Znaczny wzrost zainteresowania Polaków nieruchomościami w Hiszpanii

Jednym z efektów ostatniej pandemii koronawirusa był znaczny wzrost zainteresowania Polaków nieruchomościami w Hiszpanii.

16.03.2023

Jednym z efektów ostatniej pandemii koronawirusa był znaczny wzrost zainteresowania Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Od tego momentu zaobserwowaliśmy zwiększony ruch w naszej firmie. Dodatkowo rok temu wybuchła wojna na Ukrainie i sprzedaż nabrała jeszcze większego tempa. Kiedy w grudniu zeszłego roku Biuro Analizy Maklerskiej Banku Pekao ogłosiło, że w trzecim kwartale 2022 roku Polacy kupili rekordową liczbę nieruchomości w Hiszpanii już dla wszystkich stało się jasne, że mamy do czynienia z niespotykanym dotąd zjawiskiem. Udział Polaków wśród zagranicznych nabywców nieruchomości w Hiszpanii wzrósł do rekordowego poziomu 3,2%.

Nie minęło wiele czasu od opublikowania tej informacji, a już mamy nowe dane uzupełnione o ostatni kwartał 2022 roku, które są kolejnym potwierdzeniem niespotykanego dotąd wzrostu udziału Polski na rynku nieruchomości w Hiszpanii. Polska znalazła się w czołówce państw, których udział w rynku wzrósł najbardziej, procentowo dwukrotnie przewyższając znajdującą się w tym zestawieniu na drugim miejscu Holandię. Na kolejnych pozycjach plasuje się Norwegia i Irlandia. Przy czym wzrost u zamykającej czołówkę Irlandii wyniósł „jedynie” 65%. Dla porównania i zrozumienia skali zjawiska w przypadku Polski jest on na poziomie 161%! Dane z końca 2022 roku zdają się potwierdzać tendencję zapoczątkowaną w pandemii i pokazują, że wzrost zainteresowania Polaków rozpędza się coraz bardziej. Możliwość posiadania bezpiecznego lokum i/lub pewnej inwestycji w Hiszpanii jest z roku na rok coraz bardziej atrakcyjną perspektywą dla Polaków.
W międzyczasie, na początku 2023 roku, Hiszpańskie Stowarzyszenie Rejestratorów Gruntów wydało oficjalny komunikat dotyczący rekordowego popytu na nieruchomości w Hiszpanii. W 2022 r. niemal 100 000 nieruchomości znalazło zagranicznych nabywców. Znaczący udział w tym procesie odegrali właśnie Polacy, którzy także dostrzegają konkurencyjność Hiszpanii na tle innych krajów UE.

Dlaczego właśnie Hiszpania? Śródziemnomorski klimat, przyjazne nastawienie do obcokrajowców, dobre połączenia lotnicze, rozwinięta infrastruktura, bogata kultura i konkurencyjne ceny. To wszystko sprawia, że kraj przyciąga inwestorów z całego świata. Ponadto, amatorzy słońca i południowych klimatów mają w czym wybierać. Hiszpania jest niesłychanie zróżnicowana. Każdy region ma swoją historię, tradycję, kuchnię, przyrodę i architekturę, a nawet język. Każdy region ma swoje specyficzne cechy, które go wyróżniają sprawiając, że osoby o różnych upodobaniach znajdą w Hiszpanii swój drugi, a czasem nawet pierwszy, dom. Niektórzy mawiają wręcz, że Hiszpania to państwo złożone z kilku innych „państw”. Walencja, Andaluzja, Galicja, Katalonia, Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Kraj Basków… Inny krajobraz, inna kultura i bardzo różnorodny klimat. Warto dobrze poznać całą Hiszpanię, bo tylko to umożliwi optymalny wybór lokalizacji i nieruchomości w Hiszpanii.

Warto też podkreślić, że Hiszpania jest także bardzo zróżnicowana pod względem cen. Od tanich, choć bardzo interesujących pod względem klimatu i przyrody miejsc jak Costa Cálida i Costa de Almería, do bardzo drogiej Majorki czy Barcelony.

Jako kolejny czynnik napędzający zainteresowanie nieruchomościami w Hiszpanii należy wymienić korzystne warunki kredytowania - kredyty w Euro wciąż są udzielane ze stosunkowo niskim oprocentowaniem. Na koniec, last but not least, inwestowanie przez obcokrajowców w rynek nieruchomości w Hiszpanii ma długą tradycję. Rynek jest stabilny, pewny, płynny i ma dobrą reputację, co w obecnych, niepewnych czasach jest wartością nie do przecenienia. 

Dane pochodzą ze źródła: https://www.spanishpropertyinsight.com/2023/02/24/foreign-demand-record-high-in-2022/