Ulgi podatkowe na zakup nieruchomości w Hiszpanii

Z każdym rokiem coraz więcej Polaków decyduje się na zainwestowanie swoich środków w nieruchomość w Hiszpanii. Wszyscy szukamy na Półwyspie Iberyjskim tego, czego brakuje nam w Polsce, czyli przede wszystkim słonecznej pogody przez większą część roku, hiszpańskiego spokoju ducha, czy, w obecnej sytuacji geopolitycznej, poczucia bezpieczeństwa, związanego z dużą odległością Hiszpanii od wojny w Ukrainie.

22.08.2024

Z każdym rokiem coraz więcej Polaków decyduje się na zainwestowanie swoich środków w nieruchomość w Hiszpanii. Wszyscy szukamy na Półwyspie Iberyjskim tego, czego brakuje nam w Polsce, czyli przede wszystkim słonecznej pogody przez większą część roku, hiszpańskiego spokoju ducha, czy, w obecnej sytuacji geopolitycznej, poczucia bezpieczeństwa związanego z dużą odległością Hiszpanii od wojny w Ukrainie.


Wiele osób decyduje się sprzedać swoją nieruchomość w Polsce, aby w ten sposób sfinansować zakup apartamentu lub domu w Hiszpanii. Niemniej jednak sprzedanie mieszkania lub domu w Polsce często wiąże się zapłaceniem podatku dochodowego, chyba że upłynęło 5 lat od inwestycji lub środki ze sprzedaży są przeznaczone na nieruchomość na własne cele mieszkaniowe. Dotychczas urzędy skarbowe uznawały, że co do zasady własne cele mieszkaniowe można realizować tylko w jednej lokalizacji, a jeżeli nabywca kupuje drugą nieruchomość, np. w miejscowości turystycznej, zwłaszcza poza Polską, to realizuje w niej cele wypoczynkowe, więc nie może korzystać z ulgi.


Jednak 10 maja 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał korzystną dla kupujących nieruchomości w Hiszpanii interpretację (nr 0115-KDIT3.4011.369.2024.1.RS), w której potwierdził, że nabywca nie zapłaci podatku od sprzedaży mieszkania w Polsce, jeśli kupi za to mieszkanie w Hiszpanii przeznaczone na własne potrzeby mieszkaniowe. Interpretacja mówi, że co do zasady, podatnik powinien zapłacić 19 proc. podatku dochodowego, kiedy sprzedaje mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, ale przy zakupie nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe w Unii Europejskiej lub w innym
państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej sprzedający może skorzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. pkt 131. Podatnik ma na inwestycję trzy lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Ustawa nie ogranicza prawa do zwolnienia z podatku podatnikom posiadającym inne nieruchomości (również w celach zarobkowych i inwestycyjnych), jednak skorzystanie ze zwolnienia odnosi się wyłącznie do nieruchomości, które są zbywane w celu wygenerowania środków finansowych na nieruchomość faktycznie służącą do zaspokojenia potrzeby mieszkaniowej. A więc nie ma znaczenia ile posiadamy dodatkowo nieruchomości w Polsce, w Hiszpanii i gdziekolwiek na świecie, ale ważne jest abyśmy pieniądze ze zbycia nieruchomości w Polsce przeznaczyli na zakup domu lub apartamentu w Hiszpanii, który faktycznie będzie używany, nawet okresowo, czyli np. zimą, do realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych.

Z pewnością mamy do czynienia z przełomową interpretacją, ponieważ po raz pierwszy zakłada ona możliwość realizowania potrzeby mieszkaniowej w dwóch miejscach zamieszkania. W przypadku omawianej interpretacji kluczowa okazała się argumentacja podatniczki, że zamierza ona realizować własne cele mieszkaniowe w dwóch krajach ze względów klimatycznych i zdrowotnych. Takie argumenty
z natury rzeczy łatwiej jest przedstawić osobie w wieku emerytalnym lub wykonującej tzw. wolny zawód, ponieważ takie osoby mogą swobodnie zmieniać miejsce pobytu. Chcąc skorzystać z prawa do zwolnienia od zapłaty podatku dochodowego należy zwrócić szczególną uwagę na to, że nowo kupowana
nieruchomość, np. w Hiszpanii, nie może mieć przeznaczenia inwestycyjnego w celu odsprzedaży w krótkim czasie i nie powinno się też planować w niej regularnego najmu. Taka nieruchomość nie może być też kupowana na zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej innego członka rodziny. Biorąc pod uwagę, że pojęcie „zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych” może być różnie interpretowane przez organy skarbowe rekomendujemy jednak występowanie o indywidualną i wiążącą fiskusa interpretację, najlepiej po konsultacji z profesjonalnym doradcą podatkowym. Wtedy będziemy mieli pewność, czy to co robimy jest w zgodzie przepisami, a nasze działania nie przysporzą nam problemów podatkowych w naszym kraju, a jedynie pomogą nam korzystniej nabyć naszą wymarzoną nieruchomość w pięknej Hiszpanii.