Hiszpańska Loteria Świąteczna - El Gordo

Co oprócz Świąt Bożego Narodzenia może w grudniu wywołać wśród Hiszpanów bardzo silne emocje? Z pewnością jest to hiszpańska loteria świąteczna, która ma miejsce co roku, 22 grudnia w Madrycie. Oficjalna nazwa to El Sorteo Extraordinario de Navidad albo Lotería de Navidad, natomiast wszyscy używają jej obiegowej nazwy - El Gordo (dosłownie gruby, tłusty).

18.12.2023

Co oprócz Świąt Bożego Narodzenia może w grudniu wywołać wśród Hiszpanów bardzo silne emocje? Z pewnością jest to hiszpańska loteria świąteczna, która ma miejsce co roku, 22 grudnia w Madrycie. Oficjalna nazwa to El Sorteo Extraordinario de Navidad albo Lotería de Navidad, natomiast wszyscy używają jej obiegowej nazwy - El Gordo (dosłownie gruby, tłusty).

Hiszpańska loteria El Gordo jest największą tego typu loterią na świecie, a jej przebiegu nie przerwała nawet hiszpańska wojna domowa, czy późniejszy reżim generała Francisco Franco. Dzięki temu jest drugą najdłużej organizowaną loterią na świecie, która trwale zapisała się jako element hiszpańskiej tradycji.

Na czym polega oryginalność tej loterii? Na pierwszy rzut oka jej zasady mogą wydawać się skomplikowane. Przede wszystkim, należy pamiętać, że aby wziąć udział w loterii trzeba mieć ukończone 18 lat. Jeden kupon loterii El Gordo kosztuje 200 euro, a na każdym kuponie widnieje dziesięć pięciocyfrowych numerów. Popularność loterii powoduje, że trzeba wielokrotnie drukować każdy kupon w kilku seriach.

Z racji tego, że koszt całego kuponu jest dość wysoki można kupić tzw. „dziesiątki”, (z hiszp. décimo), czyli jeden numer z kuponu. Wtedy jego cena to jedynie 20 euro, ale co za tym idzie, jeśli kupon okaże się zwycięski to dostaje się tylko 10% nagrody. Wśród Hiszpanów popularnym jest obdarowywanie, czy dzielenie się décimos z rodziną lub przyjaciółmi.

Samo losowanie odbywa się 22 grudnia w Madrycie i jest organizowane przez państwowe przedsiębiorstwo Loterías y Apuestas del Estado należące do hiszpańskiego Ministerstwa Finansów i Administracji. Jednak ze względu na ogromną popularność i tłumy ludzi, które pragną być naocznymi świadkami tego ważnego wydarzenia, losowanie przeniesiono do miejsc, które są wstanie pomieścić większą publikę, jak np. Teatr Wielki.

Losowanie szczęśliwych piłeczek, z przypisanymi do nich numerami, odbywa się z pomocą uczniów ze szkoły San Ildefonso, którzy głośno wyśpiewują wylosowane numery w rytm, określonej od lat, melodii. Uczniowie przygotowują się do tego przez cały rok. Warto zauważyć, że do 1984 roku w losowaniu uczestniczyli jedynie chłopcy, a dopiero później do wzięcia udziału zostały dopuszczone również dziewczęta.  

W losowaniu wykorzystuje się dwa pojemniki w kształcie kul, gdzie w jednym znajduje się 100 000 drewnianych piłeczek z sekwencjami z przedziału 00000 do 99999, a w drugim 1807 piłeczek z nagrodami. Wśród nagród jest 1 piłeczka z nagrodą główną, tzw. El Gordo, po 1 piłeczce z drugą i trzecią nagrodą, 2 z czwartą, 8 z piątą nagrodą i 1794 piłeczek z mniejszymi nagrodami po 1000 euro. Procedura wygląda tak, że jedno dziecko losuje piłeczkę z sekwencją pięciocyfrową, a drugie przypisaną do niej nagrodę. Jako że nagród jest bardzo wiele losowanie trwa kila godzin, a śpiewające dzieci kilkukrotnie się zmieniają. Całe wydarzenie jest transmitowane przez państwowe i prywatne środki masowego przekazu.

Dodatkowo, okres przed samym losowaniem to czas, w którym pojawia się coroczna reklama loterii El Sorteo Extraoridinario de Navidad, która ma widzów poruszyć lub coś im uświadomić, ale przede wszystkim ma zachęcić do nabywania kuponów na loterii. Czasem w reklamach biorą udział znani hiszpańscy aktorzy, czy artyści muzyczni, dzięki którym reklama staje się bardziej atrakcyjna, ale również zdarzają się sytuacje odwrotne, w której na udziale w takowej reklamie korzysta również sam artysta, ponieważ może się wypromować i stać się zauważonym.

Hiszpańska loteria świąteczna jest tak popularna przede wszystkim dlatego, że przewiduje bardzo duży podział nagród wśród graczy. Kupując kupon w loterii świątecznej niemal każdy daje sobie szansę na wygraną. Późniejsze rozdzielenie wygranej pomiędzy wielu uczestników zachęca do wspólnego, hucznego świętowania na ulicach miast. Dla wielu Hiszpanów to właśnie loteria El Gordo rozpoczyna okres świątecznej radości i spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół.