Plaże w okolicach Kadyksu

Wieloletnia obecność CASA EN SOL w Hiszpanii pozwoliła objęcie całego śródziemnomorskiego wybrzeża na Półwyspie Iberyjskim naszą ofertą.

04.05.2023

Wieloletnia obecność CASA EN SOL w Hiszpanii pozwoliła objęcie całego śródziemnomorskiego wybrzeża na Półwyspie Iberyjskim naszą ofertą. Teraz zrobiliśmy następny krok. Minęliśmy Gibraltar i jesteśmy już na południowym wybrzeżu atlantyckim Hiszpanii, czyli na Costa de la Luz i w przepięknym, historycznym Kadyksie.

Wybrzeże Światła leży w zachodniej części Andaluzji i obejmuje tereny od portu w Algeciras aż do słynnego kurortu Isla Canela (prowincja Huelva) przy granicy z Portugalią. To, co znacząco wyróżnia ten pas nadmorski spośród pozostałych wybrzeży w tej części Hiszpanii to z pewnością piękne, wyjątkowo szerokie plaże słynące z drobnego piasku o złocistym kolorze. Nie licząc rejonu Huelva, sama prowincja Kadyks szczyci się aż 260 kilometrami linii brzegowej, z czego 138 kilometrów to zapierające dech w piersiach zatoczki, wysepki i rozległe, naturalne, piaszczyste plaże, które ukształtował Atlantyk, a nie ręka człowieka. Zapraszamy do podróży po niezwykłych plażach Costa de la Luz w okolicach Kadyksu i sąsiedniego, kultowego miasta Jerez de la Frontera.

Playa la Caleta
Plaża, z której najbardziej słynie Kadyks zlokalizowana jest w najstarszej części miasta, pomiędzy dwiema morskimi fortecami Castillo de Santa Catalina i Castillo de San Sebastián. To kameralna i ciesząca się rodzinną atmosferą plaża, której ponad 500 metrowy pas drobnego, złotego piasku zaprasza nie tylko do odpoczynku, ale również do uroczych spacerów w niesamowitej scenerii. Plaża określana jest również mianem “kinowej” nie tylko dlatego, że nakręcono tam sceny do wielu hiszpańskich i międzynarodowych filmów.

Playa la Cortadura
Prawie 4 kilometry naturalnej plaży o złotym piasku i krystalicznej wodzie w Kadyksie. To istny raj dla amatorów sportów wodnych - można tu uprawiać stand up paddle, kitesurf lub windsurfing. Dodatkowo dla tych, którzy chcieliby dopiero spróbować swoich sił w tego typu sportach, znajduje się tu jedna z najlepszych szkół surfingu w prowincji. Plaża słynie ze spektakularnych zachodów słońca, które można podziwiać nawet ze funkcjonujących tam licznie barów.

Playa de Camposoto
Przepiękna plaża w San Fernando charakteryzująca się ogromną różnorodnością krajobrazów, jest jedną z najdłuższych plaż w Andaluzji i prowincji Kadyks. Znajdziemy tu imponujący zespół wydm czy wysepkę Sancti Petri, z piękną rafą i zamkiem. Plaża oferuje wiele ścieżek dla spacerowiczów oraz bogatą ofertę gastronomiczną. W restauracjach będziesz mógł skosztować nie tylko najświeższe ryby i owoce morza, ale również słynne, smażone danie z ukwiału morskiego o nazwie „ortiguilla”, które jest lokalnym przysmakiem.

Playa la Barrosa
Ogromna plaża w Chiclana o drobnym, złotym i czystym piasku jest jedną z najczęściej odwiedzanych hiszpańskich plaż. Rozciągnięta na długość 8 km oferuje wiele miejsc, w których można rozkoszować się widokami na ocean, oddychać świeżym powietrzem czy korzystać z okazałej oferty turystycznej. Została wyróżniona „Błękitną Flagą” za wysoki poziom bezpieczeństwa oraz czystości. Bary plażowe oferują nie tylko kulinarną rozkosz, ale także wypoczynek na balijskich łóżkach, hamakach czy rozrywkę przy muzyce na żywo.

Playa de Bajo de Guía
Ta plaża miejska położona u ujścia rzeki Gwadalkiwir do Atlantyku. Pomimo, że piasek na niej nie jest tak złoty, jak w przypadku pozostałych plaż, to nadal przyciąga wielu zainteresowanych. Powodem jej stałej popularności jest bliskość lokali gastronomicznych, gdzie można zjeść dobrą, smażoną rybę czy świeże owoce morza, a wieczorem napić się pysznego drinka w jednym z barów, jednocześnie podziwiając spektakularne zachody słońca czy interesujące pejzaże Parku Narodowego Doñana, który zaczyna się po drugiej stronie ujścia rzeki.

Playa de la Calzada
Również położona u ujścia Gwadalkiwiru do Atlantyku rozległa plaża o długości około 3 km charakteryzująca się ciepłymi wodami, w których nie występują fale, wiry czy prądy morskie. Znajduje się w Sanlúcar de Barrameda, pomiędzy dwoma innymi plażami: La de Bajo de Guía i Las Piletas. Amatorzy żagli będą mogli zapisać się do klubu żeglarskiego, a Ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tą formą sportu, do szkoły żeglarskiej, które znajdują się nieopodal plaży. Dodatkowo, każdego roku latem na plaży odbywają się wyścigi konne, stąd jej przydomek "hipodrom".

Playa de las Piletas y La Jara
Imponujące krajobrazy majestatycznych wydm, drobny piasek i spokojne wody plaży La Jara, znajdującej się w Sanlúcar de Barrameda, jest idealną oazą dla miłośników przyrody oraz dla wszystkich ceniących sobie wypoczynek w pięknej, nadmorskiej scenerii. Jej krajobraz tworzą piękne wydmy sąsiadujące z zagajnikiem sosnowym oraz znajdująca się po drugiej stronie ujścia rzeki niesamowita roślinność przybrzeżna Parku Narodowego Doñana. Playa de las Piletas to mała zatoczka z naturalnym falochronem ze skał morskich, osadzona na tle Parku Doñana.

Playa Cruz del Mar
Niewielka, urocza plaża w Chipiona, która znajduje się w pobliżu jednej tętniących życiem dzielnic, niedaleko klimatycznej latarni morskiej, pośród uroczych zatoczek rybackich. Dzięki jej spokojnym i czystym wodom jest to idealne miejsce na kąpiel. Pobliska promenada zaprasza do nadmorskich spacerów czy rozkoszowania się widokami Atlantyku przy orzeźwiającym drinku w jednym ze znajdujących się tam barów.

Playa de Regla
Złote piaski i błękitna woda sprawiają, że Playa de Regla jest jedną z najważniejszych plaż w Andaluzji, oraz bez wątpienia, jedną z wizytówek Chipiony. Słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych ze względu na wysoką zawartość jodu i minerałów w jej wodach. Jest to jedna z ulubionych plaż dla rodzin, zarówno ze względu na bezpieczeństwo jej wód, jak i ilość i jakość usług, które oferuje.

Playa de las Tres Piedras
Ta plaża znajduje się na południe od Chipiony i jest jedną z najdłuższych i najspokojniejszych w okolicy. Idealne miejsce do korzystania ze wspaniałego klimatu wybrzeża atlantyckiego Hiszpanii. Podczas odpływu można podziwiać zatoczki rybackie, w których można zobaczyć kraby, krewetki i inne gatunki lokalnej fauny morskiej. To również idealne miejsce dla miłośników surfingu, windsurfingu i kitesurfingu.

Playa la Ballena
Plaża ta jest bardzo atrakcyjna pod względem walorów przyrodniczych i znajduje się w sąsiedztwie kompleksu turystycznego ,,Costa Ballena” z dużymi, zielonymi terenami, szeroką gamą możliwości spędzania wolnego czasu, polem golfowym i obiektami sportowymi. To rewelacyjne miejsce nie tylko do odwiedzenia w okresie letnim, ale również w okresie zimowym idealnym do spacerów czy wypoczynku pośród naturalnego, dzikiego krajobrazu.

Playa de Vistahermosa, Las Redes
Plaża Las Redes zlokalizowana jest w obszarze innej, ogromnej plaży – Vistahermosa, nazywanej również Santa Catalina, która ma około 3 kilometrów długości. Znajduje się w pięknej nadmorskiej miejscowości El Puerto de Santa María. Plaża Santa Catalina jest, wraz z plażą Valdelagrana, najdłuższą plażą na wybrzeżu i jest jedną z najpiękniejszych plaż w El Puerto. Jest podzielona na kilka obszarów, Las Redes to jeden z nich, pozostałe to El Cangrejo Rojo, El Ancla i El Buzo.

Playa de Valdelagrana
Cudowna, rodzinna plaża w El Puerto de Santa María o długości 2070 metrów, znajdująca się na lewym brzegu rzeki Guadalete. Zawdzięcza swój urok nie tylko złotemu piaskowi, ale też klimatycznej promenadzie pełnej barów, restauracji i najróżniejszych sklepów. Uważana jest za wizytówkę miasta Jerez, które znajduje się odległości 15 kilometrów. Ogromną jej zaletą jest dostępność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, dzięki specjalnym kładkom, które zostały zainstalowane wzdłuż plaży.

Wszystkie opisane powyżej plaże to zaledwie część Costa de la Luz. Znajdują się one bowiem w bliskim sąsiedztwie klimatycznego Jerez de la Frontera i stolicy prowincji, czyli Kadyksu. Jeśli jednak jesteś chętny na dłuższą wyprawę w poszukiwaniu nadmorskich skarbów południowego atlantyckiego wybrzeża Hiszpanii, polecamy plaże Conil, El Palmar, Viajer Costa, Caños de Meca, Barbate, Zahara de los Atunes, Bolonia czy Tarifa. Wszystkie bowiem charakteryzują się wspaniałym, naturalnym krajobrazem, krystalicznymi wodami, imponującymi wydmami i złotym piaskiem, które na pewno cię nie rozczarują.