Rejestracja
Wyszukiwarka ofert
Oferty z tego wybrzeża

Costa Dorada

Wybierz inne wybrzeże

Nazwę "Costa Brava" (Dzikie Wybrzeże) wymyślił poeta Ferran Agullo podziwiając panoramę wybrzeża ze wzgórza Ermita de Sant Elm nieopodal Sant Feliu de Guixols. Znajduje się tam wykuty w skale napis przypominający genezę tej nazwy. Widok jest naprawdę przepiękny: strome klify, opadające niemal pionowo wprost do morza ciągną się na odcinku wielu kilometrów.

Costa Dorada (pol. Złote Wybrzeże) położone jest w Katalonii w Hiszpanii. Obejmuje pas wybrzeża śródziemnomorskiego między ujściem rzeki Ebro a Barceloną. Łącznie obejmuje obszar 214 km wybrzeża. Stolicą Costa Dorada jest Tarragona, położona w odległości 100 km od Barcelony w kierunku południowym.

Costa de Azahar jest częścią regionu Comunidad Valencaiana (Region Walencji). Obejmuje wybrzeże śródziemnomorskie między przylądkiem Cabo de Nao a ujściem rzeki Ebro. Na Costa de Azahar można spotkać wiele znanych i chętnie odwiedzanych przez Hiszpanów mieszkających na stałe w głębi lądu kąpielisk oraz kurortów nadmorskich. Najbardziej znane to Benicassim, Vinaroz oraz El Saler. Swoją popularność dowiodły także plaże Alcossebre i Oropesy. Costa de Azahar jest także rozwijającym się ośrodkiem uprawnym drzew owocowych, w tym szczególnie cytrusów. To właśnie dlatego wybrzeże nazywa się Costa del Azahar, czyli Wybrzeże Kwiatu Pomarańczy.

Pas wybrzeża hiszpańskiego, rozciągający się na obszarze nieco ponad 100 km, od Sagunto (na północy) do Olivy (na południu). Najciekawsze miejsca, jakie ma do zaoferowania walenckie wybrzeże, to stolica regionu, Walencja – miasto niezwykle barwne pod względem historycznym, kulturowym jak i architektonicznym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie; urocze miasteczko Oliva; piękne, rozległe, piaszczyste plaże z wieloma atrakcjami (bary, restauracje, sporty wodne) oraz park naturalny El Parque Natural de La Albufera, w którym chroni się wiele gatunków roślin i zwierząt.

Na Costa Blanca można znaleźć całą okazałość świata śródziemnomorskiego, poprzez wspaniałe łańcuchy górskie, doliny aż do morza i piaszczystych plaż. Łagodny klimat i ponad 218 km wybrzeża stwarza idealne warunki do wypoczynku. Powierzchnia całkowita regionu to 5.817 km². Costa Blanca składa się z 141 gmin i zamieszkuje ją 1.379.762 mieszkańców. Stolicą regionu jest Alicante, które zamieszkuje 274.577 mieszkańców.

Najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną częścią wybrzeża Costa Cálida jest „Mar Menor” – Morze Mniejsze, które stanowi rozległą lagunę odsłoniętą od morza 22-kilometrową mierzeją. Warunki naturalne w Mar Menor sprawiają, że o widok na morze jest stosunkowo łatwo, gdyż wody zalewają pas lądu z jednej i z drugiej strony. Okolice Mar Menor to typowo turystyczne miejsca z siecią hoteli oraz pensjonatów. Woda w morzu Mar Menor jest czysta i lazurowa, a temperatura o pięć stopni wyższa niż w Morzu Śródziemnym. Warto zatem wybrać się tam z dziećmi. Dodatkowo woda w Morzu mar Menor działa leczniczo, gdyż jest to jedno z największych w regionie jezior solankowych, podobnych do tych, zlokalizowanych w dolnej części wybrzeża Costa Banca.

Wybrzeże Costa de Almería, rozciąga się na długości 200 km, obejmuje część rezerwatu, El Cabo de Gata z grupą skał wulkanicznych i wydmami. Dalej są liczne zaciszne zatoczki, szerokie i piaszczyste plaże, drogie kurorty i tanie wioski rybackie.

O niesamowitej lokalizacji wybrzeża decyduje bliskość Afryki Północnej i Sierra Nevada (z najwyższymi szczytami Hiszpanii). Dzięki temu piękne, piaszczyste, szerokie plaże łączą się z ośnieżonymi szczytami wysokich gór. Subtropikalny, niezwykle łagodny mikroklimat, charakterystyczny dla tego miejsca, wyróżnia przede wszystkim 320 słonecznych dni w roku oraz średnia temperatura około 20 ° C. Warunki klimatyczne sprzyjają występowaniu owoców i drzew tropikalnych, dojrzałej oraz typowo śródziemnomorskiej roślinności. Najbardziej popularne na wybrzeżu owoce tropikalne to: mango, awokado, banany, papaja.

Życie na Costa del Sol zaspokoi oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających. Dla tych, którzy preferują bierne spędzanie wolnego czasu, czekają cudowne, złociste plaże, cieple, lazurowe morze i słońce, słońce i jeszcze raz słońce. Natomiast dla tych, którzy wolą wypoczywać aktywnie, Costa del Sol przygotowało ogrom atrakcji. Zwiedzanie miast, zabytków czy nawet chodzenie po górach, wszystko to w zasięgu ręki. W Andaluzji znajduje się najwyższy łańcuch gór – Sierra Nevada, stanowiący atrakcję zwłaszcza dla miłośników sportów zimowych.

Costa de la Luz (hiszp. Wybrzeże Światła) leży w zachodniej części regionu Andaluzja. Obejmuje wybrzeże atlantyckie od Gibraltaru po ujście Gwadiany. Oblewa je Ocean Atlantycki. Charakterystyczny piasek na Costa de la Luz jest drobniejszy i ma bardziej złoty kolor niż sąsiadujące wybrzeże Costa del Sol (oblane przez Morze Śródziemne)

Archipelag Balearów składa się z pięciu zamieszkałych wysp oraz kilku niezamieszkałych, zwanych „islotes”. Archipelag dzieli się na dwie grupy wysp: na północnym wschodzie – las Gimnesia (Dama Morza Śródziemnego): Mallorca, Menorca i Cabrera oraz na południowym wschodzie – las Pitiusas (Wyspa Wiatrów): Ibiza i Formentera. Łagodny klimat śródziemnomorski charakteryzuje się upalnym latem i ciepłą zimą, temperatura nigdy nie spada poniżej 7 stopni C. Baleary co roku odwiedza około 9 milionów turystów. Liczba mieszkańców wysp nie przekracza 700 tysięcy.

Wyspy Kanaryjskie to niewątpliwie jedna z najlepszych lokalizacji na drugi dom lub wakacyjny apartament ze względu na pogodę. Zimą Na Lanzarote i Fuerteventurze temperatura wynosi 20-25 stopni C, a na niebie nie ma żadnej chmury. Niewątpliwie każda z wysp jest zupełnie inna, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania polecamy naszym klientom rekonesans na każdej z siedmiu wysp archipelagu. Wszystkie wyspy archipelagu są pochodzenia wulkanicznego.

Costa Dorada (pol. Złote Wybrzeże) położone jest w Katalonii w Hiszpanii. Obejmuje pas wybrzeża śródziemnomorskiego między ujściem rzeki Ebro a Barceloną. Łącznie obejmuje obszar 214 km wybrzeża. Stolicą Costa Dorada jest Tarragona, położona w odległości 100 km od Barcelony w kierunku południowym.

mieszkania hiszpania costa dorada

Dojazd
Aby dotrzeć na wybrzeże Costa Dorada można skorzystać z dwóch lotnisk, w Barcelonie oraz w Reus (ok. 100 km na południe od Barcelony). Niewątpliwą zaletą jest to, że z Polski jest bezpośrednie połączenie lotnicze na oba te lotniska. Do Reus latają samoloty z Krakowa i Poznania, a do Barcelony z Warszawy, Katowic i Gdańska. Oba lotniska obsługują również tanie linie lotnicze. Do Barcelony można bez trudu dotrzeć także pociągiem ze wszystkich ważniejszych miast w Hiszpanii, jak również z południowej części Francji. Między stolicą Hiszpanii – Madrytem a Barceloną kursuje szybki pociąg, czas trwania podróży to zaledwie 2,5 h. Dodatkowo można liczyć na rozwiniętą w Hiszpanii sieć połączeń autobusowych.
Stolica
Historia Tarragony sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Do najważniejszych zabytków tego miasta należą przede wszystkim: rzymski zamek i mury obronne miasta, akwedukt zwany diabelskim mostem. Z okresu średniowiecza pozostała między innymi starówka z okazałą katedrą. W nowożytności powstało kilka ciekawych budowli secesyjnych. Miasto jest bardzo różnorodne, Hiszpanie chwalą sobie to miejsce jako doskonałe do całorocznego mieszkania, jak i spędzania letnich wakacji. Tarragona nie jest miejscem turystycznym rangi np. miast Andaluzji, stąd wypoczynek tam staje się bardziej spokojny.
Atrakcje turystyczne
Dla tych, którzy pasjonują się malarstwem polecamy wycieczkę do Muzeum Maricel, gdzie znajdują się między innymi obrazy El Greco. Jeśli ktoś pasjonuje się średniowieczem powinien odwiedzić miasto Valls. Zachowała się tam tradycyjna budowa „żywych wież”. Miasteczko Stiges jest bardzo popularnym miejscem wśród przybywających na Costa Dorada turystów, ale mimo dużej popularności zachowało swój rybacki charakter. Słynie również ze swojego oryginalnego charakteru, rok rocznie przybywają tu artyści z całej Europy. Równie malowniczym miasteczkiem jest Cambrils, znane z licznych restauracji rybnych oraz promenady palmowej łączącej je z Salou. Najmłodszych zapraszamy do parku rozrywki Port Aventura.
Nieruchomości
Jakkolwiek Costa Dorada nie jest najpopularniejszym regionem, jeśli chodzi o zakup nieruchomości w Hiszpanii należy pamiętać, że dla samych Hiszpanów, a przede wszystkim Katalończyków to znana i ceniona destynacja przy zakupie letnich rezydencji nad morzem. Najbardziej cenione pod tym względem są bardzo malownicze miasta typu: Cambrils, Montroig oraz Salou. Dla Polaków najważniejszym czynnikiem, który nie skłania do zakupu nieruchomości w tym regionie jest pogoda – trzeba przyznać, że częste opady deszczu oraz stosunkowo chłodne zimy go dyskwalifikują w oczach naszych klientów. Z drugiej strony warto pamiętać, że dla amatorów Barcelony jest to dobra alternatywa, gdyż nieruchomości na Costa Dorada nie są aż tak drogie, jak te zlokalizowane w Barcelonie lub na wybrzeżu bezpośrednio przylegającym do miasta i okolic, a wycieczka pociągiem do centrum stolicy Katalonii trwa godzinę luksusowym, klimatyzowanym i nowoczesnym pociągiem. Na terenie wybrzeża Costa Dorada proponujemy naszym klientom zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak również z drugiej ręki.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?
Napisz do nas