PASCUA, czyli Wielkanoc w Hiszpanii

Okres Świąt Wielkanocnych to w Hiszpanii czas wielkich wydarzeń społeczno-religijnych. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że obchody te różnią się od celebrowania, które ma miejsce w Polsce.

02.04.2024

Okres Świąt Wielkanocnych to w Hiszpanii czas wielkich wydarzeń społeczno-religijnych. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że obchody te różnią się od celebrowania, które ma miejsce w Polsce.

W Hiszpanii Wielkanoc, zwana Pascuas lub Semana Santa (hiszp. Święty/Wielki Tydzień), stała się również bardzo popularnym okresem w kalendarzu turystycznym, ponieważ coraz więcej ludzi, którzy chcą poznać niesamowite hiszpańskie tradycje związane z tymi świętami, masowo wybierają się do Hiszpanii.

Jeśli ktoś jest już właścicielem nieruchomości w Hiszpanii, to z pewnością dobrym pomysłem będzie przynajmniej raz zrezygnować ze świętowania Wielkanocy „po polsku” i spróbować jaki smak ma ona w hiszpańskim wydaniu.

Co odróżnia hiszpańskie Pascuas od polskich Świąt Wielkanocnych? Między innymi to, że Hiszpanie nie znają tradycji malowania pisanek, nie chodzą do kościołów na święcenie pokarmów, ani nie przystrajają domów typowymi dla nas kolorowymi ozdobami przywołującymi wiosnę. Hiszpanie nie spędzają też tyle czasu w kuchni ile mają w zwyczaju polskie gospodynie. Oczywiście spotykają się z rodziną, ale znajdują w tym całym natłoku wydarzeń czas na refleksję, czy po prostu odpoczynek.

Czy to znaczy, że hiszpańskie panie nie przygotowują pysznych potraw? Oczywiście, że nie! Jedną z tradycyjnych potraw będą torrijas. Jest to chleb zanurzony w mleku i jajku, usmażony i posypany cukrem. Bardzo przypomina to tosty francuskie, a mówi się, że najlepsze torrijas można skosztować w Kraju Basków. Innym tradycyjnym daniem będą pestiños, czyli chrupiące, smażone na głębokim tłuszczu placki, z anyżem, cukrem i pomarańczą. Nie można zapomnieć też o monas de Pascua, czyli tradycyjnych wielkanocnych ciastach składających się z krążków chlebowych, posypanych kandyzowanymi owocami, co można porównać do naszych drożdżówek.

Obchody Semana Santa rozpoczynają się w Hiszpanii Niedzielą Palmową, tzw. Domingo de Ramos. W Polsce również ten dzień otwiera Wielki Tydzień, natomiast Hiszpanie już wtedy zaczynają prawdziwe świętowanie, między innymi organizują strojne procesje, które przemierzają ulicami miast.

Procesje, organizowane są przez bractwa zwane Cofradías i stanowią bardzo istotny element tradycji świąt Wielkanocnych. Uczestnicy ubierają specjalne stroje z charakterystycznym nakryciem głowy w kształcie stożka. Najtrudniejsza rola w procesji leży po stronie Costaleros, czyli mężczyzn, którzy niosą na swoich barkach ogromną platformę z figurami przedstawiającymi Matkę Boską lub Jezusa w scenach pasyjnych. Platformy te nazywają się pasos i mogą ważyć nawet 1500 kg. Zazwyczaj są one pamiątkowe i mają po wiele lat. Takie przemierzanie miast w formie procesji trwa zwykle kilka godzin i ma na celu upamiętnienie Męki Chrystusa. Przyozdobione kwiatami ulice, zapach kadzidła oraz rozbrzmiewająca muzyka nadają dodatkowego niecodziennego charakteru. Trasy procesji znane są z wyprzedzeniem dzięki czemu gromadzi się tam wielu wiernych oraz turystów, żeby móc uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

Poniedziałek, Wtorek, Środa Wielkanocna to również dni świąteczne i odbywają się wtedy procesje, natomiast nie tak podniosłe. Dalej, w Wielki Czwartek, Jueves Santo, upamiętnia się ostatnią wieczerzę Jezusa z Apostołami, wtedy też odbywa się msza oraz procesje. W Wielki Piątek, Viernes Santo, odbywają się najbardziej podniosłe procesje upamiętniające pojmanie, mękę i ukrzyżowanie Chrystusa. Następnie w Wielką Sobotę, Sábado Santo, w niektórych miastach nie odbywają się procesje, panuje cisza jako wyraz żałoby i czuwania po śmierci Chrystusa, a w nocy z soboty na niedzielę kościoły zapalają świece, które są zapowiedzią Zmartwychwstania Pańskiego. Domingo de Resurrección, czyli Niedziela Zmartwychwstania to najważniejszy dzień obchodów Semana Santa, a procesje mają wtedy charakter radosny.

Te niesamowite widowiska przyciągają ogromne ilości turystów z całego świata. Prawdopodobnie najpopularniejszym miastem do odwiedzenia podczas tych świąt jest Sevilla, gdzie mają miejsce najbardziej wystawne wydarzenia. Warto wspomnieć, że Semana Santa może poszczycić się tym, że zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podniosła atmosfera, spektakularny przebieg i wysoki poziom zaangażowania społeczności hiszpańskiej powodują, że jest coś fascynującego w Semana Santa, co powoduje, że każdy, wierzący, czy niewierzący chce czuć się jego częścią.