Prowincja Girona, nowe miejsce w Katalonii w naszej ofercie

CASA EN SOL realizując unikalną strategię objęcia całej Hiszpanii swoją ofertą znów poszerzyła firmową mapę nieruchomości o rejon północnej Katalonii.

30.05.2023

CASA EN SOL realizując unikalną strategię objęcia całej Hiszpanii swoją ofertą znów poszerzyła firmową mapę nieruchomości o rejon północnej Katalonii. Razem z naszym partnerem w prowincji Girona - Gènion Immobles oferujemy domy, wille i inne sprawdzone przez naszych specjalistów nieruchomości w tej części Costa Brava. Jest to dla nas szczególny powód do dumy, bowiem prowincja Girona to jeden z najpiękniejszych obszarów Hiszpanii, gdzie dawna kultura w wyjątkowy sposób łączy się ze współczesnością. 

Girona to miasto z bardzo bogatą historią, której początek sięga I w. p.n.e. Dzięki dobrze zachowanym zabytkom architektury romańskiej i gotyckiej jest nazywana miastem średniowiecznym. Będąc na miejscu naprawdę warto udać się szlakiem dawnych ulic i zobaczyć: miejskie mury z IX w., zabudowę starego miasta, Barri Vell, wspaniałą katedrę z najszerszą nawą główną na świecie, bazylikę Sant Feliu, zrekonstruowane XII wieczne łaźnie arabskie, dzielnicę żydowską i klasztory Sant Daniel Monastery, Sant Pere de Galligants czy Sant Daniel.

Niezwykły klimat miasta sprawia, że często staje się ono scenerią filmową dla produkcji historycznych, takich jak np. ekranizacja powieści Patricka Süskinda „Pachnidło” czy niektórych odcinków kultowej serii „Gra o tron”.

Prawdopodobnie dwoma najbardziej charakterystycznymi elementami Girony, znanymi z licznych pocztówek, są domy nad rzeką Onyar oraz monument Cul de la Lleona. Pierwsze to szereg urokliwych budynków ustawionych wzdłuż kanału rzeki przebiegającej przez miasto, których fasady mienią się różnymi odcieniami pasteli. Doskonałe ujęcie tej malowniczej architektury zrobimy z kontrastującego z otoczeniem mostu-kratownicy, Pont de les Peixateries Velles, autorstwa Gustawa Eiffela, architekta wieży Eiffela w Paryżu. 

Drugim elementem, symbolem miasta jest lwica — Cul de la Lleona, co oznacza dokładnie tyłek lwicy. Oryginalna rzeźba z XII wieku przedstawia wspinające się zwierzę przedstawione w wymyślnej pozie u szczytu kolumny. Tułów lwicy jest obły, a głowa przekręcona w bok. Spoglądając na nią od dołu, rzeczywiście rzuci się nam w oczy jej zadek. Zgodnie z legendą należy go poklepać lub pocałować na szczęście.

Wspominając artystyczne oblicze Girony nie sposób pominąć obecności jednego z najznakomitszych i najbardziej znanych na świecie artystów, Salvadora Dalí, który urodził się w sąsiednim mieście Figueres, w prowincji Girona, gdzie dziś znajduje się bardzo oryginalne muzeum artysty — jeden z trzech obowiązkowych przystanków w okolicy dla miłośników sztuki (pozostałe to dom artysty w Cadaqués i zamek Gala Dalí w Púbol). 

Budynek, uznawany z najwybitniejsze dzieło architektury surrealistycznej, dominuje nad linią brzegową Costa Brava. Składa się z imponującej bryły zwieńczonej różnymi elementami, m.in. szklaną kopułą i rzędem gigantycznych jaj. W środku wypełnia go równie monumentalna aranżacja wzbogacona o dzieła samego Mistrza ze wszystkich okresów twórczości. 

Współczesne oblicze Girony to również znakomita gastronomia - haute cuisine w najlepszym wydaniu. W prowincji Girony, w niewielkiej miejscowości liczącej zaledwie ok. 15.000 mieszkańców, oddalonej od miasta o 50 km, Roses, mieściła się jedna z najbardziej znanych restauracji na świecie. Działające na wzniesieniu przy samym brzegu wybrzeża od 1964 r. kultowe El Bulli to znakomita część historii światowej gastronomii. Miejsce ustanowiło rekord zdobywając tytuł najlepszej restauracji na świecie aż pięciokrotnie. Kuchnia, której szefem od 1987 r. był Ferran Adrià, już w 1997 r. została wyróżniona najważniejszym możliwym wyróżnieniem w kulinarnym świecie, czyli trzema gwiazdkami Michelin. Rezerwacje były przyjmowane tylko jednego dnia w ciągu całego roku! 

Restauracja została zamknięta w 2011 r., aby pojawić się w nowej odsłonie, jako centrum kulinarne, do czego niestety jeszcze nie doszło. Obecnie pochodzący z Katalonii Adrià uznawany za jednego z najlepszych szefów kuchni na świecie, pracuje nad otwarciem El Bulli jako muzeum. 

Drugim najsławniejszym adresem kulinarnym Girony jest działająca od 1986 r. do dziś restauracja znajdująca się w samym sercu średniowiecznego miasta, El Celler de Can Roca. Założona przez trzech braci Roca także została wyróżniona trzema gwiazdkami Michelin i aż czterokrotnie zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata magazynu „Restaurant”. Serwowane tam tradycyjne dania kuchni katalońskiej w nowoczesnej odsłonie mogą posmakować tylko nieliczni. Na stolik w restauracji czeka się około dwóch lat. 
 
Dzięki naszej współpracy ze sprawdzoną, wiodącą na lokalnym rynku nieruchomości agencją Gènion Immobles w ofercie CASA EN SOL znajdzie się szeroki wybór zarówno apartamentów, jak i domów w zabudowie szeregowej i wolnostojących rezydencji z całego terenu prowincji Girony dopasowanych do różnych potrzeb i oczekiwań naszych Klientów. Wśród nich są propozycje zlokalizowane w samym Barri Vell czy tez nieruchomości zlokalizowane na zapierającej dech w piersiach linii brzegowej Costa Brava.