Jávea i Denia – siostrzane miasteczka

Jávea i Denia to dwa miasteczka położone na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, Costa Blanca. Jest to bardzo turystyczny region Hiszpanii, który cechuje się dużym zainteresowaniem wśród Polaków, jeśli chodzi o zakup nieruchomości. Najbardziej znanymi ośrodkami tamtego regionu są z pewnością Alicante, czy Benidorm.

12.04.2024

Jávea i Denia to dwa miasteczka położone na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, Costa Blanca. Jest to bardzo turystyczny region Hiszpanii, który cechuje się dużym zainteresowaniem wśród Polaków, jeśli chodzi o zakup nieruchomości. Najbardziej znanymi ośrodkami tamtego regionu są z pewnością Alicante, czy Benidorm.

Denia słynie z imponującego zamku położonego na szczycie wzgórza, skąd jest spektakularny widok. Jej plaże, z drobnym piaskiem i czystą wodą, to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Jeśli chodzi o stare miasto, również ma swój klimat. Jest bardzo malownicze, z brukowanymi uliczkami i kolorowymi domami, które nadają uroku. Można się tam zatracić spacerując po mieście. Ciekawym miejscem, godnym odwiedzenia, jest muzeum zabawek, ponieważ Denia swego czasu była znanym na świecie producentem zabawek.

Z drugiej strony Jávea, wyróżnia się pięknymi zatoczkami i klifami, a przy piaszczystych plażach jest szeroka gama barów i restauracji. Ponadto stare miasto, jest sercem Jávei, to tu mieszka najwięcej rdzennych mieszkańców miasta, którzy są bardzo otwarci na turystów. Centralnym miejscem jest tradycyjny targ pełen owoców morza, pysznego wina, czy hiszpańskich tapas, gdzie oprócz podziwiania hiszpańskich produktów regionalnych, można dokonać codziennych sprawunków. A co mają ze sobą wspólnego te dwa miasta z Costa Blanca?

Biorąc pod uwagę klimat, to oba te nadmorskie miasta mają łagodny klimat, charakteryzujący się średnią roczną temperaturą około 18°C, a słońcem można się tu cieszyć przez ponad 300 dni w roku. Jávea może nawet poszczycić się drugim najlepszym mikroklimatem na świecie. Ze względu na dobre warunki atmosferyczne, zarówno w Jávei, jak i w Denii można uprawiać rozmaite sporty wodne, takie jak windsurfing, surfing, czy kitesurfing. Oba miasteczka mają szalenie długą linię brzegową, co czyni je atrakcyjnymi pod względem plażowania i kąpieli w morzu. Jasny piasek i duża ilość strzeżonych kąpielisk to dodatkowe aspekty przeważające na korzyść zakupu nieruchomości, w którymś z tych miast, żeby móc na co dzień eksplorować piękno Costa Blanca.
Kolejnymi plusami obu miast jest ich bliskie położenie od innych ważnych ośrodków turystycznych regionu. Jeśli chodzi o Denię, to jest z niej blisko np. do popularnego Alicante, od którego dzieli ją około 90 km oraz do Walencji, gdzie będzie nieco powyżej 100 km. Z Denii i Jávea jest również blisko do Balearów, a chcąc wybrać się na Ibizę można na nią popłynąć w ciekawy rejs.

Dodatkową zaletą, dla osób planujących zakup nieruchomości, w którymś z powyższych nadmorskich miast jest to, że z powodzeniem można będzie porozumieć się tam w języku angielskim, ponieważ jest tam duży odsetek mieszkających na stałe Brytyjczyków. Natomiast jeśli chodzi o koszty utrzymania, to w Denii i Jávei są pod wieloma względami są one podobne. W Denii, w obszarach oddalonych od centrum, można znaleźć mieszkania i domy w odrobinę niższych cenach niż w Jávei, jednak te różnice nie są znaczące. W Jávea natomiast ceny nieruchomości są zwykle nieco wyższe przez wzgląd na większą popularność i popyt turystyczny miasteczka.

Przechodząc do jedzenia i rozrywki, ceny mogą się nieznacznie różnić między Denią a Jávea. Większy wybór restauracji znajdziemy w Jávei, ale szeroki wachlarz świeżych owoców morza oraz regionalnych win będzie w ofercie każdej szanującej się restauracji obu miasteczek. Jeśli chodzi o usługi i transport, to koszty w obu miastach są porównywalne. Zarówno Denia, jak i Jávea posiadają szeroką gamę sklepów i supermarketów, więc można swobodnie zaopatrzać się w potrzebne produkty. Ceny transportu publicznego, autobusów, czy taksówek są tam bardzo zbliżone.

Dla miłośników przyrody i aktywnego spędzania wolnego czasu, doskonałym miejscem do odwiedzenia będzie Rezerwat Przyrody El Montgó, do którego jest porównywalnie blisko z obu miejscowości. W rezerwacie wznosi się masywna, 750 metrowa skała, której zdobycie gwarantuje zapierający dech w piersiach widok. Do wędrówki na szczyt wystarczą wygodne buty i zapał do działania, a piękny krajobraz, bogata roślinność oraz ciekawe gatunki zwierząt, które można spotkać na szlaku, wynagrodzą włożony we wspinaczkę wysiłek. Warto wiedzieć też, że obszar chronionego krajobrazu El Montgó to nie tylko przyroda sama w sobie, to również miejsce, które zawiera elementy o wartości archeologicznej. Można tam napotkać malowidła ścienne, amfory fenickie, czy pozostałości dawnych osad iberyjskich. Niezaprzeczalnym plusem jest też to, że wstęp na teren rezerwatu jest wolny i bezpłatny, nie trzeba umawiać żadnej zorganizowanej wycieczki. Piękne ścieżki można pokonać pieszo lub rowerem, a ci, którzy wybrali się na wycieczkę, żeby podziwiać Rezerwat El Montgó z całą pewnością się nie zawiedli.
Jednak, czy można zdecydować, które nadmorskie miasteczko wydaje się być lepsze, żeby przenieść się tam na stałe? Obydwa miasta mają szczególny urok i oferują szeroką gamę atrakcji, zarówno podczas wakacji, jak i mieszkając tam na co dzień. Podobnie Denia, jak i Jávea są to malownicze miasteczka na wybrzeżu Costa Blanca i każde z nich ma swój własny klimat. Wybór pomiędzy jednym lub drugim zależy od osobistych gustów. Obydwa miasta oferują szeroką gamę zajęć i atrakcji turystycznych, takich jak wymarzone plaże, zabytki, wyśmienita gastronomia i wyjątkowy klimat śródziemnomorski.

W ostatnim czasie, oba te miasteczka zyskały opinię jednych z najbardziej przyjaznych miast do przeprowadzenia się na stałe i zakupienia właśnie tam swojej nieruchomości w Hiszpanii. Podsumowując, Jávea i Denia to idealne miejsca, gdzie można wypocząć podczas wakacji na pięknych piaszczystych plażach, ale również można z nich uczynić idealne bazy wypadowe do zwiedzania różnych zakątków Costa Blanca, czy przenieść się tam na stałe.