Góry Śnieżne, czyli hiszpańskie Sierra Nevada

Pasmo górskie Sierra Nevada, położone w górach Betyckich, to bardzo popularny kierunek turystyczny Hiszpanii, nie tylko latem, ale i zimą. To tutaj znajduje się najwyżej poprowadzona droga w Europie, tzw. Droga Trzytysięczników, której nazwa wzięła się od ponad 15 gór o wysokości ponad 3000 m n.p.m. należących to tego pasma górskiego.

26.01.2024

Pasmo górskie Sierra Nevada, położone w górach Betyckich, to bardzo popularny kierunek turystyczny Hiszpanii, nie tylko latem, ale i zimą. To tutaj znajduje się najwyżej poprowadzona droga w Europie, tzw. Droga Trzytysięczników, której nazwa wzięła się od ponad 15 gór o wysokości ponad 3000 m n.p.m. należących to tego pasma górskiego.

Sierra Nevada, latem, to cel wielu wypraw, zarówno pieszych jak i rowerowych. Natomiast zimą, słynie z bardzo rozwiniętego ośrodka narciarskiego oraz wielu tras zjazdowych. Dodatkowo, warto wspomnieć, że jest to najbardziej wysunięty na południe rejon Europy.

Sierra Nevada to masyw górski położony w samym sercu Andaluzji, między prowincjami Almerii i Grenady, który tworzy idealne warunki dla współistnienia ludzi i natury. Jest to najwyższe pasmo kontynentalnej Hiszpanii, a jego najwyższym szczytem jest Mulhacén (3478 m n.p.m.). Szczyt ten to jednocześnie najwyższy szczyt Półwyspu Iberyjskiego, który zaliczany jest do Korony Europy.

Obszar Sierra Nevada został objęty ochroną i zyskał miano Parku Narodowego, którego powierzchnia to ponad 86 ha, co czyni go największym parkiem narodowym w Hiszpanii. Co więcej, w 1986 roku, został wciągnięty na listę UNESCO jako Rezerwat Biosfery.

Strumienie, łąki, lasy, różnorodne piętra roślinności to raj dla miłośników przyrody. Występuje tu ponad 2000 gatunków roślin, z czego 66 endemicznych, a najbardziej charakterystycznymi są fiołki oraz maki. Jeśli chodzi o faunę, żyją tu płazy, gady, ssaki i ptaki, a 80 gatunków to zwierzęta endemiczne. Najczęstszym widokiem, napotykanym przy górskich szlakach, są koziorożce hiszpańskie, które mają swoje siedliska wysoko wśród szczytów.

Botanicznym symbolem Sierra Nevada jest Plantago nivalis, czyli „gwiazda śniegu”, wysokogórska roślina rosnąca na typowo skalistych terenach. Liście tej rośliny nigdy nie wysychają, dlatego też potocznie bywa nazywana „kwiatem wiecznej miłości”.

Jeśli ktoś chciałby skorzystać z uroków Sierra Nevada latem, to jest tu 25 tras pieszych o różnej długości i różnorodnym stopniu zaawansowania. Idealną propozycją na początek będzie jednodniowa wycieczka samochodowa z Grenady połączona z krótką, acz malowniczą trasą trekkingową na Cerrajón (1653m n.p.m.). Długość trasy samochodowej to około 77km, a trekkingowej 6,4km, co pieszo zajmie około 2,5 godziny. Taką wycieczkę można doskonale połączyć ze zwiedzaniem wyjątkowej Grenady, miasta, które słynie z wielu zabytków, ale przede wszystkim z Alhambry, warownego zespołu pałacowego wciągniętego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nie można też zapomnieć, że na tamtych terenach przebywały niegdyś liczne kultury, między innymi, muzułmańska, żydowska i chrześcijańska. Pozostawiły one po sobie liczne relikty historyczne, które można podziwiać do dziś. Odwiedzając miejsca takie jak np. zamek Lanjarón, który zapewni niebywałą podróż w czasie, czy most Tablate, będącego bramą do regionu La Alpujarra.

Jednak masyw Sierra Nevada jest kojarzony przede wszystkim z ośrodkiem sportów zimowych. Do jazdy na nartach, czy snowboardzie do wyboru jest aż 100km świetnie przygotowanych tras oraz 26 wyciągów narciarskich.

Najbardziej popularnym kurortem narciarskim jest tam Pradollano, które znajduje się na wysokości 2100 m n.p.m. W Pradollano dość długi jest okres dostępności zaśnieżonych stoków. Ośrodek ma swoją stronę internetową, gdzie można wyszukać ciekawe promocje na Ski passes, obejrzeć dostępne atrakcje, czy przeanalizować trasy, a nawet przyjrzeć się im dzięki dostępowi do kamer wideo umieszczonych na stokach. Dużym plusem tej strony internetowej jest aktualizowana prognoza pogody, która zawiera nie tylko temperaturę i prędkość wiatru, ale i widoczność na stokach, tak istotną dla bezpieczeństwa zjeżdżających, ale i dla samego podziwiania widoków. W pogodne dni, ze szczytu, można zobaczyć nawet Maroko.

Ośrodek narciarski Sierra Nevada, dawniej był nazywany Solynieve. Z języka hiszpańskiego tę nazwę tłumaczy się jako słońce (sol) i śnieg (nieve), co doskonale obrazuje jakie warunki panują zimą na stokach narciarskich tego masywu górskiego. Ośrodek oferuje bardzo  dobre usługi w zakresie uprawiania sportów zimowych, ale również inne możliwości, takie jak kuligi zaprzęgane przez nordyckie psy, snowpark, czy park rekreacyjny. Z ciekawostek można jeszcze powiedzieć, że ośrodek ten był gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w 1996 roku, a później był nawet kandydatem do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Natomiast w 2013 był gospodarzem finału Pucharu Świata w Snowboardzie i Freestyle’u.

Sierra Nevada to nie tylko miejsce do obcowania z naturą, uprawiania sportów letnich, czy zimowych. To magiczne miejsce, które z jednej strony napawa energią, a z drugiej wprowadza w życie niesamowity spokój i harmonię.