Majorka - serce Balearów

Majorka to być może jedyne takie miejsce w Europie, które idealnie łączy dwa różne światy: tradycyjną, lokalną kulturę i luksus nowoczesności w pełnym wymiarze.

15.05.2023

Majorka to być może jedyne takie miejsce w Europie, które idealnie łączy dwa różne światy: tradycyjną, lokalną kulturę i luksus nowoczesności w pełnym wymiarze. Majorka to miejsce, które nie tylko przyciąga turystów i rezydentów sielskim, wyspiarskim stylem życia, ale również oferuje inwestorom najnowocześniejszą architekturę i wyjątkowe nieruchomości doskonale wkomponowane w urzekający krajobraz wyspy. Każdego roku Majorka odwiedzana jest przez kilkanaście milionów turystów, a w tym wielu sławnych i bogatych ludzi, którzy właśnie tutaj najchętniej kupują nieruchomości. Są to gwiazdy kina, sportu, mody i światowi multimilionerzy. Ostatnio, meksykański miliarder Fernando Chico Pardo, za pośrednictwem swojego funduszu inwestycyjnego Emin Capital, nabył za 165 mln euro słynny majorkański hotel Formentor. David i Simon Reuben z Wielkiej Brytanii są od niedawna właścicielami ponad 1300 hektarów ziemi na Majorce, co odpowiada dwukrotnej powierzchni Gibraltaru, a Ivar Erik Tollefsen, właściciel grupy inwestycyjnej Fredensborg, właśnie nabył wyjątkową nieruchomość na Majorce, a mianowicie starą fortecę Sa Fortalesa na półwyspie w zatoce Pollensa. 

To właśnie na Majorce każdego roku hiszpańska rodzina królewska spędza wakacje. Wyjątkowy urok stolicy, Palma de Mallorca, która jest uważana za „bardziej przyjazną Barcelonę”, z wieloma secesyjnymi budynkami, zabytkowymi uliczkami i klimatycznymi knajpami powoduje, że okolica tętni życiem przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy. Nie bez przyczyny miasto znajduje się w czołówkach wszystkich zestawień najlepszych miejsc do życia. Odwiedzając Palmę warto zobaczyć Katedrę La Seu, Passeig del Born, miejscową plażę, Purobeach Club Palma de Mallorca czy Mercat de l’Olivar. Najlepiej „postarać się zgubić”, aby móc odkrywać kolejne uliczki oraz zakamarki kryjące wiele atrakcji. 
Majorka to również idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych, jazdy na rowerze, trekkingu czy wspinaczek. W okolicy znajdują się także liczne pola golfowe, stadniny koni, szkoły kite’a, ale przede wszystkim, mieszka tu znany na całym świecie tenisista Rafael Nadal. W Manacor, rodzinnej miejscowości gwiazdy sportu hiszpańskiego, gdzie mieszka do dziś, mieści się założona przez niego akademia tenisa oraz muzeum poświęcone dokonaniom tego legendarnego sportowca.

Majorka to architektura, sztuka i design w najlepszym wydaniu. Tu znajduje się filia fundacji wielkiego artysty Joana Miró z architekturą Josepa Lluís Serta; prywatna willa Jørna Utzona, architekta słynnej opery w Sydney czy realizacja światowej sławy projektanta Philippe Starcka — Port Adriano. Na Majorce odkryjemy wiele międzynarodowych i lokalnych galerii sztuki oraz teatrów. Warto śledzić wydarzenia muzyczne, koncerty plenerowe oraz lokalne fiesty.
Mieszkanie na wyspie wiąże się także z określonym stylem życia oznaczającym balans między przyjemnością a pracą. Miejscowi zwykle tak organizują swój plan dnia, aby mieć przerwy na drugie śniadanie, obiad i kawę oraz bujne życie towarzyskie. Na Majorce jest czas, aby porozmawiać z nieznajomymi o wszystkim i o niczym. Życie na Balearach charakteryzuje zdrowy, aktywny tryb życia oraz harmonia. Płynie ono spokojnie w rytmie lokalnego klimatu i tradycji. Ludzie na Majorce nie stresują się, a podchodzą do życia z uśmiechem i optymizmem czerpiąc z niego pełnymi garściami. Koncentrują się na celebracji codzienności, a także sprawianiu sobie i swoim bliskim przyjemności.

Jedzenie i wszystkie obrzędy z nim związane są jednym z ważniejszych elementów tutejszej codzienności. Posiłek zwykle przygotowany z lokalnych, sezonowych produktów to rytuał, wokół którego koncentruje się codzienne życie mieszkańców Majorki. Potrawy w domach i restauracjach różnią się w zależności od tego, w którym regionie wyspy przebywamy. Majorka słynie z tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa. Lokalne przysmaki, które powstają z plonów okolicznych farm i sadów, weszły na trwałe do tradycyjnej kuchni hiszpańskiej. Na Majorce wytwarza nie tylko się aromatyczne dżemy i miody, ale także znakomite sery oraz szynki. Tutejsza kiełbasa Sobrasada, z papryką i miodem, jest popularna w całej Hiszpanii, ale tylko na Majorce smakuje najlepiej. Podobnie jest ze znanymi na półwyspie iberyjskim słodkościami – ensaimada to ciasto, które spotkamy w całej Hiszpanii, ale jego receptura pochodzi z Majorki.

Tutejsze podejście w połączeniu z doskonałym powietrzem, przyjemną atmosferą i kuchnią śródziemnomorską sprawiają, że długość życia ludzi na Majorce jest wyższa, niż osób mieszkających na hiszpańskim kontynencie o ponad 3 lata!