwe miejsce w południowej części wybrzeża Costa Blanca w Hiszpanii. Znakiem rozpoznawczym tej części wybrzeża są wyjątkowo licznie występujące tu jeziora solankowe, które przyciągają do regionu nie tylko turystów, ale przede wszystkim rezydentów z innych krajów europejskich, którzy w panującym tu mikroklimacie chcą poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.

La Vega Baja to region, w którym osiedlanie się cudzoziemców ma swoją długą historię. Już w latach 60. ubiegłego wieku nie tylko Hiszpanie dostrzegli niebywałe właściwości lecznicze tego miejsca i zdecydowali się na zakup drugiej nieruchomości, aby spędzać tam każdą wolną chwilę. Mimo, że styl budownictwa jest w tym regionie dość jednorodny, to piękne plaże oraz otoczenie naturalnej, śródziemnomorskiej roślinności sprawiają, że jest to region bardzo atrakcyjny wśród inwestorów i rezydentów. Warto podkreślić, że ceny nieruchomości położonych w tej części Costa Blanca nie należą do wygórowanych, a obecnie powstaje tu dużo nowych inwestycji, które są coraz bardziej atrakcyjne dla kupujących pod względem standardu wykończenia, wyposażenia apartamentu czy domu i oczywiście konkurencyjnej ceny w porównaniu do nieruchomości na Costa Blanca Płn.

Ważnym atutem regionu są jedne z najpiękniejszych plaż w całej Hiszpanii, z których najciekawsze są zlokalizowane w okolicach Guardamar del Segura, Na szczególną uwagę zasługują wyjątkowo urokliwe La RoquetaLos ViverosLes Ortigues oraz Los Tusales. Są to długie, wydmowe plaże o białym piasku, łudząco przypominające plaże nad Bałtykiem. Amatorzy słonecznych i morskich kąpieli mają też swój raj dalej na południe, na pięknej wydmowej plaży Las Higuericas w Pilar de la Horadada, z której rozciąga się widok na półwysep La Manga będący już częścią następnego wybrzeża Hiszpanii - Costa Calida.