Facebook logo

2014-07-28 Nieruchomości po 21% rabacie

Zdjecie glówne

W lipcu bieżącego roku kupujący nieruchomości w Hiszpanii żądali relatywnie dużych rabatów w stosunku do innych miesięcy. Średni rabat wyniósł bowiem 21% ceny wyjściowej.

 

Największe rabaty uzyskali kupujący na rynku wtórnym w prowincjach oddalonych od linii brzegowej.
W głębi kontynentu nabywcami nieruchomości są w znacznie większej proporcji sami Hiszpanie niż zagraniczni kupujący. Ponadto nieruchomości, a w szczególności domy na rynku wtórnym, sprzedaje się relatywnie trudniej, stąd większa skłonność właścicieli do negocjacji ceny.

 

Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu Casa en Sol sformułowała kilka ogólnych zasad postępowania przy negocjacjach cenowych dla potencjalnych kupujących nieruchomości w Hiszpanii:

 

  • Sprawdź średnią cenę za m2 apartamentu lub domu w najbliższej okolicy.

 

Niech twoja pierwsza propozycja bazuje na danych statycznych, a nie na indywidualnych przekonaniach co do wartości rynkowej nieruchomości.

 

  • Śledź na bieżąco oferty rynkowe.

 

Szczególnie na rynku wtórnym zdarzają się prawdziwe okazje dla inwestorów. Niejednokrotnie nabywcy z zagranicy chcą pozbyć się swoich nieruchomości i z uwolnionym kapitałem wrócić do kraju pochodzenia. Aby być na bieżąco z aktualnymi ofertami polecamy kontakt z Casa en Sol celem utworzenia specjalnego „alertu” dotyczącego cen ofert w konkretnym regionie.

 

  • Nie pokazuj przesadnego zainteresowania daną nieruchomością podczas pierwszej wizyty – wtedy sprzedający będzie sztywno utrzymywał swoją pierwotną cenę. Zawsze na pierwszej wizytacji nieruchomości staraj się nie okazywać entuzjazmu, a chłodnie porównaj cenę i standard kolejnych oglądanych obiektów.
  • Najpierw wynajmij potem kup.

 

Wielu właścicieli nieruchomości na rynku wtórnym korzysta z opcji „alquiler con opción a compra”, czyli wynajem z opcją kupna. Polega ona na wynajęciu domu lub apartamentu, który zamierza się kupić przez kilka miesięcy. Następnie cała wpłacona renta z wynajmu jest odliczana od całkowitej ceny za nieruchomość. Opcja polecana przy zakupie drogich domów, którą negocjujemy na życzenie klienta.

 

  • Właściciel w pewnym momencie może odstąpić od negocjacji.

 

Pamiętaj, aby negocjować racjonalnie i elastycznie dostosowywać się do możliwości zbywcy. Przecież w końcu nie chodzi o to, żeby kupić dom najtaniej, tylko najlepiej.