Nieruchomości Costa Dorada

Region Costa Dorada

Costa Dorada (pol. Złote Wybrzeże) położone jest w południowej części Katalonii w Hiszpanii. Obejmuje pas wybrzeża śródziemnomorskiego pomiędzy ujściem rzeki Ebro na południu a ujściem rzeki Foix na północy. Łącznie rozciąga się na przestrzeni 130 km. Stolicą Costa Dorada jest Tarragona, położona ok. 100 km od Barcelony.

O wybrzeżu

Dojazd

Aby dotrzeć na wybrzeże Costa Dorada można skorzystać z dwóch lotnisk, w Barcelonie (El Prat) oraz w Reus (ok. 100 km na południe od Barcelony). Niewątpliwą zaletą dla podróżnych są bezpośrednie połączenia z różnych miast Polski oferowane. Z lotniska Barcelony można bez problemu dotrzeć na Złote Wybrzeże pociągiem lub autobusem. Bezpośrednie autobusy mają swoje przystanki początkowe przy wyjściu z terminali i sprawnie docierają do najważniejszych miejscowości turystycznych na Costa Dorada.

Oprócz lotnisk Katalonia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad, więc poruszanie się po wybrzeżu nie sprawia problemu zmotoryzowanym. Dodatkowo między Tarragoną, największym miastem Costa Dorada, a Madrytem (lotnisko Barajas) kursuje szybki pociąg, więc podróż pomiędzy tymi miastami trwa zaledwie 2 godziny. Przejazd tym samym pociągiem do Barcelony odbywa się w 25 minut.

Stolica

Historia Tarragony sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Do najważniejszych zabytków tego miasta należą przede wszystkim: amfiteatr, cyrk, mury obronne, miasta i akwedukt zwany diabelskim mostem. Z okresu Średniowiecza pozostała między innymi starówka z przepiękną katedrą. W czasach nowożytnych powstało kilka ciekawych budowli secesyjnych. Niedawno przebudowany port jest ulubionym miejscem spacerów miejscowych. Hiszpanie oceniają Tarragonę jako miejsce doskonałe zarówno do całorocznego zamieszkania, jak i do spędzania letnich wakacji. 

Atrakcje turystyczne

Costa Dorada jest ulubionym miejscem pobytu nie tylko dla Hiszpanów, ale też dla wielu obcokrajowców. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dla tych, którzy pasjonują się historią, polecamy wycieczkę do Tarragony i znajdującego się w tym mieście Muzeum Archeologicznego w Tarragonie, gdzie spotkamy imponujące dziedzictwo z okresu rzymskiego w historii Hiszpanii. Jeśli ktoś interesuje się architekturą i sztuką Średniowiecza, powinien odwiedzić miasto Montblanc i klasztory Cystersów. Jeden z nich (w Poblet) znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W  Reus, w rodzinnym mieście Antonia Gaudiego, można zwiedzić centrum poświęcone jego życiu i twórczości. Smakoszy wina zwabi jeden z najsłynniejszych regionów winiarskich świata - Priorat. Smakosze znajdą doskonałe restauracje z wyśmienitą kuchnią śródziemnomorską w malowniczym porcie miasteczka Cambrils. A kompleks PortAventura zaprasza całe rodziny do imponującego swoją wielkością, jak też niezliczoną liczbą niesamowitych atrakcji, parku rozrywki.

Nieruchomości

Costa Dorada jest cenionym regionem w Hiszpanii, jeśli chodzi o zakup nieruchomości, zarówno przez samych Hiszpanów, jak i cudzoziemców. Atutami tego wybrzeża są bardzo znane miejscowości turystyczne, które nie wymierają zimą, ponieważ są zamieszkiwane przez przez cały rok. Inwestycje w nieruchomości na tym wybrzeżu są uważane za jedne z najbardziej opłacalnych w całej Hiszpanii. Wpływa na to fakt, że wynajem funkcjonuje tu praktycznie przez cały rok, a ceny nieruchomości na Costa Dorada systematycznie, z roku na rok, rosną. Zjawisko to jest związane z bliskim sąsiedztwem Barcelony i położeniem Costa Dorada w Katalonii, czyli jednej najlepiej rozwiniętych i najbogatszych zarazem części Hiszpanii. Podróż luksusowym, klimatyzowanym i nowoczesnym pociągiem do centrum Barcelony trwa od 0,5h do 1h20’ w zależności od części wybrzeża.  Mimo cieplejszego klimatu niż na północnym Costa Brava ceny nieruchomości na Costa Dorada nie są aż tak wysokie, jak w samej Barcelonie i na północy Katalonii, dlatego inwestycja w okolicach Tarragony może być doskonałą alternatywą dla poszukujących nieruchomości w umiarkowanych cenach. Nabywcy najchętniej lokują kupują swoje nieruchomości w najładniejszych miasteczkach wybrzeża - w Cambrils i w Salou. Dla większości Polaków znających głównie Costa Brava, sąsiadujące z nim Costa Dorada jest jeszcze nieodkryte. Warto wiedzieć, że klimat tu jest łagodniejszy, a zimy są zwykle ciepłe. Temperatura średnia w grudniu i styczniu waha się w przedziale 15-20ºC, w zależności od miejscowości. Nieliczne opady deszczu w tym regionie Hiszpanii zdarzają się głównie wiosną i jesienią. 

Na wybrzeżu Costa Dorada możemy zaproponować naszym Klientom zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak również z drugiej ręki. Popyt na nieruchomości z drugiej ręki na tym wybrzeżu jest duży, dlatego nie możemy utrzymać stałej oferty, ponieważ szybko staje się nieaktualna. Obsługujemy zatem naszych Klientów na życzenie i prezentujemy ofertę zgodną z przekazanymi nam kryteriami przed umówieniem rekonesansu na Costa Dorada.