Obchody Halloween w Hiszpanii

25.10.2022

Nasza renomowana agencja nieruchomości CASA EN SOL zajmuje się prowadzeniem inwestycji na hiszpańskim rynku nieruchomości nie tylko ze względu na zamiłowanie do ciepłego klimatu i pięknej przyrody Hiszpanii, ale także z uwagi na bogatą kulturę tego kraju w różnorodne tradycje. 

Jedną z wielu aktywnie obchodzonych współczesnych hiszpańskich fiest jest oczywiście też Halloween, które choć nie jest tradycją pochodzenia hiszpańskiego, to ma jednak szczególne miejsce w kulturze Hiszpanii. Korzeni tego obyczaju można doszukiwać się w tradycjach celtyckich, chrześcijańskich (Dzień Wszystkich Świętych), jak tych bardziej nowożytnych i komercyjnych zarazem - zaczerpniętych z Nowego Świata (USA i Meksyku). Jak wiemy, ze względów historycznych i geograficznych Hiszpania jest krajem podzielonym na wiele regionalnych wspólnot, mających nieco inną tradycję, kulturę, a czasem nawet język (kataloński, baskijski, galicyjski itp.). Nie dziwi więc fakt, że niemalże każda hiszpańska Wspólnota Autonomiczna obchodzi ten dzień na swój własny sposób. 

Nam mocno obecne w kulturze masowej Halloween kojarzy się ze strasznymi przebraniami i słynnym hasłem „cukierek albo psikus”, ale w wielu regionach Hiszpanii tradycję tę obchodzi się zupełnie inaczej. Galicjanie (płn. - zach. Hiszpania) wierzą, że w noc z 31 października na 1 listopada zanika granica między światem żywych i umarłych, a na drzwiach i oknach domów umieszcza się dynie ze świecami, by odstraszyć złe duchy. Z kolei Katalończycy mają w zwyczaju organizować imprezę "pogrzebową", podczas której jedzą kasztany ze słodkimi ziemniakami, owocami czy winem Moscatel, o czym mogą przekonać się nasi klienci posiadający domy na wybrzeżu Costa Brava. W Kantabrii odbywa się między innymi degustacja kasztanów i cydru, a także odprawianie "czarów" przy ognisku. 

W regionach takich jak np. Costa Blanca, Costa del Sol czy Wyspach Kanaryjskich, gdzie CASA EN SOL posiada szeroką ofertę nieruchomości, Halloween również obchodzone jest w bardzo interesujący sposób. W Andaluzji popularny jest karnawał w Kadyksie wiążący się z niepowtarzalną zabawą, a Wspólnota Walencka znana jest z La Feria, czyli Jarmarku Wszystkich Świętych, który odwiedza się przed lub po wizycie na cmentarzu. Na Majorce i Minorce tego dnia przekazuje się naszyjniki wykonane ze słodyczy między chrzestnymi a chrześniakami, a na Wyspach Kanaryjskich rodzina spotyka się by wspólnie wspominać zmarłych, jedząc przy tym sezonowe owoce. Do tego wszystkiego dochodzą tradycję licznych obcokrajowców (rezydentów) posiadających w Hiszpanii swoje nieruchomości. Brytyjczycy, Niemcy, Belgowie czy Holendrzy wprowadzają do przestrzeni publicznej swój sposób na obchodzenia Dnia Wszystkich Świętych. 

Jak widać, Hiszpania to kraj pełen różnorodnych tradycji i zwyczajów. Nasza agencja nieruchomości CASA EN SOL zachęca do zakupu nieruchomości w słonecznej Hiszpanii nie tylko ze względu na piękne widoki czy śródziemnomorski klimat, ale również z uwagi na jej niepowtarzalną, bogatą i otwartą na innych kulturę.