La Liga - Primera División, czyli hiszpańskie rozgrywki ligowe w piłce nożnej mężczyzn na najwyższym szczeblu

Sierpień to miesiąc, w którym rusza La Liga, czyli Primera División – najwyższa klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Hiszpanii.

25.08.2023

Sierpień to miesiąc, w którym rusza La Liga, czyli Primera División – najwyższa klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Hiszpanii. Historia ligi rozpoczyna się w 1929 roku, kiedy Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej zorganizowała pierwsze Mistrzostwa Hiszpanii w piłce nożnej, które obecnie odbywają się w czterech klasach: Primera División, Segunda División, Segunda División B oraz niższych regionalnych. 

Od momentu utworzenia La Liga funkcjonuje ona w tym samym modelu. W sezonie, który rozpoczyna się w sierpniu i trwa do końca maja odbywa się 38 spotkań w kolejkach rozgrywanych między wszystkimi uczestnikami rozgrywek. W La Liga gra 20 najlepszych drużyn, które spotykają się w systemie kołowym, co oznacza, że każdy gra z każdym. W czasie rozgrywek dochodzi do dwóch spotkań drużyn tak, aby każdy pojawił się w roli gospodarza i grał na wyjeździe. 

Zwycięzców wyłania tabela punktów. 3-1-0, wygrana-remis-przegrana. Drużyna z największą liczbą punktów otrzymuje tytuł Mistrzów Hiszpanii w piłce nożnej oraz puchar. Miejsce w zestawieniu tabeli ma także wpływ w klasyfikacjach do Ligi Mistrzów UEFA oraz Ligi Europy UEFA. 

W Hiszpanii, oprócz rywalizacji w ramach rozgrywek La Liga, zespoły spotykają się także w cyklicznych meczach o Puchar Króla, Copa del Rey. Jest to starsza formuła od La Ligi, rozpoczęta na początku XX wieku, w 1903 r. Spotkania odbywają się w systemie eliminacyjnym, to znaczy – przegrany odpada. W Copa del Rey obecnie bierze udział aż 126 hiszpańskich drużyn. 

Rekordzistą w rozgrywkach Pucharu Króla jest FC Barcelona – 31 zwycięstw. Na drugim miejscu, co dla wielu może być zaskakujące – drużyna z Kraju Basków, Athletic Bilbao. Dopiero na trzecim – królewscy, czyli Real Madryt. 

W La Lidze statystyki wskazują jako lidera Real Madryt z liczbą 35 zwycięstw. Na drugim miejscu jest FC Barcelona z wynikiem 27 wygranych tytułów. To właśnie spotkanie tych dwóch drużyn, zarówno na etapie eliminacji, jak i w finale, do którego najczęściej dochodzi, budzi największe emocje. W Hiszpanii spotkanie Realu Madryt z FC Barceloną nazywane jest El clásico i przyciąga przed telewizory milionową publiczność. 

Obecnie to drużyna pod wodzą Xaviego Hernándeza, byłego wybitnego gracza klubu Blaugrany, posiada tytuł aktualnego Mistrza Hiszpanii. Hiszpańskie media zastanawiają się czy bez Ousmane Dembélé, który niespodziewanie tego lata przeszedł do PSG, uda się w tym roku tytuł obronić. Wielkie nadzieje pokłada się w polskim napastniku, Robercie Lewandowskim, który w zeszły sezonie, zarazem jego pierwszym w barwach dumy Katalonii, zakończył z wynikiem 33 goli oraz 9 asyst, co dało mu tytuł Króla Strzelców 2022/2023.