Najstarsze hiszpańskie miasto – Kadyks

Hiszpania jest krajem z niesłychanie długą, bogatą i złożoną historią. Jednym z najstarszych i najbardziej doświadczonych obszarów na jej terenie jest Kadyks.

28.07.2023

Hiszpania jest krajem z niesłychanie długą, bogatą i złożoną historią. Jednym z najstarszych i najbardziej doświadczonych obszarów na jej terenie jest Kadyks. Istnieją dowody na to, że miasto położone na andaluzyjskim półwyspie, między Zatoką Kadyksu a Oceanem Atlantyckim, powstało ponad 3 000 lat temu, co czyni je najstarszym w Hiszpanii i jednym z najstarszych miast w całej Europie. Jego strategiczne położenie, bliskość Gibraltaru, Sewilli czy Portugalii sprawiły, że stało się miastem portowym, w którym nieustannie kwitł handel. Z racji położenia Kadyks był także ważnym punktem strategicznym dla działań militarnych, co wykorzystywano, co najmniej od czasu wojen punickich, do oblężenia Kadyksu przez wojska Napoleona. W XV wieku Krzysztof Kolumb rozpoczął stąd dwie z czterech swoich wypraw transatlantyckich w poszukiwaniu Nowego Świata. W XVII wieku w okolicy powstał wyjątkowy kompleks forteczny — Castillo de Santa Catalina.

Kadyks kolejno zasiedlali Fenicjanie, Tyryjczycy, Kartagińczycy, Rzymianie i Maurowie. Największy rozkwit nastąpił w czasach Imperium Rzymskiego. Budowano infrastrukturę w stylu charakterystycznym dla okresu cesarstwa: amfiteatry i akwedukty oparte na formie łuku. Do dziś na terenie miasta zachował się teatr rzymski z I w. p.n.e. Wraz ze zmianą podziałów geopolitycznych w okresie wczesnochrześcijańskim, także Kadyks znajdował się pod różnymi wpływami, m.in. Cesarstwa Wschodniego czy Imperium Arabskiego. W późniejszym średniowieczu miasto zostało zniszczone przez Wizygotów. Prawdziwy renesans Kadyks przeżył pod flagą Kastylii, za czasu panowania Izabeli Kastylijskiej, zw. także Katolicką, która wprowadziła na tym obszarze inkwizycję i doprowadziła do unii Kastylii z Aragonią.  

Herb Kadyksu przedstawia centralnie ustawioną postać Herkulesa na lazurowym tle nieba i morza. Ubrany w lwią skórę trzyma po bokach okiełznane lwy, co nawiązuje do jednej z jego prac — do pierwszej, jaką było zabicie lwa nemejskiego, którego nie można było zabić żadnym narzędziem, ani pozbawić skóry. Według legendy Herkules miał tego dokonać w rejonie Kadyksu. Z plecami herosa znajdują się dwie kolumny, które symbolizują dwa kontynenty: Afrykę i Europę. Scena opatrzona jest inskrypcją: Hercules Fundator Gaudium Dominatorque, co oznacza: Herkules Założyciel i Władca Radości. Całość otoczona jest wieńcem laurowym i zwieńczona koroną. Za czasów Imperium Rzymskiego w Kadyksie znajdowała się świątynia i pomnik Herkulesa. 

Droga do miasta prowadzi przez XVIII wieczną bramę miejską, na której przedstawiono dwóch świętych patronów: San Servando i San Germán. Obecne Stare Miasto położone jest na cyplu. Nowe rozciąga się wzdłuż Avenida de Andalucia, która jest szczególnie atrakcyjna dla nowych inwestorów. Dalej, niezmiennie jest to jeden z ważniejszych ośrodków portowych. Okolica żyje ze stoczni, przemysłu metalowego i spożywczego. Położenie, podobne do Galicji – dostęp do morza i oceanu, powoduje, że w Kadyksie jest niesamowity wybór ryb i owoców morza. 

Spacer po tym wyjątkowym mieście dobrze rozpocząć od najstarszych części, dzielnicy Pópulo oraz Świętej Marii, gdzie miało zrodzić się słynne flamenco. Liczne wieże: kościelne, zegarowa czy kupieckie zbudowane, aby obserwować przypływające i odbywające statki z towarem, zachęcają do wejścia na górę w celu zdobycia pięknych, panoramicznych widoków na całą okolicę. 

Warto odwiedzić plac San Juan de Dios, gdzie znajduje się lokalny ratusz oraz, oddalony kilka minut drogi spacerem Plac Katedralny, na którym stoi główny kościół, pw. Świętego Krzyża, łączący styl barokowy z rokokiem i elementami klasycyzującymi. Na Plaza de las Flores szczególnie kwitnie życie nocne – warto sprawdzić. W niedalekiej odległości znajduje się także Mercado Central de Abastos, które musi odwiedzić każdy miłośnik dobrej kuchni. Obowiązkowym punktem jest też słynna plaża La Caleta, jedyna położona w centrum miasta, gdzie znajduje się drugi z XVIII wiecznych zamków Kadyksu — Castillo de San Sebastian. Pierwszy, Santa Catalina, zamyka zatokę od drugiej strony.

Dziś Kadyks łączy historię z nowoczesnością. Jest to miejsce, w którym można podziwiać zachowane domy i apartamenty hiszpańskiej arystokracji oraz nowoczesne rozwiązania architektoniczne, chociażby w okolicy portu Rota, gdzie obecnie swoje domy posiadają wysokiej rangi oficerowie czy przedstawiciele biznesu.

Będąc na miejscu, przejazdem, wakacyjnie czy w poszukiwaniu wymarzonej nieruchomości, trzeba spróbować smażonej ryby, danie charakterystyczne dla Andaluzji czy specjalności Kadyksu — grillowanej makreli na sałacie z pomidora oraz papryki z dodatkiem przypraw.