Los Reyes Magos czyli hiszpańskie Trzech Króli

W Hiszpanii święto Trzech Króli jest bardzo ważnym i szeroko celebrowanym dniem. Dzień 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a w większości miast świętowanie zaczyna się już 5 stycznia po południu lub wieczorem. Noc między 5 a 6 stycznia jest uznawana za jedną z najbardziej wyjątkowych w roku.

04.01.2024

W Hiszpanii święto Trzech Króli jest bardzo ważnym i szeroko celebrowanym dniem. Dzień 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a w większości miast świętowanie zaczyna się już 5 stycznia po południu lub wieczorem. Noc między 5 a 6 stycznia jest uznawana za jedną z najbardziej wyjątkowych w roku. 

Spora część hiszpańskich miast organizuje w ten dzień tzw. La Cabalgata de Reyes Magos, czyli orszak Trzech Króli, podczas którego aktorzy, poprzebierani w widowiskowe stroje reprezentujące biblijnych Mędrców ze Wschodu, przemierzają ulice miast na koniach czy wielbłądach w towarzystwie orkiestry.

Największa i najstarsza parada Trzech Króli w Hiszpanii ma miejsce w Alcoi, mieście położonym we prowincji Alicante. Tamtejszy orszak został zadeklarowany jako święto przyciągające rokrocznie szerokie zainteresowanie turystów z całego świata i odbywa się nieprzerwanie, co rok, od 1866 roku. Podczas orszaku, kiedy Trzej Królowie dotrą na główny plac miasta rozrzucają dzieciom cukierki, czy drobne zabawki oraz ogłaszają przybycie na świat Dzieciątka Jezus.

Wiele miast wręcz próbuje się prześcigać w wymyślaniu coraz to bardziej spektakularnych rozwiązań na świętowanie tego wyjątkowego dnia. Na przykład w miejscowości Logroño Trzej Królowie przylatują helikopterem, a w niektórych nadmorskich miasteczkach przypływają na łodziach, w Sewilli natomiast przybywają w złotej karecie. W celebrowaniu tego święta wyróżnia się również Barcelona, ponieważ tam podczas orszaku Trzech Króli, z ogromnych ciężarówek, zrzucanych jest kilkanaście ton cukierków, a parada odbywa się na nadmorskiej promenadzie.

W większości miast orszak Trzech Króli zatracił już swój pierwotny religijny charakter, przeradzając się w święto o charakterze bardziej karnawałowym, gdzie nierzadko zamiast kolęd wybrzmiewa głośna imprezowa muzyka. Wyjątkiem od tej reguły jest miasto Pampeluna, gdzie Mędrcy ze Wschodu idą w orszaku do Stajenki i składają tam dary Dzieciątku Jezus.

Ciekawym przykładem orszaku Trzech Króli może być madrycka parada, gdzie od 2013 roku orszak zmierza do Stajenki, w której wykorzystane są wielkoformatowe reprodukcje słynnych obrazów z Muzeum Prado ze scenami ukazującymi Boże Narodzenie i przybycie Mędrców ze Wschodu.

Święto Trzech Króli najbardziej przeżywają najmłodsi. Dzieci w wielu domach już wieczorem szykują dla strudzonych wędrowców i ich wielbłądów napoje i jedzenie, z nadzieją, że dzięki temu Trzej Królowie zostawią im wiele prezentów. W Hiszpanii bowiem, w większości tradycyjnych domów, to nie Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty, ale właśnie Mędrcy ze Wschodu. Ci najmłodsi, którzy, zdaniem rodziców, nie zasłużyli na prezenty dostają od Trzech Króli cukrowy węgielek, a nie jak polskie dzieci rózgę. Obecnie, często zdarza się tak, że prezenty rozdawane są w oba dni świąteczne, tj. 6 stycznia w Trzech Króli, jak również 25 grudnia w Boże Narodzenie.

W wielu hiszpańskich domach, 6 stycznia, na stołach pojawia się tzw. Roscón de Reyes, czyli tradycyjne ciasto o owalnym kształcie, bogato ozdobione bakaliami. Okrągły kształt ciast ma symbolizować korony Trzech Króli, a bakalie nawiązują do klejnotów i królewskich insygniów. W środku ciasta ukrywana jest mała figurka Dzieciątka Jezus, a otrzymanie jej w swoim kawałku ciasta jest uznawane za oznakę szczęścia i pomyślności w nadchodzącym roku. Wedle tradycji, obowiązkiem obdarowanego jest zaniesienie figurki do najbliższego kościoła w dniu Ofiarowania, 2 lutego. Biorąc pod uwagę obecny wygląd tej tradycji, to w wielu domach figurka Jezusa została zamieniona na suszone ziarno bobu, a ten kto otrzyma kawałek ciasta z bobem jest uznawany za króla bądź królową balu oraz zobowiązuje się, że w kolejnym roku to on kupi Roscón de Reyes.

Warto wspomnieć, że święto Trzech Króli jest szeroko celebrowane w różnych miejscach na ziemi, jednak obchody najbardziej zbliżone do tych hiszpańskich mają miejsce np. w państwach Ameryki Łacińskiej, gdzie również organizowane są aranżowane orszaki Mędrców ze Wschodu.

Święto Trzech Króli ma duże znaczenie dla wszystkich Hiszpanów, tych wierzących i tych niewierzących. Jest to wydarzenie kulturowe, powszechne i przyciągające wielu turystów. Hiszpańska telewizja publiczna, RTVE, każdego roku emituje start orszaku Trzech Króli z różnych hiszpańskich miast pokazując jak jest on celebrowany w tych miejscach. Hiszpanie jednak starają się również pamiętać, aby nie zatracić się w kosmopolitycznym charakterze tego święta i spędzić ten czas w gronie rodziny i przyjaciół.