Apartamenty nad morzem w Hiszpanii - to jest dobry moment na zakup

Hiszpania z dominującym subtropikalnym klimatem oraz rozległym wybrzeżem Morza Śródziemnomorskiego i Oceanu Atlantyckiego to kraj stworzony dla turystyki.

03.05.2018

Hiszpania z dominującym subtropikalnym klimatem oraz rozległym wybrzeżem Morza Śródziemnomorskiego i Oceanu Atlantyckiego - to kraj stworzony dla turystyki i rekreacji. Nie dziwi zatem fakt, że wielu z nas wybiera tę właśnie destynację na swoje wakacyjne wyjazdy. Coraz liczniejsza jest również grupa osób, która poważnie myśli o kupnie apartamentu w Hiszpanii. Teraz jest dobry moment na tego typu transakcję. Zanim pojawi się odpowiedź na to pytanie, zastanówmy się dlaczego wybrać rynek nieruchomości w Hiszpanii?

Hiszpania to kraj z przyjaznym do życia klimatem, w którym zimy przypominają polską wiosnę, a słońce świeci tutaj nawet przez ponad 320 dni w roku. Długie, malownicze wybrzeża są idealnym miejscem do wypoczynku, zarówno biernego (plażowanie), jak i aktywnego (rozmaite sporty wodne). Na słoneczny urlop możemy więc udać się do Hiszpanii o dowolnej porze roku, nawet podczas październikowej słoty, przerwy świąteczno-noworocznej, zimowych ferii czy długiego majowego weekendu. Ponadto w Hiszpanii czekają na nas przyjaźnie nastawieni ludzie, doskonałe jedzienie oraz rozbudowana i świetnie utrzymana infrastruktura drogowa, ułatwiająca szybkie i bezpieczne dotarcie do większości miejscowości. Inwestycja w nieruchomość wakacyjną - dom lub apartament w Hiszpanii - wiąże się z pewnością z nieco większymi kosztami, niż adekwatne rozwiązanie na rynku rodzimym, np.: na Mazurach czy nad Bałtykiem. Jednak w przypadku Polski z takiej nieruchomości będziemy korzystać najczęściej przez 3 - 4 miesiące w roku, podczas gdy słoneczne wakacje w Hiszpanii mogą trwać cały rok.

Dlaczego teraz? Obecnie jest doskonały moment na zakup nieruchomości w Hiszpanii z kilku powodów. Po pierwsze ceny domów i apartamentów wciąż utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie (zdecydowanie spadły po kryzysie z lat 2008-2011). Jednocześnie na rynku pierwotnym jest duża konkurencja, szybko powstają nowe, eleganckie i nowoczesne apartamentowce, co również zmusza deweloperów do utrzymywania przystępnych dla inwestorów cen. Ponadto w Hiszpanii dość łatwo przyjdzie nam uzyskanie kredytu hipotecznego na inwestycję (najczęściej na około 60% wartości nieruchomości, z oprocentowaniem oscylującym w granicach 2-2,5% w skali roku). Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii możemy skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą nam nie tylko w wyborze optymalnie dopasowanej do naszych potrzeb i oczekiwań nieruchomości, ale również wesprą na każdym etapie załatwiania wszelkich formalności związanych z kupnem domu lub mieszkania, a także zaopiekują się nieruchomością po zakupie.

Co zyskam kupując apartament w Hiszpanii? Dom lub apartament w Hiszpanii to idealne miejsce na wypoczynek, które możemy odwiedzać i cieszyć się słońcem niezależnie od pory roku i aktualnej aury w Polsce. To świetna odskocznia od smutnej, polskiej jesieni czy mroźnej zimy oraz dżdżystej wiosny oraz gwarancja udanego letniego urlopu. Ponadto nieruchomość w Hiszpanii może służyć nie tylko nam, ale również naszej bliższej i dalszej rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Domy i apartamenty nad morzem w Hiszpanii to także doskonała inwestycja. Ceny nieruchomości z upływem czasu rosną, dlatego w ten sposób możemy zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją i utratą wartości rodzimej waluty. Dobrze dobrana inwestycja z pewnością po kilku czy kilkunastu latach pozwoli nam zarobić. Ponadto akt własności apartamentu przy plaży to potencjalne źródło dodatkowego dochodu. Wynajmowanie domu lub apartamentu da nam możliwość szybszego spłacenia kredytu hipotecznego, utrzymania nieruchomości w doskonałym stanie bez inwestowania dodatkowych środków oraz zarobienia pieniędzy w stosunkowo prosty sposób.

Jaki region w Hiszpanii wybrać? Hiszpania jest krajem bardzo różnorodnym, w którym każdy znajdzie miejsce idealne dla siebie. Miłośnicy miejskiego życia wybiorą Barcelonę czy luksusowe miejsca na Costa del Sol takie jak: Marbella czy Puerto Banus. Z kolei fani wodnych sportów zdecydują się na okolice Alicante. Pragniemy ciszy, szumu wody, zapierających dech w piersiach widoków oraz typowo wakacyjnej atmosfery? Postawmy na nieruchomość na Majorce. Dla osób ceniących sobie małe, klimatyczne miejscowości, w których jednak absolutnie wszystko mamy pod ręką - sprawdźmy co oferują nam np. Costa Dorada, Costa Calida czy Costa Tropical...

Jakie trudności mogę napotkać podczas transakcji? Trudności mogą pojawić się na każdym etapie transakcji, podobnie jak w przypadku analogicznych transakcji zawieranych na rynku polskim. Od problemów związanych z możnością swobodnego obejrzenia wybranych domów i apartamentów, przez kontakt ze zbywcami (właścicielami nieruchomości) lub deweloperem (w przypadku rynku pierwotnego). Barierą może okazać się nie tylko nieznajomość lub niewystarczająca znajomość języka jednej ze stron transakcji, ale również brak świadomości istnienia znaczących różnic w prawie regulującym obrót nieruchomościami w obu krajach. Wyzwaniem dla klientów indywidualnych może okazać się również znalezienie rzetelnego rzeczoznawcy, doradcy podatkowego oraz wybranie banku, który zaoferuje najlepsze warunki kredytowe. Zdecydowanej większości tych trudności możemy uniknąć, jeśli zdecydujemy się na współpracę z polskim biurem działającym od wielu lat na rynku nieruchomości w Hiszpanii. CASA EN SOL to zespół profesjonalistów w obrocie nieruchomościami, posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Z przyjemnością wspieramy naszych Klientów na każdym etapie poszukiwania, oglądania i zakupu nieruchomości w Hiszpanii oraz dbamy o najwyższy poziom obsługi również w okresie po sfinalizowaniu transakcji.