Archipelag Balearów składa się z pięciu zamieszkałych wysp oraz kilku niezamieszkałych, zwanych „islotes”. Archipelag dzieli się na dwie grupy większych wysp: na północnym wschodzie - Mallorca, Menorca i islota Cabrera oraz na południowym zachodzie - Ibiza i Formentera. Łagodny klimat śródziemnomorski charakteryzuje się upalnym latem i ciepłą zimą. Baleary co roku odwiedza ponad 15 milionów turystów.
Archipelag Balearów składa się z pięciu zamieszkałych wysp oraz kilku niezamieszkałych, zwanych „islotes”. Archipelag dzieli się na dwie grupy większych wysp: na północnym wschodzie - Mallorca, Menorca i islota Cabrera oraz na południowym zachodzie - Ibiza i Formentera. Łagodny klimat śródziemnomorski charakteryzuje się upalnym latem i ciepłą zimą. Baleary co roku odwiedza ponad 15 milionów turystów.
Archipelag
Archipelag Balearów leży na wodach Morza Śródziemnego naprzeciw wschodniego brzegu Hiszpanii, około 240 kilometrów na wschód od Walencji. Słynny z zapierających dech w piersiach krajobrazów, pięknych plaż i wspaniałego klimatu, jest jednym z najbardziej znanych turystycznych regionów Hiszpanii.
Piękne plaże, dzikie krajobrazy, gościnność mieszkańców oraz szeroka gama rozrywek znanych na całym świecie sprawiają, że jest to miejsce kosmopolityczne, w którym spotkać można mieszkańców całego globu. Odwiedzający Baleary najczęściej spędzają na wyspach wakacje, jednakże nie brakuje tych, którzy decydują się tam osiedlić na stałe. Baleary fascynują i zaskakują; każda wyspa o niepowtarzalnym charakterze i uroku przyciąga niezliczoną liczbę turystów. W Hiszpanii nie bez przyczyny mawia się, że kto raz odwiedził Baleary, ten na pewno tam jeszcze wróci.
Wypoczynek na Balearach to gwarancja pięknej pogody, "karaibskich" plaż, a zwiedzanie kolejnych wysp będzie gratką dla miłośników kultury i przyrody. Monumentalne góry, urocze miasteczka i osady, imponujące zamki i twierdze, prehistoryczne zabytki, jaskinie czy unikalna fauna i flora od wieków inspirowały artystów, takich jak chociażby Fryderyk Chopin, Joan Miró czy Antoni Gaudí.
Wyspy
Majorka (hiszp. Mallorca)
Kiedy myślimy o Hiszpanii, Majorka jest jednym z tych miejsc, które przychodzą nam na myśl jako pierwsze. Według rankingu Tripadvisor najpiękniejszych wysp na całym świecie została sklasyfikowana na 6 miejscu – za Bali, ale przed Mauritriusem! Co sprawia, że rokrocznie odwiedza ją ponad 15 mln turystów, a wielu z nich decyduje się tu osiedlić na stałe i kupić swój drugi dom w Hiszpanii?
Niewątpliwie Majorkę wyróżnia bardzo zróżnicowany, malowniczy krajobraz, w tym przepiękne pasma górskie, monumentalne klify, rajskie, piaszczyste plaże, kameralne, skalne zatoczki, bujna roślinność i bogaty świt fauny. Dodatkowo Majorka oferuje nowoczesną infrastrukturę turystyczną, gastronomię na najwyższym poziomie oraz bardzo wyjątkowo przyjazną atmosferę. Nie przez przypadek artyści z całego świata wynajmują lub kupują nieruchomości na Majorce. Wyspę rozsławili już w połowie IX w. francuska pisarka George Sand i sam Fryderyk Chopin, którego pobyt w Valldemosa zaowocował stworzeniem takich arcydzieł jak: Preludia op.28, Polonez C-mol (op. 40.2) czy Ballada Majorkańska F-dur (op 38). Szukając inspiracji do swojej twórczości wielu z artystów decyduje się osiąść na stałe i kupić dom na Majorce. Do tych którzy wybrali tę wyspę jako miejsce swojego stałego pobytu należeli słynny, polski pianista Witold Małcużyński, czy znany, angielski pisarz Robert Graves, autor powieści „Ja, Klaudiusz”. Nic w tym dziwnego, ponieważ Majorka to piękne krajobrazy, urocze, zadbane miasteczka w górach oraz wspaniałe posiadłości rustykalne na znanej z gospodarności i bogactwa upraw prowincji.
Musimy jednak pamiętać, że Majorka to także nowoczesność i wielkomiejski styl życia. Miasto Palma de Mallorca jest nie tylko stolicą całego archipelagu Balearów, ale też jednym z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym. Miasto liczy przeszło 400 tys. mieszkańców, co stanowi blisko połowę wszystkich mieszkańców Majorki i ponad 1/3 całej ludności zamieszkującej na 4 wyspach archipelagu. Palma to bardzo świetnie zarządzane, czyste i wyjątkowo atrakcyjne do miasto. Oprócz nowoczesnej infrastruktury w mieście możemy spotkać wiele cennych zabytków, z których można wyróżnić zamek Bellver z XIV wieku, znaną z folderów reklamowych gotycką katedrę, starą giełdę handlową Llotja, Pałac Arcybiskupi czy klasztor Świętego Franciszka. Imponująca, a przy tym doskonale zachowana starówka to głównie zdobne w ornamenty kamienice wzniesione przed wiekami przez rodziny bogatych kupców. Życie miasta koncentruje się na bulwarze Passeig Maritim, będącym wizytówką Palmy wraz z nowoczesnym Parc de la Mar przed katedrą. El Born, popularna dawniej promenada, obecnie jest jedną z najruchliwszych ulic Palmy. Większość sklepów i butików usytuowana jest przy nowoczesnej ulicy Jaime III.
Poza stolicą znajduje się wiele innych interesujących miejsc. Jednym z nich są leżące na północy malownicze Góry Tramontana, które ciągną się przez całą długość wyspy i są widocznienie niemal z każdego jej zakątka. Najwyższy ich szczyt Puig Mayor wynosi 1436 m n. p. m., a całe pasmo wraz z zabudową w 2011 roku zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa. Majorka jest zatem bardzo zróżnicowana. Przenika się tu nowoczesność z tradycją, przepiękna natura z imponującymi kurortami turystycznymi, z których najbardziej znane to tłoczne i bardzo głośne Magaluf, El Arenal, czy bardziej elitarne Puerto de Alcudia. Plaże Majorki należą do najpiękniejszych w Hiszpanii. Niektóre z nich, jak choćby rajska w Cala d’Or w niczym nie ustępują plażom na Karaibach. Wyspa oferuje też wiele atrakcji dla bardziej aktywnych turystów. Przyjeżdża się tu, aby nurkować w przejrzystych wodach wybrzeża, uprawiać golfa, tenis, surfing, kitesurfing, jachting, trekking, kolarstwo i wiele innych sportów. Dzięki temu każda osoba, niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku preferuje, będzie czuć się na Majorce doskonale.
Minorka (hiszp. Menorca)
Mimo, iż druga co do wielkości wyspa archipelagu znajduje się blisko Majorki, ma z nią niewiele wspólnego. Leży na północ, przez co wystawiona jest na silne wiatry tramuntana, wiejące od strony Zatoki Lwiej.
Stolicą Menorki jest Mehón (po katalońsku: Maó). Leży w głębi zatoki przypominającej fiord, uznanej za najlepszy obok maltańskiej La Valletta naturalny port Morza Śródziemnego. Pozostałości architektury angielskiej mieszają się tu z białymi budowlami o charakterze śródziemnomorskim. Port, z licznymi barami, jest wyśmienitym miejscem, by poznać nocne życie miasta. Centralnym punktem Mehón jest Plaza de la Esplanada. Główne zabytki miasta to oprócz portu, ratusz i kościoły Świętej Marii oraz Świętego Franciszka.
Ciudadella, dawna stolica Menorki, jest uroczym i bardzo interesującym miasteczkiem o pięknych pałacach, kościołach licznych zabytkach z epoki średniowiecza. Typowe dla niego piękne arkady oraz wąskie, kręte uliczki dobrze zachowanego starego miasta.
Centralny punkt wyspy stanowi jej jedyna góra, Monte El Toro z klasztorem na szczycie (357 metrów wysokości).
Ibiza (kat. Eivissa)
Łącznie z Formenterą, Ibiza tworzy archipelag Pituzów. Teren całej Ibizy stanowią faliste wzgórza porośnięte lasami piniowymi.
Miasto Eivissa leży na stoku wzgórza, które dominuje nad całym portem. Słynne jest ze swojej oryginalnej, typowej architektury, zwanej "ibicenca". Centrum miasta stanowi bulwar Vara de Rey, ze znanym hotelem i kawiarnią Montesol - dwoma ważnymi miejscami spotkań rdzennych mieszkańców Ibizy. Zainteresowanych zwiedzaniem mogą zaciekawić nekropolie na Puig des Molins i muzeum archeologiczne, posiadające kolekcje znalezisk punickich.
Aby poznać inne oblicze Ibizy, należy odwiedzić małe wioski w jej części centralnej: Santa Agnes, Sant Mateu czy Santa Gertrudis to tylko niektóre z miejscowości, w jakich wciąż napotkać można przykłady tradycyjnej architektury, podobno o afrykańskich korzeniach. Niskie budynki i ich ogromna prostota zdają się potwierdzać tę teorię.
Formentera
Wyspa długości zaledwie 14 km jest całkiem płaska; leży na południe od Ibizy, oddzielona od niej jedynie wąską cieśniną. Statki kursują na trasie Ibiza - port Sa Savina. Rejs trwa około godziny, a po drodze mija się małe wysepki S'Espardell i S'Espalmador. Poza Sant Francesc Xavier, głównym miastem wyspy, jedyny kompleks wypoczynkowy znajduje się w Els Pujols.
W Ca Na Costa odkryto megalityczne cmentarzysko. Miejsce to leży nad brzegiem jeziora Estanty Pudent i stanowi przykład nieznanego nigdzie indziej na Balearach rodzaju prehistorycznego pochówku.
Godna odwiedzenia jest Sa Mola i jej okolice, skąd rozpościerają się widoki na całą wyspę. Należałoby również zobaczyć Berberię z latarnią morską skierowaną w stronę Afryki.