Wyspy Kanaryjskie – natura, spokój, miejsce na drugi dom

Wyspy Kanaryjskie, hiszpańskie Islas Canarias, to obecnie ciekawy kierunek, gdzie coraz więcej naszych rodaków planuje zakupić nieruchomość. Wyspy te, to miejsce, gdzie można w pełni cieszyć się dniem, zarówno do pracy, jak i do wykorzystania czasu wolnego. Jednak przed podjęciem decyzji o nabyciu tam swojego drugiego domu, należy nieco poznać specyfikę tamtego rejonu.

07.02.2024

Wyspy Kanaryjskie, hiszpańskie Islas Canarias, to obecnie ciekawy kierunek, gdzie coraz więcej naszych rodaków planuje zakupić nieruchomość. Wyspy te, to miejsce, gdzie można w pełni cieszyć się dniem, zarówno do pracy, jak i do wykorzystania czasu wolnego. Jednak przed podjęciem decyzji o nabyciu tam swojego drugiego domu, należy nieco poznać specyfikę tamtego rejonu.

Wyspy Kanaryjskie leżą na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od wybrzeży Afryki. Archipelag składa się z siedmiu większych i sześciu mniejszych wysp. Można je podzielić na wyspy zachodnie oraz wschodnie. Wyspy zachodnie, te bardziej znane to Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, a mniej popularne La Gomera i El Hierro. Jeśli chodzi o wyspy wschodnie to należą do nich turystyczne Lanzarote i Fuerteventura oraz te mniej popularne: Alegranza, Lobos, Montaña Clara, Roque del Este i Roque del Oeste.

Klimat charakteryzujący wyspy to klimat oceaniczno-podzwrotnikowy. Temperatury są umiarkowane, opady deszczu rzadkie i nieregularne, a ich częstotliwość zależy od poszczególnej wyspy i jej strefy. Na przykład, w niektórych strefach wyspy La Palma, na dużych wysokościach, opady należą do wysokich. Jeśli chodzi o Fuerteventura i Lanzarote klimat należy do bardzo suchych. Średnie temperatury latem wynoszą 24 °C, a zimą niewiele mniej, bo 18 °C. Biorąc pod uwagę również temperaturę wody w oceanie, to waha się ona od 18 °C zimą do 22 °C latem. Ciekawostką atmosferyczną na Wyspach Kanaryjskich jest to, że w niektórych rejonach wysp, głównie na La Palmie, w ogóle nie występują burze.

Historia nazwy Wysp Kanaryjskich, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wzięła się od nazwy dobrze wszystkim znanego, żółtego ptaka „kanarka”, tylko od łacińskiego słowa canis, czyli pies. Wyspy dostały taki właśnie przydomek, ponieważ, na początku naszej ery, Pliniusz Starszy opisał w swoim dziele te wyspy jako miejsce, gdzie była znaczna ilość dużych psów. Ciekawym jest więc fakt, że to właśnie nazwa ptaka „kanarek” pochodzi od nazwy archipelagu, a nie odwrotnie.

W starożytności Wyspy Kanaryjskie, odwiedzane wtedy przez Rzymian i Greków, nazywane były Wyspami Szczęśliwymi. Europejczycy odkryli je ponownie na początku XIV wieku, a w kolejnym wieku stało się miejscem wypraw o podłożu eksploatacyjnym, handlowym oraz ewangelizacyjnym.

Jeśli chodzi o kuchnię, to jedzenie na Wyspach Kanaryjskich jest raczej proste w przygotowaniu, ale jest bogate w różnorodne smaki. W przeważającej części, co oczywiste ze względu na ich położenie geograficzne, tamtejsza kuchnia opiera się na owocach morza. Dominują też produkty z rolnictwa typowego dla wysp, takie jak słodkie ziemniaki, cebula, kukurydza, czy soczewica.

Status Autonomii Kanaryjskiej ustanowiono w 1982 roku. Od tego czasu mają one lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości, których siedziby podzielone są pomiędzy miastami Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. Rząd na Wyspach Kanaryjskich uznał, że symbolem wysp będzie pájaro canario (kanarek), który na stałe zagościł w tamtych rejonach oraz palmera canaria (palma kanaryjska) najpopularniejszy gatunek palmy w regionie. Mieszkańcy wyspy określają siebie jako Kanaryjczyków (canario), choć między sobą rozróżniają jeszcze drobniejsze „nacje”: grancanarios – mieszkańcy Gran Canarii, tinerfeños – to mieszkańcy Teneryfy, conejeros – Lanzarote, majoreros – Fuerteventury, gomeros – Gomery, palmeros – La Palmy, herroños – Hierro.

Podsumowując, niezależnie od wieku oraz decyzji, która przyczyniła się do przeprowadzki na Wyspy Kanaryjskie można śmiało powiedzieć, że jest to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Są to jedne z bardziej cenionych do życia terenów. Nie dość, że klimat sprzyja, a ładna pogoda jest praktycznie przez cały rok, można w pełni cieszyć się tu pięknem przyrody. To miejsce, w którym można na chwilę odłączyć się od pracy i naładować baterie na dalsze służbowe wyzwania, tak więc zakup nieruchomości właśnie tam to bardzo dobra decyzja, która nada luksusu w codziennym życiu.