Facebook logo

2015-03-16 Przełom na rynku nieruchomości

Zdjecie glówne

Przełom na hiszpańskim rynku nieruchomość nastąpił w 2014 roku. W 2015 roku obserwujemy tendencje wzrostów, zarówno jeśli chodzi o cenę nieruchomości, jak i liczbę zawieranych transakcji nawet w stosunku do 2014 roku.


Jakkolwiek zima na Costa del Sol na przełomie 2014/2015 była jedną z najzimniejszych od 10 lat, dane z rynku z pewnością dodadzą animuszu nie tylko Hiszpanom, ale i obcokrajowców, którzy myślą o nabyciu drugiej nieruchomości w tym kraju. Według oficjalnych danych, liczba przyznanych hipotek w samej Andaluzji wzrosła o 25 procent w 2015 roku w stosunku do ubiegłego roku, co jest tym samym kontynuacją tendencji wzrostowej utrzymującej się mniej więcej od połowy 2014 roku. Pierwszy odczuwalny skok odnotowano w listopadzie ubiegłego roku, kiedy przyznano 14500 kredytów hipotecznych w całej Hiszpanii - miesięczny wzrost o 14,2 proc.

 


Na stronie internetowej Rightmove Overseas – wiodącym portalu na temat rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii – można przeczytać, że wzrost przyznanych hipotek wyniósł o 72% więcej w styczniu w stosunku do grudnia zeszłego roku, co sugeruje, że coraz więcej Brytyjczyków chcąc skorzystać z silnego funta, decyduje się ponownie na zakup nieruchomości w Hiszpanii.Według Rightmove, najbardziej poszukiwaną rzez Brytyjczyków destynacją w Europie pozostaje Hiszpania, a następnie Francja, USA, Portugalia i Włochy. Badanie przeprowadzone przez Rightmove pokazało się, że 37% Brytyjczyków zamierza nabyć dom w Hiszpanii, 23% zaś wybiera Francję.
„Ma się wrażenie, że ceny nieruchomości w niektórych ulubionych krajach drugich rezydencji, takich jak Hiszpania, Francja i Włochy, ze względu na spadek o 30-40% (bańka spekulacyjna z 2008 roku), obecnie stały się przyczyną większego zainteresowania ze strony kupujących – stwierdziła Kate Everett-Allen , jedna z czołowych reasercherów rynku nieruchomości, cytując za The Guardian.Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości wszystkich krajów Morza Śródziemnego niewielki spadek nadal jest zauważalny. Jednak, jak pokazują ostatnie doniesienia a Hiszpanii, istnieją duże różnice regionalne na tym tle, tendencje cenowe w każdym z tych krajów kształtują się nieco inaczej, a na Costa del Sol można nawet obserwować nieznaczny wzrost cen nieruchomości w ostatnich miesiącach.


Jednoznacznie trzeba stwierdzić, że ceny ustabilizowały się, rynek podniósł się z upadku, więc inwestowanie w nieruchomości za granicą dla brytyjskich rodzin, które pragną zmienić swój styl życia, jest na powrót dobrą lokatą kapitału. Dodatkowo bezsprzeczna pozostaje infrastruktura zbudowana przez lata wokół obsługi transakcji na rynku nieruchomości, co dodatkowo stanowi atut oraz pomoc przy załatwianiu spraw bieżących w Hiszpanii.


„Liczba osób wybierająca się na wyjazdy rekonesansowe stale rośnie i dobrze wróży na wiosnę", dodał Everett-Allen, który podkreślił ponadto, że Wielkanoc to od zawsze dobry czas do inwestowania na hiszpańskim rynku nieruchomości.