Facebook logo

2015-10-13 Najlepszy sierpień od pięciu lat

Zdjecie glówne

Rynek nieruchomości w Hiszpanii ma za sobą najlepszy od pięciu lat sierpień: sprzedaż wzrosła o 24,2%


Sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii w sierpniu zanotowała największy wzrost od 2010 roku. W bieżącym roku w sierpniu sprzedano 29.369 nieruchomości, co daje wzrost o 24%.  W ten sposób ilość sprzedanych nieruchomości w Hiszpanii stale rośnie od 12 miesięcy, jak podaje Narodowy Instytut Statystyczny (Instituto Nacional de Estadística - INE). Szczególną rolę w tak dobrym wyniku odgrywają nieruchomości z rynku wtórnego, których sprzedaż zdecydowanie przeważa w stosunku do rynku pierwotnego.


Narodowy Instytut Statystyczny zaczerpnął swoje dane z rejestru nieruchomości (hiszpański odpowiednik sądu wieczysto-księgowego w Polsce), który podaje ilość umów sprzedaży nieruchomości zawartych przed notariuszem. Potwierdza się tym samym teza, że 2015 rok jest dla rynku nieruchomości rokiem stabilizacji. Świadczy o tym choćby wynik z sierpnia, który jest najlepszy od 2010 roku.

Rynek nieruchomości w Hiszpani - wykres 

Nieruchomości nabywane na rynku wtórnym znacznie podwyższają przedstawioną statystykę. Tylko w sierpniu stanowią 79,8% (23.428) wszystkich zawieranych transakcji. Z drugiej strony znacznie spadła ilość transakcji zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Po raz pierwszy od 2007 roku – kiedy zaczęto prowadzić tego typu statystyki, sprzedaż nieruchomości nowych nie przekroczyła 6.000 (5.941).


Biorąc pod uwagę poszczególne województwa sprzedaż prezentuje się następująco: Andaluzja (5.984 sprzedanych nieruchomości), Walencja (4.335 sprzedanych nieruchomości), Katalonia (4.286 sprzedanych nieruchomości), Madryt (4.242 sprzedanych nieruchomości) – to regiony z największym odsetkiem sprzedanych jednostek.


Dla Fernando Encinar, dyrektora działu analiz portalu idalista, zapewnia, że "dane statystyczne odzwierciedlają to, o czym mówiliśmy od dawna. Ilość dostępnych na rynku mieszkań, jak również powrót do udzielania kredytów hipotecznych przez banki przyniosły za sobą naturalny wzrost sprzedaży. Mamy do czynienia z procesem stabilizacji rynku nieruchomości, który jednakże nie dotyka wszystkich regionów Hiszpanii równomiernie. Reasumując jest to bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, że rynek nieruchomości się normalizuje po latach wielkiego kryzysu i nadużycia".