Trzy Wyspy Kanaryjskie, które skradną serce

Jak można zauważyć hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie stały się ostatnio coraz częstszym kierunkiem na wakacyjny wyjazd z rodziną, ale czy jest to dobre miejsce do ulokowania swoich oszczędności poprzez kupienie tam nieruchomości? Dla większości odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, pozostaje tylko pytanie, która z wysp jest najbardziej przyjazna, żeby kupić tam swój dom w Hiszpanii?

15.02.2024

Jak można zauważyć hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie stały się ostatnio coraz częstszym kierunkiem na wakacyjny wyjazd z rodziną, ale czy jest to dobre miejsce do ulokowania swoich oszczędności poprzez kupienie tam nieruchomości? Dla większości odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, pozostaje tylko pytanie, która z wysp jest najbardziej przyjazna, żeby kupić tam swój dom w Hiszpanii?

Przybliżony zarys Wysp Kanaryjskich został zgłębiony w poprzednim wpisie blogowym, a w tym na szczególne polecenie zasłużyły trzy wyspy: Lanzarote, Teneryfa i Fuerteventura. Spektakularność plaż, piękno krajobrazów i magia zakątków, to cechy charakterystyczne Wysp Kanaryjskich, z których słyną na całym świecie. Jednak, która z wysp wyróżnia się najbardziej, gdzie są najlepsze warunki do mieszkania, którą wyspę wybrać na swój drugi dom w Hiszpanii?

W większości rankingów najlepszym wyborem nie tylko na wycieczkę, ale również na zamieszkanie tam, jest Lanzarote. Ta zdominowana przez wulkany wyspa, kryje w sobie wiele tajemnic i najbardziej wyróżnia się spośród pozostałych Wysp Kanaryjskich. Być może na Lanzarote nie ma wiele spektakularnych plaż, ale dla kogoś kto chce traktować ją jak swój drugi hiszpański dom, to właśnie może być jej zaletą, ponieważ będzie to umożliwiało większą prywatność i mniejszy natłok turystów w sezonie. Nie znaczy to jednak, że na Lanzarote nie ma pięknych plaż, jedną z najbardziej magicznych jest Playa del Papagayo. To jedna z dziewiczych plaż położona na południowym krańcu wyspy, w obszarze chronionym Los Ajaches. Plażę charakteryzuje biały piasek, 120 metrowa linia brzegowa oraz woda mieniąca się odcieniami intensywnego turkusu. Życie na Lanzarote oznacza życie na brzegu Oceanu Atlantyckiego oraz radość płynącą z bezpieczeństwa i bliskości wszystkiego, co do życia potrzebne. Ze względu na niedaleką odległość od Afryki, na Lanzarote lata są ciepłe, słoneczne, z wysokimi temperaturami oraz stałą bryzą dzięki podmuchom znad Sahary. Zimy są równie tropikalne, acz chłodniejsze, natomiast opady są bardzo znikome. Wyspa ta może poszczycić się bliskością natury, a nawet tym, że została uznana przez UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Wyspa jest rajem dla miłośników pieszych wędrówek, dostępnych jest wiele szlaków z pięknymi punktami widokowymi. Mimo że średnia płaca nie jest tam zbyt wysoka, niższa niż na kontynencie, to ogólne koszty życia na Lanzarote nie uchodzą za wysokie. Można tutaj znaleźć naprawdę atrakcyjne nieruchomości, w dobrych cenach, i korzystać z zalet, które daje ta wyspa swoim mieszkańcom.

Kolejną idealną wyspą do zamieszkania i zakupu nieruchomości jest Teneryfa. To największa oraz najbardziej zaludniona z Wysp Kanaryjskich, dodatkowo ma renomę najlepszej Wyspy Kanaryjskiej, jeśli planuje się wyjazd z dziećmi. Dostępne tu parki tematyczne, np. Loro Parque, czy Forestal Park dostarczą dzieciom niezapomnianych wrażeń.  Rodzinnemu przebywaniu na łonie natury sprzyjają publiczne place zabaw oraz dostępne w wielu miejscach obszary rekreacyjne ze stołami piknikowymi i kamiennymi grillami. Tutaj można odnaleźć spokój i odpoczynek, nie zapominając też o zobaczeniu tego, co na Teneryfie najbardziej znane. Najmocniej polecanym miejscem jest Park Narodowy Teide, który został okrzyknięty najlepszym miejscem na świecie do oglądania gwiazd. Nie można, będąc na Teneryfie, nie zobaczyć najwyższego szczytu całej Hiszpanii, leżącego ponad 3700 m n.p.m., el Teide. Teneryfa to również idealna wyspa na spacery na łonie natury i perfekcyjne miejsce do podziwiania przyrody, ale i jedna z najlepszych wysp, spośród Wysp Kanaryjskich, dla osób lubiących ciekawe życie nocne. Na Teneryfie nie zabraknie barów, klubów, czy dyskotek, a miejsce nazywane „stolicą imprezy” jest Playa de las Américas, gdzie każdy znajdzie rozrywkę dopasowaną do swoich potrzeb.  Mówiąc o plażach, jedną z najbardziej magicznych plaż jest La Tejita, która ze swoim ciemnym piaskiem z kontrastującymi z nim krystalicznie przejrzystymi wodami tworzy niesamowity krajobraz stworzony przez naturę. Na jednym z jej krańców znaleźć można „Montaña Roja”, tzw. czerwoną górę; niewielki wulkan, który wraz z zachodzącym słońcem tworzy przepiękny widok. Tutejsi mieszkańcy są bardzo otwarci, dbają też o pielęgnowanie tradycji, podczas niektórych świąt dumnie noszą ludowe stroje, a często ozdabiają nimi także swoje kozy lub woły. W roku 2012, magazyn „The Guardian” uznał Teneryfę za jedno z pięciu najlepszych miejsc do życia i do dzisiejszego dnia, wiele osób zgadza się z tym stwierdzeniem i decyduje się na przeprowadzkę na Teneryfę.

Ostatnią w kolejności, ale nie w znaczeniu jest Fuerteventura. Jest to druga co do wielkości Wyspa Kanaryjska, leżąca najbliżej wybrzeża afrykańskiego. Ze względu na swoje bogactwo naturalne została wciągnięta na listę UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Ludzie, którzy decydują się na zamieszkanie na Fuerteventurze szukają spokoju i wyjątkowych przestrzeni, którymi mogą się cieszyć. Dobry klimat, ładna pogoda, zarówno latem jak i zimą, zachęcają do zakupienia tam nieruchomości i cieszenia się pięknem tej wyspy na co dzień. Fuerteventurę można nazwać rajem dla miłośników plaż z krystalicznie czystymi wodami, gdzie większość z nich należy do najpiękniejszych plaż na archipelagu. Dodatkowo, dla amatorów sportu, można tam trafić na idealne powiewy wiatru do surfowania lub skorzystać z wielu tras rowerowych ciągnących się wzdłuż wybrzeża, co zapewnia atrakcyjne widoki. Do ciekawych turystycznie miejsc można z powodzeniem dołączyć wydmy z Parku Narodowego Corralejo, piękne miasteczko Betancuria, czy trasę Calderón Hondo. Godnym polecenia jest również malownicze miasteczko Ajuy, z piękną wulkaniczną plażą, gdzie królują piękne zachody słońca. Co więcej, w Corralejo, znajduje się jedyny park wodny na wyspie, Acua Water Park. Ciekawym doświadczeniem może też być rejs statkiem ze szklanym dnem, podczas którego można podziwiać fascynujące podwodne życie Fuerteventury. Na Fuerteventurze nie ma zbyt dużej populacji, dzięki czemu nigdy nie ma tam przesadnych tłumów. Może to stanowić wielką zachętę dla potencjalnych, nowych mieszkańców wyspy. Koszty życia na Fuerteventurze są bardzo przystępne, a ceny nieruchomości o wiele bardziej atrakcyjne niż w jakimkolwiek innym mieście na półwyspie.

Reasumując, jeśli ktoś myśli o zakupie nieruchomości w miejscu, gdzie przez cały rok można cieszyć się długimi, słonecznymi dniami, niemal bezchmurnym niebem oraz łagodnymi temperaturami, można śmiało brać pod uwagę wybór którejś z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Dziewicza przyroda, wulkaniczne krajobrazy, regionalna kuchnia, to tylko skromny wstęp do bogactwa, które mogą zaproponować Wyspy Kanaryjskie. Decyzja, na którą z nich padnie wybór, zależy już od tego, która najbardziej skradnie serce kupującego.