Wspólnota Autonomiczna Walencji

Teren Autonomicznej Wspólnoty Walencji rozciąga się od ujścia rzeki Ebro ciągnie się aż do końca Costa Blanca, czyli białego wybrzeża. Jedną z pierwszych miejscowości charakterystycznych dla tej okolicy jest Peñíscola, nazywana “Gibraltarem Walencji”.

07.06.2024

Teren Autonomicznej Wspólnoty Walencji rozciąga się od ujścia rzeki Ebro ciągnie się aż do końca Costa Blanca, czyli białego wybrzeża. Jedną z pierwszych miejscowości charakterystycznych dla tej okolicy jest Peñíscola, nazywana “Gibraltarem Walencji”. Znajduje się tam urocza starówka położona na cyplu połączona z resztą miasta wąskim pasem lądem. Kurort słynie ze zjawiskowych plaż i zachowanych fortyfikacji oraz zamku zbudowanego przez Templariuszy na przełomie XIII i XIV w. Na Costa del Azahar znajdują się także cieszące się uznaniem turystów miejscowości: Benicàssim, Vinaros czy Oropesa del Mar. Warto też uświadomić sobie fakt, że bogata i często konkurencyjna w stosunku do Costa Brava i do Costa del Sol oferta domów i apartamentów w tej części Hiszpanii pozostaje wciąż nieodkryta przez Polaków. 

We Wspólnocie Walencji znajduje się najwięcej w całej Hiszpanii plaż wyróżnionych Błękitną Flagą, czyli tych, które charakteryzują się wysokiej jakości infrastrukturą oraz bezpieczeństwem i czystością. Im dalej na południe od Katalonii, tym więcej pojawia się szerokich i piaszczystych plaż. Po drodze w kierunku stolicy regionu, Walencji, która zajmuje ok. półtorej godziny, mija się aż cztery parki naturalne znane nie tylko ze swoich zjawiskowych zasobów przyrodniczych, ale też istotnych śladów dziedzictwa kulturowego: malowidła naskalne i jeden z pierwszych klasztorów założonych we Wspólnocie Walencji, Klasztor Królewski Santa Maria de Benifasar (Park Naturalny Tenencia de Benifasar) czy znajdujący się już zaledwie 20 km od Walencji, Parque natural de la Sierra Calderona, który jest parkiem przyrodniczym znajdującym się u podnóża pasma górskiego. 

Regiony Walencji i Katalonii są ze sobą znacząco powiązane historycznie. Od XII w. Hrabstwo Barcelony (późniejsze Księstwo Katalonii), Królestwo Walencji i Królestwo Majorki utworzyły Królestwo Aragonii. Walencja ponadto pozostaje pod wpływem sąsiadujących z nią Kastylią-La Manchą, rozsławioną przez Cervantesa w Don Kichocie, i regionem Murcji będącym, podobnie jak Walencja, pod panowaniem arabskim do XIII w. 

Współczesna doskonała infrastruktura zapewnia wygodne połączenia nie tylko z sąsiadującymi regionami, ale też stolicą kraju - Madrytem czy Archipelagiem Balearów, czyli Ibizą, Majorką i Minorką. To właśnie w Walencji znajduje się jedno z trzech najlepszych połączeń morskich Hiszpanii kontynentalnej z Majorką. Pozostałe dwa to port w Barcelonie i port w znajdującej się już na Costa Blanca, Denii, z której jest najbliżej na Ibizę.

Walencja jest trzecim pod względem wielkości ośrodkiem miejskim w całej Hiszpanii. Jest to miasto portowe na wschodnim wybrzeżu, które mieści się dokładnie między Barceloną a Alicante. Walencja jest nowoczesną, prężnie działającą aglomeracją, która równocześnie bardzo pielęgnuje dbałość o bogatą lokalną tradycję. Przekrój wydarzeń jest ogromny. Od tych o charakterze religijnym po zupełnie mające charakter rozrywkowy imprezy i fiesty. Tu mają miejsce słynne Święto Ognia czy Tomatina. Walencja jest także jednym tych regionów w Hiszpanii, gdzie odbywają się corridy, czyli tradycyjne walki byków na specjalnie stworzonych do tego arenach. 

Walencja to też miasto kultury. Oprócz naprawdę licznych historycznych zabytków z minionych epok znajduje się tu Ciudad de las Artes y las Ciencias, czyli Miasto Sztuki i Nauki. Powierzchnia tego jednego z najnowocześniejszych na świecie założeń urbanistycznych wynosi aż 350 000 m kw. W jego skład wchodzi aż pięć budowli będących ikonami współczesnej architektury. Ranga i poziom realizacji organizowanych tu wydarzeń i ekspozycji sprawiają, że jest to jedno z najbardziej istotnych miejsc na kulturalnej mapie Europy. 

Walencja to także stolica bodaj najbardziej kultowego hiszpańskiego dania – paelli. Klasyczną paellę z Walencji charakteryzuje to, że jest zarazem soczysta, ale też lekko przypalona od spodu, a jej smak zależy od jakości bulionu, w którym dochodzi ryż będący podstawą dania. Ryż oczywiście musi być z miejscowych z plantacji, ponieważ tylko taki odpowiednio wchłania smak bulionu zachowując przy tym jednolite i jędrne ziarna. Najpopularniejsze odmiany to „bomba”, „bahía”, „senia” czy „albufera”.  Tradycyjnie dodaje się do niego mięso kurczaka i królika, zieloną fasolę oraz ślimaki gatunku helix aspersa, ale obecnie najczęściej serwuje się paellę z dodatkiem ryb, skorupiaków morskich i krewetek. Historia paelli jest taka, że danie to powstało w wyniku potrzeby. Chodziło o przygotowanie pożywnego, taniego posiłku dla pracujących w regionie rolników oraz pasterzy. Dziś produkty do przygotowania paelli najlepiej zakupić na Mercado Central w Walencji, który jest największym na świecie zadaszonym targiem z lokalnymi produktami. Piękna, modernistyczna hala jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta. 

Miasto jako stolica regionu oferuje nieskończoną listę atrakcji dla osób w każdym wieku. Walencja dzięki swojej różnorodności, nowoczesności i otwartości jest uznawana także za jedno z najlepszych miejsc do życia. Ponadto, ceny nieruchomości w Walencji są znacznie mniejsze niż w Madrycie, Barcelonie czy Maladze. Za swój drugi dom w Walencji często zapłacimy też mniej niż za podobną nieruchomość na Costa del Sol czy w okolicach Barcelony na Costa Brava i Costa Dorada. Zakup nieruchomości w Walencji stanowi też ciekawą alternatywę w stosunku do domu czy apartamentu na Costa Blanca, zwłaszcza dla osób, które chcą mieć stały dostęp do infrastruktury, jaką oferuje miasto.

Geograficznie i administracyjnie Autonomiczną Wspólnotę Walencji zamyka prowincja, Alicante, czyli Costa Blanca, które rozpoczyna się od wschodu we wspomnianej Denii i kończy prawie 200 km dalej na południe w okolicach miasteczka Torre de la Horadada. Obie wspomniane miejscowości oferują zarówno piękne, piaszczyste plaże jak też ciekawą ofertę nieruchomości, i to w konkurencyjnych cenach do serca wybrzeża, czyli okolic Alicante i Benidormu. Costa Blanca jest jednym z najbardziej znanych i popularnych punktów na mapie Hiszpanii, zwłaszcza wśród turystów i osób z chłodniejszych części Europy, które szukają drugiego domu w Hiszpanii. Wszystkich chętnych do zainwestowania w tym regionie, jak też w okolicach Walencji zapraszamy do kontaktu z nasza firmą.