Fuengirola - miasto o głębokim andaluzyjskim smaku

Hiszpańskie Słoneczne Wybrzeże, Costa del Sol, mieści się w Andaluzji, ma około 300 km długości i rozciąga się od Gibraltaru aż po Costa Tropical w prowincji Granada. Andaluzja jest uznawana za jeden z najcieplejszych regionów Europy, a lato trwa tam właściwie od kwietnia do listopada. Większość wybrzeża Costa del Sol przynależy do prowincji Malaga, gdzie znajduje się jedno z największych lotnisk w Hiszpanii i najważniejsze lotnisko w regionie, Málaga-Costa del Sol.

14.03.2024

Hiszpańskie Słoneczne Wybrzeże, Costa del Sol, mieści się w Andaluzji, ma około 300 km długości i rozciąga się od Gibraltaru aż po Costa Tropical w prowincji Granada. Andaluzja jest uznawana za jeden z najcieplejszych regionów Europy, a lato trwa tam właściwie od kwietnia do listopada. Większość wybrzeża Costa del Sol przynależy do prowincji Malaga, gdzie znajduje się jedno z największych lotnisk w Hiszpanii i najważniejsze lotnisko w regionie, Málaga-Costa del Sol.

Oprócz najbardziej znanego miasta Malaga, nazywanego stolicą Costa del Sol, jest tu wiele innych, godnych uwagi, lokalizacji, które świetnie nadają się na zainwestowanie swoich oszczędności w zakupienie tam ciekawej nieruchomości.

Jednym z takich miast jest, z pozoru niczym niewyróżniające się miasteczko, Fuengirola. Mówi się, że jest ono częścią tzw. trójkąta Fuengirola – Benalmádena – Torremolinos. Fuengirola ma dużo do zaoferowania, w tym przyjemny i ciepły klimat przez cały rok. Dodatkowo charakteryzuje się bogactwem kultury i swojej historii. Fuengirola cały czas się rozwija. W 1960 roku żyło tam nieco ponad 8 000 osób, obecnie znajdziemy tam ponad 75 000 mieszkańców.

Jedną z zalet mieszkania we Fuengirola jest bliskość lotniska w Maladze. Większość nieruchomości w tej okolicy znajduję się w odległości mniejszej niż 20 min jazdy samochodem od lotniska, a z wielu można się tam dostać wygodnie pociągiem w około pół godziny lub autobusem w mniej niż godzinę.

Fuengirola to obecnie bardzo popularne miasteczko na Costa del Sol, ale co charakterystycznego ma w sobie? W Fuengirola jest bardzo rozległa, bo prawie 8 kilometrowa, piaszczysta plaża, która jest najdłuższą linią brzegową na Costa del Sol. Równolegle do tej ruchliwej promenady znajduje się duża aleja ze sklepami oraz restauracjami i kawiarniami z tarasami, gdzie można skosztować tradycyjnej hiszpańskiej kuchni, czy orzeźwiających napojów. Na plaży w Fuengirola można również uprawiać różne sporty wodne, takie jak np. jazda na skuterze wodnym, nurkowanie, czy pływanie jachtem.

Można powiedzieć, że Fuengirola ma swój własny mikroklimat, dzięki czemu temperatura jest łagodniejsza niż w pobliskiej Maladze. Jest tam ponad 3000 godzin słońca rocznie, a średnia roczna temperatura to 19°C, dzięki czemu jest to jedno z najcieplejszych miejsc na Costa del Sol. Zimy są łagodne, natomiast latem trzeba się przygotować na temperatury w granicach 28-34°C, dzięki czemu można cieszyć się przebywaniem na dworze do późnych godzin nocnych. Fuengirola posiada wręcz idealne warunki dla osób, które mają już dość ponurej aury panującej zimą w Polsce i szukają swojego drugiego miejsca na Słonecznym Wybrzeżu.

W Fuengirola dużą popularnością cieszy się stare miasto, gdzie wiele jest labiryntów wąskich uliczek pełnych ciekawych zaułków i uroku. W każdy wtorek odbywa się tam jeden z największych targów na Costa del Sol. W centralnym miejscu mamy Plaza de la Constitución z kościołem Nuestra Señora del Rosario. Na pobliskim wzgórzu stoi zamek Sohail, którego to budowę nakazał Abderramán III w X wieku. Obok twierdzy odnaleziono pozostałości starożytnej osady, a nieopodal zostały odkryte łaźnie rzymskie i nekropolia Wizygotów.

Historia miasta Fuengirola ma też polski akcent, ponieważ znana jest z tego, że rozegrała się tam jedna z bitew, pomiędzy wojskami brytyjskim i polskimi, w wojnie na Półwyspie Iberyjskim podczas wojen napoleońskich. Tam, w 1810 roku, połączone siły polsko-francuskie, pod dowództwem porucznika Eustachego Chełmickiego, mimo o wiele mniejszej liczebności, pokonały siły hiszpańsko-brytyjskie i zmusiły wojska brytyjskie do odwrotu na swe okręty.

Podobnie jak w innych miastach na Costa del Sol, w gastronomii Fuengiroli królują ryby, przygotowane na grillu, smażone lub w soli. Typowe jest również ajoblanco z winogronami, czyli zupa z migdałami, oliwą, czosnkiem i winogronami. Cała prowincja znana jest również z pysznych win, pochodzących z regionu Malagi.

Costa del Sol to głównie natura; plaże, morze, góry lasy i fantastyczne widoki. Dla miłośników piękna przyrody świetnym rozwiązaniem będzie wybranie się do obszaru chronionego krajobrazu, Sierra de las Nieves, który może poszczycić się mianem jednego z najlepiej zachowanych terenów całej prowincji. W głębi prowincji znajdziemy wiele tras idealnych na piesze wędrówki, szlaki konne, czy rowerowe.

Fuengirola to miasto, w którym sporty wodne rozwijają się w ekspresowym tempie. Linia brzegowa miasta umożliwia dostęp do szerokiego dna morskiego. Daje to idealną przestrzeń do nauki nurkowania, a co za tym idzie powstaje tam wiele atrakcyjnych szkółek. Tuż obok portu rybackiego Marina można spróbować swych sił w żeglarstwie. Natomiast fani sportów lądowych mogą z powodzeniem udać się na aż kilkadziesiąt 18-dołkowych pól golfowych, zagrać w tenisa w dowolnym klubie w okolicy lub nauczyć się jazdy konnej.

Dla osób, które chciałyby ciekawie spędzać swój czas wolny dobrym wyborem będzie odwiedzenie ZOO, które jest domem dla ponad 140 gatunków zwierząt. Rodziny z dziećmi często decydują się również na spędzenie dnia w parku wodnym Aquamijas Fuengirola, gdzie mogą cieszyć się mnóstwem zjeżdżalni i basenów o różnych wielkościach. Dodatkowo w Fuengirola można skorzystać z szerokiej oferty Parku Rzecznego, gdzie przez teren rekreacyjny przechodzi 800 metrowy kanał żeglowny.

Dodatkowym plusem zakupienia nieruchomości w mieście Fuengirola jest to, że jego lokalizacja czyni z niego idealną bazę wypadową do odwiedzenia pobliskich miast. Tych bardzo znanych i kosmopolitycznych, jak Malaga i Marbella oraz tych mniej znanych, ale nie mniej ciekawych i urokliwych jak, np. Estepona, czy Mijas.

Decydując się na przeprowadzkę do obcego kraju należy brać pod uwagę wiele czynników, takich jak atrakcyjność nieruchomości, którą wybieramy, ale również pogoda, krajobraz, czy ogólna atmosfera miejsca. Bez wątpienia jednym z najlepszych krajów do życia w Europie jest Hiszpania, a decydując się na Costa del Sol, dlaczego nie wybrać Fuengirola, miasta o głębokim andaluzyjskim smaku?