Sporty wodne w basenie Morza Śródziemnego

Swobodny dostęp do otwartych akwenów to niewątpliwy przywilej. Stosunkowo niewiele osób może się nim cieszyć i korzystać z wszystkich możliwości, które z niego wynikają. (...) Okoliczności sprawiają, że Hiszpania ma doskonałe warunki do uprawiania wszystkich sportów wodnych i to w otoczeniu spektakularnych krajobrazów zapierających dech w piersiach: ponad 8000 km linii brzegowej, krystalicznie czysta, turkusowo-błękitna woda, bogata fauna i flora - lądowa i wodna.

04.08.2023

Swobodny dostęp do otwartych akwenów to niewątpliwy przywilej. Stosunkowo niewiele osób może się nim cieszyć i korzystać z wszystkich możliwości, które z niego wynikają. Hiszpania to piękny, słoneczny kraj z dostępem do Morza Śródziemnego, które dzieli się na kilka mniejszych akwenów. W obrębie Hiszpanii będzie to Morze Balearskie, Morze Mniejsze, Morze Alborańskie. Cieśnina Gibraltarska, od strony południowej, łączy Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim. Okoliczności sprawiają, że Hiszpania ma doskonałe warunki do uprawiania wszystkich sportów wodnych i to w otoczeniu spektakularnych krajobrazów zapierających dech w piersiach: ponad 8000 km linii brzegowej, krystalicznie czysta, turkusowo-błękitna woda, bogata fauna i flora - lądowa i wodna.

Wejście do słonej wody Morza Śródziemnego, niezależnie od położenia, to doskonałe orzeźwienie w letnie dni i relaks. Pływanie na otwartych wodach jest fantastyczną aktywnością niewymagającą dużych nakładów finansowych, a sprawiająca dużo radości i satysfakcji. Ponadto, piękne piaszczyste plaże, urokliwe kamienne zatoczki, które poprzedzają wejście do wody, są doskonałym miejscem do wypoczynku z leżakiem lub materacem i ulubioną książką, do opalania się czy spędzenia czasu w gronie rodziny oraz przyjaciół. 

Będąc w okolicy warto sprawdzić także lokalną ofertę związaną ze sportami wodnymi. Szeroki wachlarz możliwości, który zapewnia dostęp do Morza Śródziemnego, sprawia, że jest ona naprawdę olbrzymia. Potwierdzają to chociażby miłośnicy sportów wodnych i profesjonaliści, którzy przyjeżdżają specjalnie do Hiszpanii, aby daną dyscyplinę uprawiać. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie rodzaje sportów wodnych w Hiszpanii mogą mieć charakter rekreacyjny i wyczynowy. Wszystko zależy od naszego poziomu zaawansowania. 

Rozróżniamy trzy podstawowe grupy sportów wodnych: uprawiane w wodzie, uprawiane na powierzchni wody, uprawiane pod wodą. 

Do najpopularniejszych aktywności pierwszej grupy należy: wspomniane pływanie, piłka wodna, która jest doskonałym sposobem na wspólne, grupowe spędzanie czasu, snorkeling, czyli pływanie tuż pod powierzchnią wody w okularach umożliwiających obserwację podwodnego świata czy wszelkie formy aqua fitnessu. W ostatnich latach niezwykłą popularnością cieszy się pływanie na desce typu SUP, czyli stand up paddle. Sport polega na poruszaniu się po wodzie, w pozycji stojącej, na specjalnie zaprojektowanej do tego desce, paddle, przy pomocy wiosła, pagaj.

Niektóre dyscypliny są ściśle związane z panującymi na danym obszarze warunkami atmosferycznymi czy ukształtowaniem terenu. 

Są to w szczególności sporty uprawiane na wodzie, takie jak: surfing, windsurfing czy kitesurfing. Główna różnica między nimi jest w sposobie napędu deski. Klasyczny surfing polega na “łapaniu fal”. Surfer, wyposażony w specjalny rodzaj deski, wypatruje ich i kiedy się zbliżają, z wyjściowej pozycji leżącej na brzuchu, wskakuje na deskę. W ten sposób jest on niesiony po powierzchni wody przez fale. Osoby zaawansowane będą w stanie w tym czasie wykonywać różne surferskie triki. 

Natomiast windsurfing czy kitesurfing to sporty, w których główny napęd pod wpływem wiatru zapewnia odpowiednio – żagiel, przymocowany do deski i latawiec na uprzęży przypiętej do ciała. W zawodach wyróżniamy trzy główne kategorie: freestyle, wave i slalom. Osobom poszukującym szybkiej adrenaliny polecamy wakeboarding, czyli jazdę na desce przywiązanej do motorówki. 

Wszystkie odmiany surfingu można uprawiać w każdym punkcie, od Costa Brava do Costa de la Luz, nie zapominając o wyspach. Najlepszym adresem dla surferów będzie Andaluzja, Costa del Sol czy dalej, Costa de la Luz, gdzie Morze Śródziemne łączy się z Oceanem Atlantyckim zapewniając największe prądy i kilkumetrowe fale.

Miejsca szczególnie polecane to plaże w prowincji Huelva, np. Mazagón, Punta Umbría czy Isla Canela. Okolice Tarify: Punta Paloma, Playa de Los Lances czy najpopularniejsze Balneario. W prowincji Malaga: plaża w Benajarafe, El Chanquete, Pijil - Lagos czy Bil-Bil.

Najlepsze warunki dla miłośników windsurfingu, czyli płaska powierzchnia wody i odpowiedni wiatr, panują w prowincji Kadyksu czy na Wyspach Kanaryjskich. 

Ze względu na konieczne uprawnienia osobnym tematem są sporty, w których wymagana jest łódź: kajakarstwo, żeglarstwo czy wyścigi motorowodne. Oczywiście, wszystkie możemy uprawiać w Hiszpanii, jednak wymagają one wcześniejszego przeszkolenia. Jeśli w czasie pobytu nie możemy sobie pozwolić na odpowiednie przygotowanie warto poszukać ofert na przejażdżkę wybraną łodzią z wykwalifikowaną osobą. Widoki z łodzi na Morzu Śródziemnym są naprawdę imponujące.

Do ostatniej grupy zaliczamy przede wszystkim nurkowanie. Jest to jeden z najpiękniejszych sportów pozwalających choć w niewielkim stopniu poznać i podziwiać niezbadany świat podwodny, jego magiczną faunę i florę, których bogactwo jest wciąż nie do końca odkryte. 

Nurkować w Hiszpanii, gdzie znajduje się kilkanaście wodnych rezerwatów, można przez cały rok, w każdej okolicy. Jest to jednak także aktywność wymagająca szczególnego przygotowania. W wypadku nurkowania szkolenie trwa kilka dni przed pierwszym wypłynięciem. W zależności od wieku można zejść nawet do 40 metrów. 

Nurkowanie w każdej części Hiszpanii będzie niezapomnianym przeżyciem. Fauna Morza Śródziemnego składa się z ponad 5 tysięcy gatunków. W jego wodach żyją niezliczone gatunki ryb, delfiny, wieloryby, żółwie wodne i koniki morskie. Nurkując w okolicy ujrzymy też piękne i różnorodne rafy oraz tysiące gatunków roślin morskich.

W rejonie Wysp Balearskich: Majorka, Ibiza, Minorka, Formentera znajdują się miejsca szczególnie warte polecenia: wysepki w pobliżu Majorki – Cabrera, Illa del Toro, Isla del Sec, Dragonera; Cave de Jeroni w pobliżu Tramuntany na Majorce, zatoka Palmy, Pont d’En Gil blisko Minorki, spektakularne La Cueva de la Luz (jaskinia światła) na Ibizie czy Mariana Fish Factory na Formenterze.

Tym, którzy lubią sporty niewymagające większego wysiłku przypominamy, że wędkarstwo to także sport wodny.