Wiosna w Hiszpanii

Przełom kwietnia i maja w Hiszpanii to prawdziwe „Święto Wiosny”, celebracja i fiesta rozbrzmiewająca w różnych formach na terenach największych i najmniejszych miast i miasteczek Hiszpanii.

09.05.2023

Przełom kwietnia i maja w Hiszpanii to prawdziwe „Święto Wiosny”, celebracja i fiesta rozbrzmiewająca w różnych formach na terenach największych i najmniejszych miast i miasteczek Hiszpanii. To czas, kiedy wszystko się budzi, sezon rozpoczyna i wszyscy zaczynają już myśleć o wakacjach. Nakłada się na to wyjątkowo bogata i różnorodna kultura hiszpańska, która dodaje w tym czasie niezwykłego kolorytu.

Jednym z pierwszych wydarzeń jest obchodzone święto patrona Katalonii, Sant Jordi (23 kwietnia), które łączy dzień zakochanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki. Tradycyjnie tego dnia kobiety otrzymują róże, a mężczyźni książki. Współcześnie coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni otrzymują po książce i róży. Tego dnia na ulicach może oglądać pokazy tradycyjnego tańca katalońskiego i castelles — wieże z ludzi. Odbywa się także wiele wydarzeń związanych z popularyzacją czytelnictwa.

Feria de Abril to powitanie wiosny i święto lokalnego folkloru w Andaluzji. Zapoczątkowana w XIX wieku tradycja do dziś cieszy się niezwykłą popularnością i przyciąga widzów z całego świata. Mniej więcej dwa tygodnie po zakończeniu Semana Santa na ulicach Andaluzji rozświetlane są lampiony i instalowane casetas, czyli specjalne namioty dedykowane poszczególnym imprezom w ramach wydarzenia. Odbywają się parady konne i korrida, a mieszkańcy zakładają tradycyjne, kolorowe stroje tańcząc na ulicy do białego rana.

Na Costa del Sol co roku organizowana jest Feria Internacional de los Pueblos, w tym roku nazwana Feria Internacional de los Países. Podobnie jak w Sewilii podczas Feria de Abril powstają na ten czas pawilony ustawione na terenach poszczególnych miast, z tym że każdy z nich jest dedykowany kulturze innego kraju: Brazylia, Estonia, Meksyk, Australia, Niemcy… Impreza przechodzi z miasteczka do miasteczka i cieszy się ogromną popularnością. Kulminacja ma miejsce w Maladze.

Na Majorce, oczywiście lokalnie. Każdego dnia w innej części wyspy odbywa się inna Fira. Imprezy organizowane są jak Majorka długa i szeroka, czyli prktycznie wszędzie. Fira de l’Oli de Mallorca na głównym placu w Palmie, targi wina i sera w Estellencs czy w Pollensie, festiwal pomarańczy w Soller oraz obchody zwycięstwa Chrześcijan z Majorki nad Maurami organizowane także w Soller czy średniowieczny jarmark w Capdeperze i wiele, wiele innych. Warto śledzić lokalną prasę, aby znać szczegółowy program na dany tydzień. Ten czas to także ogólnonarodowa celebracja święta 1 maja, Dnia Pracy, kiedy na terenie całego kraju odbywają się barwne i dynamiczne fiesty, gdzie jest dużo jedzenia, zabawy i lokalnych wyrobów.

Niewątpliwie początek sezonu jest jednym z najbardziej barwnych okresów w ciągu roku. Lokalne wydarzenia odbywają się z różną częstotliwością przez cały rok, ale to właśnie rozpoczęcie sezonu na przełomie kwietnia i maja jest najbardziej spektakularnym okresem. Warto w tym czasie odwiedzić tyle miejsc w Hiszpanii na ile starczy nam czasu.