Atrakcyjność hiszpańskiego rynku nieruchomości wśród obcokrajowców

Hiszpania jest obecnie jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych i mieszkaniowych na świecie.

18.04.2023

Hiszpania jest obecnie jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych i mieszkaniowych na świecie. To, czego ludzie potrzebują i szukają, tam znajdują. Klimat, morze, słońce, jedzenie, kultura, ludzie w Hiszpanii przyciągają przyjezdnych z całego świata pozostawiając inne kraje basenu Morza Śródziemnego daleko w tyle. Jakie są ulubione miejsca obcokrajowców, którzy decydują się kupić nieruchomość w Hiszpanii? Sprawdzamy! 

Dane za 2022 rok, opublikowane niedawno przez Colegio de Registradores, wskazują, że całkowita ilość transakcji sprzedanych nieruchomości na terenie Hiszpanii do jakiej doszło w zeszłym roku to 646 200, czyli 14,5% więcej niż w roku poprzednim. Co ciekawe to fakt, że aż 13,75% nieruchomości w Hiszpanii zostało zakupionych przez obcokrajowców. Ustawia to nowy, najwyższy w historii wynik. W czołówce, niezmiennie, pozostają Brytyjczycy, Niemcy oraz Francuzi, jednak udział Polaków jest zaskakujący. Polacy kupili o 160% więcej nieruchomości niż w 2021 r. zajmując tym samym pierwsze miejsce w czołówce Państw, które najbardziej zwiększyły swój udział w rynku. Polacy kupili prawie 3 000 nieruchomości, głównie na wybrzeżach Costa del Sol i Costa Blanca.

Ranking najbardziej pożądanych miejsc wygląda następująco: na Balearach (Majorka, Ibiza, Minorka) ponad jedna trzecia, 34,38%, nieruchomości została zakupiona przez obcokrajowców. Na Wyspach Kanaryjskich udział obcokrajowców w zakupie nieruchomości wyniósł 28,60%, a we Wspólnocie Walencji 26,82%. Na dalszych miejscach znalazły się tereny Murcji (19,09%), Andaluzji (15,03%) i Katalonii (13,56%).

Szczególnie na tle innych prowincji wyróżnia się Alicante (Costa Blanca), gdzie 41,75% zakupów dokonują obcokrajowcy, wyprzedzając prowincję Santa Cruz de Tenerife (34,95%) na Wyspach Kanaryjskich.

Oczywiście, miasta oddalone od linii brzegowej cieszą się nieporównywalnie mniejszym zainteresowaniem. W Madrycie, na przykład, udział obcokrajowców w zakupie nieruchomości stanowi ledwo 5% całości.