Facebook logo

2015-05-11 Pięć pytań przed przeprowadzką

Zdjecie glówne

Hiszpania to rzeczywiście piękny kraj, w którym życie wydaje się być łatwiejsze, a ludzie bardziej przyjaźni. Tylko czy każda osoba, która interesuje się zakupem nieruchomości w Hiszpanii jest w stanie mieszkań tam na stałe, a jeśli tak to gdzie i na jakich zasadach?


Każdy z nas ma jakieś bardziej lub mniej realne wyobrażenie na temat mieszkania za granicą, w szczególności w śródziemnomorskim kraju, pełnym słońca i niezapomnianych wrażeń. Co się dzieje, kiedy wyobrażenia zderzają się z codziennością funkcjonowania w innym kraju, w który, dodajmy, znajomość języka angielskiego, nie u wszystkich jest rzeczą oczywistą?


Niewątpliwie hiszpański rynek nieruchomości zmienił się znacząco w ostatnich latach. Dlatego wielu Brytyjczyków ponownie postanowiło kupić bilet w jedną stronę na wybrzeże Costa Blanca czy Costa del Sol i korzystać z pięknej przyrody i zdrowotnego klimatu w Hiszpanii. Czy Polacy też są do tego zdolni? Jakkolwiek dla naszych rodaków zmiana jakościowa na rynku nieruchomości w dobie sprzed i po kryzysie nie jest odczuwalna w takim stopniu, jak w przypadku Europejczyków, którzy od pokoleń mają swoje drugie domy w Hiszpanii, to niewątpliwie jest to impuls, który wielu z nas zmobilizował do podjęcia decyzji o zakupie domu w Hiszpanii, czy dobrze?   


Sformułowaliśmy listę pięciu pytań, które należy sobie zadać przed wyjazdem na stałe do Hiszpanii. Odpowiedź na nie zdecydowanie ułatwi proces decyzyjny i sprawi, że na kwestię zmiany stałego pobytu spojrzy się nieco bardziej racjonalnym okiem.


1.    Czy mnie na to stać?


Zakup nieruchomości w Hiszpanii nie stanowi obecnie wydatku, na który nie moglibyśmy sobie pozwolić. Jednakże należy pamiętać, że oprócz zakupu nieruchomości w Hiszpanii, życie i przebywanie tam na stałe generuje koszty, których nie wszyscy są świadomi. Oprócz podatków, które należy płacić z tytułu siadania nieruchomości, należy pamiętać o codziennych wydatkach, które trudno porównać do polskiej średniej. Niewątpliwie tańsze w Hiszpanii są taksówki, usługi telefoniczne, obsługa bankowa, samochody, niektóre produkty żywnościowe, a szczególnie produkty dla dzieci. Droższe są natomiast: produkty chemiczne, usługi remontowo-budowlane, ubezpieczenia itd. Przeciętny Hiszpan żyje trochę inaczej niż przeciętny Polak: częściej spotyka się z przyjaciółmi, częściej je obiad w restauracji z całą rodziną, częściej uprawia sport i więcej podróżuje. Chcąc dorównać tym standardom, należy liczyć się również z wydatkami.


2.    Czy muszę pracować w Hiszpanii?


Idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają swoją drugą nieruchomość w Hiszpanii byłoby rezydowanie bez konieczności podejmowania pracy. Klienci Casa en Sol najczęściej to właśnie przedstawiciele wolnych zawodów, którzy mogą sobie pozwolić na miesięczny urlop kilka razy w roku. Jest to nieporównywanie wyższy komfort życia i funkcjonowania w sytuacji, kiedy spędza się w Hiszpanii czas wolny, niż w sytuacji, kiedy w blasku słońca należy pójść do pracy. Zarobki w Hiszpanii są większe niż w Polsce, z pewnością. Wyższe są jednakże również koszty życia, dlatego warto zadać sobie następne pytanie: jeśli nie teraz, to czy kiedykolwiek podczas mojej rezydentury w Hiszpanii będę potrzebował innego źródła dochodu niż dotychczasowe? Dla młodych ludzi w kurortach nadmorskich nie jest wielkim problemem odnaleźć pracę, choćby sezonową. Dla pracowników wykwalifikowanych bez znajomości języka hiszpańskiego, z pewnością będzie nieco trudniej. Tym niemniej warto zastanowić się nad trybem funkcjonowania pół-na-pół, czyli pół roku pracy w Polsce, poł roku odpoczynku w Hiszpanii. Taki model sprawdza się najlepiej.

3.    Czy przeprowadzam się na zawsze?


Warto się nad tym zastanowić już na samym początku swojej rezydentury w Hiszpanii, głównie ze względów rodzinnych. Przeprowadzka po kilku lub kilkunastu latach z powrotem do zimnego kraju, jakim w porównaniu z Costa del Sol, jest Polska jest niezwykle trudna i powoduje wiele frustracji. Ponadto warto zastanowić się nad przeprowadzką lub przynajmniej czasowym pobycie w Hiszpanii również w celach zdrowotnych dla swoich rodziców czy dziadków. Jest to z pewnością lepsza alternatywa niż coroczne sanatorium, zwłaszcza, że w Hiszpanii pogoda, klimat, dobre jedzenie oraz wyśmienite towarzystwo gwarantowane jest przez cały rok, a nie tylko przez 2 tygodnie w lipcu. Inną kwestią jest to, że nieznane są nam przypadki, żeby ktoś ze względów pozaekonomicznych przeprowadził się z Hiszpanii z powrotem do Polski. Dlatego strategię funkcjonowania z rodziną i dotychczasowymi przyjaciółmi na odległość warto przemyśleć już na początku.


4.    Czy jestem emocjonalnie gotowy na przeprowadzkę do innego kraju?


Przeprowadzka do jakiegokolwiek kraju generuje z pewnością wiele niepokoju i lęku o przyszłość rodziny, przystosowanie do nowych warunków pobytu, mieszkania oraz zaaklimatyzowanie się w nowej społeczności. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, czy i w jakim stopniu ma elastyczne podejście do życia i do codziennych spraw, które go otaczają. Z doświadczenia możemy jednakże zarekomendować Hiszpanię, jako kraj, w którym żyje się dobrze, ludzie są stosunkowo otwarci, często radośni, okazują wiele wyrozumiałości. I szybko znajduje się tam nowych przyjaciół. W ich otoczeniu codzienne trudy nie są już takie nierozwiązywalne.


5.    Czy rzeczywiście jestem gotowy na oddzielenie się od Polski?


Oczywiście to nie jest tak, że do Polski nie można wrócić, jednakże każdy kraj ma swoje własne obyczaje, do których należy się przyzwyczaić, a przynajmniej zaakceptować, albo zwyczajnie człowiek się męczy. Siesta, późne kolacje, rozrywkowy tryb życia czy inny sposób działania w pracy to tylko kilka przykładów różnic kulturowych, z którymi trzeba nauczyć się funkcjonować. Ponadto kuchnia południowa, w której brakuje bigosu, barszczu czerwonego czy kompotu z suszonych owoców to tylko niektóre przykłady, mówiące o tym, że życie w innym kraju to inne przyzwyczajenia: gazpacho, tortilla oraz rodzinnie przygotowywana paella – oto przykłady codziennego życia w Hiszpanii. Czy jesteś na nie otwarty?


Przekonany do przeprowadzki do Hiszpanii? Ten kraj nie jest z pewnością krajem dla wszystkich. Jeśli ktoś nie lubi słońca, plaży oraz cytrusów prosto z drzewa, niech lepiej zostanie w Polsce.