Cztery wybrzeża Katalonii

Katalonia to wspólnota autonomiczna o dużym bogactwie kulturowym i krajobrazowym. Od wysokich szczytów Pirenejów po równinę Lleida, przez wioski rybackie na wybrzeżu aż po kosmopolityczne miasto Barcelona, która jest wizytówką tego regionu Hiszpanii. Katalonia jest przedstawiana jako region o różnorodnych realiach, które po złączeniu w całość sprawiają, że społeczność ta jest doskonałym celem podróży lub zamieszkania na stałe.

23.11.2023

Katalonia to wspólnota autonomiczna o dużym bogactwie kulturowym i krajobrazowym. Od wysokich szczytów Pirenejów po równinę Lleida, przez wioski rybackie na wybrzeżu aż po kosmopolityczne miasto Barcelona, która jest wizytówką tego regionu  Hiszpanii. Katalonia jest przedstawiana jako region o różnorodnych realiach, które po złączeniu w całość sprawiają, że społeczność ta jest doskonałym celem podróży lub zamieszkania na stałe.

Prawdą jest, że myśląc o Katalonii naszym pierwszym skojarzeniem jest Barcelona, ale oczywistym jest też, że jednym z najbardziej poszukiwanych i atrakcyjnych miejsc do zakupu nieruchomości jest katalońskie wybrzeże. Wybrzeże to obejmuje 700 km pasa morskiego, z czego 340 km to plaże, i dzieli się je na cztery części. Patrząc po mapie z północy na południe będą to: Costa Brava, Costa del Maresme, Costa del Garraf i Costa Dorada.

Klimat tego regionu to typowy klimat śródziemnomorski charakteryzujący się łagodnością. Ze względu na niską wilgotność powietrza niebo jest niezwykle czyste, niemal bezchmurne oraz intensywnie błękitne przez większą część roku, a słońce nie gaśnie tu praktycznie przez cały rok. Zimy nie są mroźne, ani lata zbyt upalne, a średnia roczna temperatura waha się od 14°C do 20°C. Najcieplejsze są miesiące wakacyjne, gdzie średnio maksymalna temperatura wynosi 35°C. Jeśli chodzi o opady deszczu największe zdarzają się w listopadzie. 

Jeśli mówimy o katalońskim wybrzeżu bardzo często mamy przed oczami jedynie Costa Brava lub ewentualnie jeszcze Costa Dorada. Niektórzy błędnie identyfikują pozostałe wybrzeża: Costa del Maresme i Costa del Garraf jako części składowe Costa Brava, a mało osób wie, że wybrzeże katalońskie dzieli się na cztery osobne wybrzeża, z których każde ma coś ciekawego do zaoferowania.

Zaczynając od najbardziej znanego wybrzeża, Costa Brava, znajduje się ono na północy Katalonii i przynależy do prowincji Girona. Posiada spektakularnie czyste wody, wiele ukrytych zatoczek, klifów i surowych, naturalnych krajobrazów. Costa Brava to niesamowicie utworzone przez naturę skaliste wybrzeże poprzecinane piaszczystymi lub kamienistymi plażami oraz miejscowościami wypoczynkowymi. W miejscowości Estartit można znaleźć jeden z największych ośrodków nurkowania w tej części Hiszpanii. Godne uwagi będą tu miasta takie jak np. Cadaqués czy Portobou, które stanowiły inspiracje dla surrealistycznego artysty Salvadora Dalí. Spora część wybrzeża charakteryzuje się cięższym dostępem drogowym, ale co za tym idzie udało się tam uniknąć nadmiernej eksploatacji turystycznej. Natomiast schodząc w kierunku południowym znajdziemy miejscowości takie jak np. Lloret de Mar, bardzo popularne wśród naszych rodaków, czy Tossa de Mar, położone około 100km od Barcelony, które nacechowane są masowym modelem turystyki. Można spotkać typowo angielskie bary serwujące fish and chips lub fast foody, czy bary znane z nocnego życia. Natomiast jeśli chcemy odmiany od zgiełku i dużej ilości ludzi na plażach, dobrym wyborem będzie Palafrugell. To ciche i sympatyczne miasteczko, które może stanowić bazę wypadową do innych nadmorskich hiszpańskich kurortów. Nie można jednak nie zauważyć, że na Costa Brava ceny są nieco wyższe niż na innych wybrzeżach.

Położone kilka kilometrów na północ od Barcelony, Costa del Maresme charakteryzuje się większą liczbą turystyki lokalnej niż wyżej opisane Costa Brava. Spowodowane jest to, w dużej mierze, bliskością Barcelony oraz dobrą komunikacją kolejową, a czyste i piaszczyste plaże przyciągają wielu obcokrajowców, którzy są też zainteresowani zakupem nieruchomości w tamtej okolicy. Mimo swej popularności wśród osób z zagranicy można znaleźć tu miejsca ciche, malownicze i położone w odludnych lokalizacjach. Stolicą tego regionu jest miasto Mataró, w którym znajduje się łącznie prawie 50 plaż o złotym piasku. Nadmorskim miastem, które warto odwiedzić w tym regionie jest np. Sant Pol de Mar, gdzie znajdziemy malowniczą, piaszczystą plażę, zabytkowy klasztor z XII wieku, czy pokaźną przystań jachtową. Malgrat de Mar również jest niezwykłą miejscowością z urokliwymi wąskimi uliczkami starego miasta, fascynującymi zabytkami oraz piękną promenadą Paseo Marítimo. Kurortem, który najbardziej tętni życiem jest Calella, w której wyczuwa się hiszpański klimat, jak nigdzie indziej na wybrzeżu. Miejscowość ta oferuje wypoczynek na plaży, niezapomniany czas np. podczas pokazów flamenco oraz bogatą ofertę handlową.

Następnym wybrzeżem, położonym na południe od Costa del Maresme, jest Costa del Garraf. Ta część ma do zaoferowania 20 plaż i 4 przystanie, które są w bliskim sąsiedztwie Barcelony i do których można łatwo dojechać pociągiem. Najbardziej znaną plażą na Costa del Garraf ze względu na swoją prawie 5 km długość jest Castelldefels, gdzie główną atrakcją jest zamek, castell, wzniesiony na wzgórzu w X wieku. Jeśli chodzi o Castelldefels bywa ono znane polskim turystom, gdyż wiele biur podróży oferuje wczasy właśnie tam. Idąc dalej, ciekawostką na plaży Ribes Roges jest reprodukcja greckiej bogini Pasiphae, matki Minotaura, ale plaża ta oferuje wszelkiego rodzaju zajęcia, zarówno na plaży, jak i w wodzie. Plaża, która posiada imponujące widoki, ponieważ jest ukryta pomiędzy dwoma klifami, jest Cala Morisca. Jest to plaża nudystów mieszcząca się w środku Parku Przyrody Garraf. Inną urokliwą plażą tam zlokalizowaną jest Playa de Encarna, potocznie nazywana Playa de las Casetas (casetas z hiszp. budki) przez wzgląd na dużą ilość zachowanych tam budek, pochodzących z ubiegłego stulecia, służących rybakom do przechowywania narzędzi połowowych. Costa del Garraf może nie uchodzi za najpiękniejszą część Katalonii, ale z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wreszcie na południu Katalonii, w prowincji Tarragona, na styku z wspólnotą autonomiczną Walencji, mieści się Costa Dorada. W stolicy prowincji, Tarragona, która dawniej była rzymską kolonią Tarraco, której to zabytki wpisano na listę UNESCO. Costa Dorada to najdłuższe z katalońskich wybrzeży, ponieważ ma 60 plaż z drobnym, złotym piaskiem, skąd wzięła się nazwa Dorada, co po hiszpańsku znaczy złota. Długa linia brzegowa z szerokimi plażami, które mają dostęp do dość płytkiej wody, co okazuje się idealnym rozwiązaniem, jeśli wybieramy się z dziećmi. Costa Dorada jest atrakcyjnym kierunkiem turystycznym, posiadającym bogatą infrastrukturę, taką jak np. słynny park rozrywki Aqua Park Portaventura oraz Ferrari Land, położone w mieście Salou. Nagromadzenie zatoczek umożliwia uprawianie różnych sportów wodnych, a z punktów widokowych można zrobić piękne zdjęcia. Godną uwagi plażą jest Playa Larga z kompleksem do wypoczynku oraz krystalicznie czystą wodą, a jeśli zależy nam na plaży z dostępem dla osób niepełnosprawnych to będą to: Ponent i Levante. Na Costa Dorada wciąż można cieszyć się luksusem plaż w dziewiczym stanie, jedną z nich jest tzw. Waikiki, gdzie nie da się dojechać samochodem dalej jak 20 min spacerem od niej oraz gdzie nie ma restauracji, czy sklepów, jest tylko, i aż, piękno przyrody. Wielu obcokrajowców decyduje się na zakup nieruchomości w tym regionie w miastach takich jak, np. Cambrils, Calafell lub El Vendrell. W Calafell, na plaży Segur de Calafell odbywają się zajęcia sportowe i muzyczne, a we wrześniu festiwal rock’n’rolla. Natomiast ciekawostką w El Vendrell jest plaża charakteryzująca się tym, że składa się z dwóch obszarów, gdzie spływają wody termalne, dzięki czemu można się tam kąpać przez prawie cały rok.

Podsumowując, decyzja, na którym wybrzeżu chciałoby się kupić nieruchomość zależy od potrzeb i wymagań Klientów, które determinują jaka konkretnie lokalizacja będzie dla nich najlepsza. Na pewno warto jest odwiedzić każde katalońskie wybrzeże, aby wyrobić sobie zdanie na ich temat, poznać ich specyfikę oraz zdecydować, które z nich najbardziej do nas przemawia. Jednak, czy wybierze się popularne Costa Brava, mocno turystyczne Costa del Maresme, tajemnicze Costa del Garraf, czy złociste Costa Dorada, to każde z nich zaoferuje nam z siebie to co najlepsze, co pomoże poczuć się jak w domu w zakupionej tam nieruchomości.